1 kachna
několik malých červených jablíček
sůl,
celý kmín
Kachnu očistíme, uvnitř lehce osolíme.
Jablíčka zbavíme jádřinců a nakrájíme na osminky
Kachnu jablíčky nacpeme (čím víc, tím lépe), zbylá jablíčka dáme vedle kachny, na povrchu osolíme, posypeme kmínem, podlijeme vodou a pečeme asi 2 – 2,5 hodiny.
Z toho 2 hodiny přikryté druhým pekáčem, na zbytek (1/2hodiny), odklopíme a kachnu necháme zčervenat.
Příloha: bramborový nebo houskový knedlík
Pozn: velice vás překvapí, ža kachna není mastné, veškerý tuk seberou právě ta jablíčka.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Mám vynikající recept na kachnu na vině a sušených švestkách. Až budu dělat. (v zimě), pošlu recept a fotku. Jinak kachnu peču klasicky,osolenou a okmínovanou, v troubě jí dopřávám celých 14 hodín.
My jsme na ni dostali chuť, a protože jsem nechtěla dělat bramborový knedlík a zelí, tak jsem jeden houskový knedlík pro kluky koupila a sama jsem si k ní dala jeden den noky a druhý malé brambůrky….
Na tu já mám chuť vždycky. Kačenku mám jako chleba – nikdy se nepřejí. Ani v době, kdy je naši chovali a bylo to pro nás nejběžnější maso (spolu se skopovým). A nedávno jsme s holkama tak dlouho laborovaly, s čím si jí dáme, až vyhrála čočka. Zní to podivně a podivně to i vypadalo. Rozhodně pro tradiční české oko. Nebylo zelí, alébrž míchaný salát: Okurky, hlávkový a rajčata. Překvapivě chutná kombinace…
Kačenku jen osolím, okmínuji,dám trošku majoránky dovnitř i z venku. Peču na suchém plechu „bez vody“ přiklopenou na 120 °C 5 – 6 hod. Před koncem pečení sundám plech asi na 1/2 hod. Mám to z jednoho časopisu, nevěřila jsem, že bez podlévání bude k jídlu. A fakt je a pěkně křehká.