30 dkg hladké mouky
50 g cukru písek
50 g másla
50 g mletého máku
180 ml mléka vlažného
1 celé vejce
15 g kvasnic
4 g soli
Ze všech surovin vymícháme vláčné těsto, je třeba, aby se těsto dobře provzdušnilo a nelepilo na mísu. Dáme kynout tak 1 hod.
Náplň :
30 dkg povidel švestkových,
4 dkg máku mletého
3 dkg strouhaného perníku
5 dkg rozinek namočených v rumu
trochu hřebíčku mletého a skořici podle vaší chuti.
Dala jsem ještě 3 lžíce rumu, aby se mi lépe promíchala povidla.
Po vykynutí těsta vyválím placku 30 x 30 cm, náplň rozetřu rovnoměrně po celém těstě. Roluji pěkně na těsno aby náplň nevytékala. Chlebíčkovou formu vyložím pečícím papírem, dobře vymažu máslem a vložím závin. Nechám kynout ve formě tak až je skoro plná těsta (cca 40 min).
Navrch potřu máslem a peču 35 – 40 min. na 160 st. Propečení zkusím špejlí.
Vlažnou „babku“ potřeme polevou – citronovou, já abych nedávala moc cukru, jsem potírala rýžovým sirupem, máslem a trochou rumu.
Experiment – „babka“ pečená podle pořadu „Kluci v akci“, host Josef Maršálek.
V případě že máte rádi recepty ve videu, najdete na internetu — Kluci v akci
Pekla Helenka Vojtová
Jakoze smichat povidla, mak, pernik a vse ostatni dohromady? Helenko, obdivuji tvou odvahu. Ja vim, ze Marsalek je skvelej, ale do tohohle bych nesla.
Proč, do náplně se dá hodně povidel, jen trocha mletého máku a trocha strouhaného perníku, trošku skořice a hřebíčku pro chuť a jasně rum. Mně se ta náplň zdá dobrá. Bude to určitě dobré. Já bych to po upečení potřela jen máslem s rumem. A to těsto se mi zdá taky v pořádku. Co se týká formy mám jen chlebíčkovou tu větší obdélníkovou nemám, ale to by nevadilo. Mně se to líbí.
Já nerada mák, Jiřinko – jinak je to určitě úplně v pořádku, o tom nediskutuju. 🙂 A vypadá to krásně.
Já jedla přesně tuhle. Tedy ne Helenčinu, ale klukovsko-maršálkovskou. Máme sousedku, která výborně vaří, ale jen bez reptu, přesně podle receptu. A jakmile to nemá na téměř desetiny gramu rozepsaný, nemůže vařit. Tedy z podstaty jejích schopností to chutnalo určitě jako od profíků a mně to chutnalo hodně. Jen bych příští ochutnávku provedla u Jiřinky, neb rum mám raději, než citronovou polevu. 🙂
No dobře, zkusím – ale bez máku teda.
Já si to taky umím představit. Když jsem sem dávala metyju, taky se na sebe vrství mak s trnkama. Tady na Br. je ale metyja naskládaná ve střídajících se vrstvách – postup je různý. Takže za mě tento recepísek ano. Ke kafi bych si dala kousek větší než malý.
Já teda taky, kousek větší než malý.
jakože jo….tak trochu mi to připomíná estonskej kringel, zrovna ten díl jsem viděla..já teda Maršálka moc neoblibuju..chvílema mi připomíná Babicu (ale to je můj problém), jen vím, že to tak kdysi píkávala moje teta Božka..sestra mojí mamky, jenže to mi bylo kolem 6 let a nějaký pečení a vaření mne v té době nebralo 😀 a proč to píšu, zbytek tý náplně, ona nebyla troškař, dala do blbounů nebo do klasickejch buchet, protože s buchtou v ruce se venku běhalo lépe….
No, u těch estonských kringelů je to ne o náplni, ale o umění proplétat jednotlivé prameny do krásných tvarů.
Já ale nějak furt přemýšlím, kde jsem o Babce četla, myslím tím ve které světové kuchyni. česká uchyně to určitě není.
Babka je jídlo slovanských Židů.
Takže je to tak. Mně něco říkalo, že je to židovské jídlo. Dík, že to nemusím hledat.
Haderko, taky jsem to brala jako “ experiment „. Uspělo to výborně , všem to chutnalo a ta náplň neteče, dobře se roztírá, fakt to je dobré. Už jsem opakovala, bylo to zase fuč hned.
Helenko, z té dávky je jedna chlebíčková forma, nebo dvě. Mě to tak láká, že určitě udělám. Děkuji. 🙂
Díky 🙂
Jé tady taková nádhera a já to málem prošvihla. Jen asi taky bez máku.