1,5 l mléko
l lžička máslo
2 lžíce nakrájeného kopru
špetka cukru
ocet, sůl, 1 lžíce hladké mouky
natvrdo vařená vejce
nové brambory
čerstvé nebo nakládané houby (hlavně hříbky)
Mléko ohřejme, přidáme trochu soli, špetku cukru, máslo a nakrájený kopr. Necháme chvíli povařit, lehce zahustíme hladkou moukou rozmíchanou v trošce mléka.
Odstavíme z plotny, a po chvilce (aby se nám mléko nesrazilo) vmícháme podle chuti lžičku octa. Nakonec vložíme vejce (já použila půlky křepelčích), oloupané malé brambory
a nakládané hříbky. Pokud používáme houby čerstvé, povaříme je nejprve asi 10 minut ve vodě s troškou soli a octa.
Pozn: vejce můžeme dát i jako ztracená, tzn. syrová vejce klepneme přímo do mléka a necháme srazit.
Nepodáváme žádné přílohy, neboť sama o sobě je kulajda velice sytá.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Ivo C.,
tak jsem na tvoji radu zasela znovu kopr. Tentokrát jsem se s tím nemazala, říkala jsem – tak ukaž co umíš. No a stal se zázrak, zatím roste. Asi se s tím nechce tak mazlit, nebo teď víc prší. Nechápu to.
Jani, tu odrůdu maxi zkusím příští rok koupit. Polévku dělám stejně, jen vajíčka nedávám vařená, rovnou je dám do polévky a zamíchám. Nejšťastnější jsou ti, co na ně náhodou vyjde celý žloutek.
Předloni jsem zavařovala hříbky, takové krásné. Nálev si dělám vlastní. Vše jsem odvážila, nachystala, připravila. No a co čert nechtěl – jak jsem pospíchala, zapomněla jsem na to sladidlo. Bohužel jsem na to přišla (zůstalo nachystané v malé misce na lince) až když byly houby zavařené. Ještě jsem ty hříbky nevyhodila, je mi to fakt líto. říkala jsem si, že to asi zkusím otevřít, přejdu varem, snad ten trochu ocet zmizne. Uvidím. Buď to půjde použít anebo to definitivně vyhodím. Zkusím dát část neokyselené kulajdy bokem a povařit. V nejhorším ji vyliju. Ale těch hříbků je mi fakt líto.
Tak nedávej ocet, hříbky propláchni vlažnou vodou a dej do kulajdy. A nech to asi půl hodiny rozležet. Uvidíš, maximálně bude nutné ji trochu dosladit, aby nebyla tak kyselá. I já ty hříbky proplachuji vodou.
Dík za radu, propláchnu. S tím propláchnutím mne to nenapadlo. Manžel ji rád kyselejší, asi bude nadšený, že jsem to konečně pořádně okyselila. Jen těm nakládaným hříbkům se bude divit.
Pro devětapadesátku,
taky vařím brambory v osolené vodě, kmín nedávám – ten moc nepoužívám, zprotivila mi ho tchyně, která na něm ujížděla a dávala ho všude ve větším než zdravém množství – i do toho českého rizota. Nesnášela jsem, jak mi vrzal mezi zuby. Po uvaření část brambor vyndám, zbytek rozmickuji ponorným mixérem a už nezahušťuji moukou. Potom už klasika. Zkusím vejce přes vidličku, ale asi bude sháňka po žloutku.
Já ho dávám jen špetku a drceného, celý by mi taky vadil. A k vejci přes vidličku: dávám vždycky aspoň 3-4 a do žloutku jen píchnu, aby se moc nerozbil. Anebo pustím žloutek celý, pak už polévku moc nevařím, mám ráda, když je žloutek naměkko ?
Já dám do osolené a okmínované vody vařit brambory a houby, když jsou vařené, zaliju šlehačkou rozmíchanou s trošičkou hladké mouky, zavařím a do polévky přes vidličku pustím syrová vejce. Dochutím octem, přidám nakrájený kopr a na talíři korunuji lžící zakysanky.
Takhle ji vařila babička:-) u nás ji bohužel nikdo nechce, buď nejí kopr nebo houby, tak ji moc nedělám.
Jejda, udělejte si ji pro sebe! Aspoň se nebudete muset s nikým dělit ?
My děláme kulajdu bez kopru a bez vajíček, ale používáme kombinaci sušených a čerstvých hub. Ty sušené tomu dávají houbovější chuť.
Nedávám kmín, mám ho sice ráda, ale v této polévce mi vůbec nechutná. Jinak příprava prakticky stejná.
Jinak já uvařím brambory spolu s předem namočenými sušenými houbami (i s tou vodou!) a koprem. Přidám trochu najemno posekané šalotky. Pak tam dám zakysanou smetanu, nedohušťuji moukou. Vejce buď vlévám rozšlehaná nebo jako ztracená, vařená mi v tom nechutnají. Navrch sypnu trochu petrtelky a někdy dám stroužek česneku. Tuhle polévku miluju.
Já začínám na másle malinko mouky, klidně polohrubé, z toho mlékem nebo smetanou 12% řídký bešamel dosti dlouho povařím. Vedle si vařím brambory ve slané vodě spolu s nějakými houbami ( hodbe moc hub?), ke konci to spojím a chvilicku povařím s hodně moc koprem. Vždycky to nějak okyselím citronem či troškou octu (anebo do bešamelu dám původně jen vodu, později zakysanku). Postavím ty dva hrnce a jdu si po svých, nemůže se nic připálit. Vajíčka tak jako vy všechny, naměkko uvařená, rovnou dovnitř a hlídat, aby se neocitly na dně …a taky hodně moc vajíček. To je dobrota!!! Kulajda anebo tam mohou být i mladé fazolky a je to ještě větší hrnec ?
Já vařím brambory s houbama.Pak dávám kysanou smetanu s 1-2PL hladké mouky.přidávám kopr a do uvařené polévky dávám zvlášť uvařené krupky „perličky“.Nebo si krupky dává každý sám podle své chuti. Vajíčko nedávám.Takovou kulajdu dělávala moje babička.