půlka vepřové hlavy,
200 g vepřový bůček bez kostí
vepřový kořínek – plíce, srdíčko
500 g žemle (veka)
0,3 l tučný vývar z masa
středně velká cibule 1 ks
škvařené sádlo 60 g
koření na 1 kg masa:
cca 30 g sůl
lžíce majoránky
5 – 7 kuliček nové koření ( lžička mletého)
lžička mletého pepře
5 stroužků česneku
Maso dáme uvařit, což trvá cca 2,5 – 3 hodiny. Necháme lehce zchladnout, obereme od kosti a umeleme na jemno. Smícháme s kořením a česnekem, přidáme na kousky natrhanou nebo nakrájenou veku namočenou ve vývaru a dobře promícháme.
Zbytkem vývaru doladíme hustotu hmoty, která by měla být jen o málo řidší než na sekanou. Přendáme do sádlem vymazaného pekáčku a zapečeme do červena (můžeme i jen opéct na pánvi). Podáváme s bramborem a zelím.
Pozn.: hledala a srovnávala jsem několik receptů, v některém byla dokonce citronová kůra, v některém jsem našla i hřebíček. Takhle ale dělala prejt moje babička (nar. 1897), takže to pokládám rovněž za recept vpravdě historický.
Jana Macůrková
Já bych přispěla několika obměnami:
Volím libovější maso, používám i kančí žebra. Kořínek je problematické sehnat všude a tak se můj prejt obchází bez plic a co se týče masa, je v něm prakticky jen maso z prasátka a játra. Maso uvařím s kořením, umelu ne zcela najemno, neb to už je haše, asi záleží na použité mechanizaci. Umelu syrová játra a obě mletiny smíchám. A hlavně nepoužívám housku či veku ale doma pečenou buchtu. Vydrží v mrazáku, takže na jednu zimu stačí jeden pekáč. Buchtu namáčím ve vývaru. A když už se s tím matlám, tak vyrobím cca dva pekáče prejtu, část zapeču a sež.. a větší část zmrazím nezapečené a zapékám až po rozmrazení
Inko díky za snadný recept.Prejt miluju a tak si ho podle tvého receptu určitě udělám.Vyhovuje mi to libovější maso a kořínek ani hlavu shánět netřeba. Zato ty játra tam potřeba jsou.Diky
Inka umí skvěle vařit, najedeno u ní mám….takže na její recepty je spoleh a nezklamou….
A recept na buchtubby, prosím, nebyl? Prejt je potom chutnější. Já vím, jak se dělá. Ale nikdy jsem nedělala.
Někde je v komentářích připsaný, ale pod jakým receptem ti z hlavy neřeknu. Zkusím vyhledat, nejsi první, kdo ji po mně chce.
Díky. Tedy to je zase klávesnice. Buchtu.
Když jsme ještě měli prasátko a tím i zabíječku, pekla jsem z hl. mouky, vody, kvasnic a trochu cukru, aby vzešly kvasnice. Dělala jsem jí tak tři dny předem.
Mám skromný dotaz. Neměla by do jaternicového prejtu přijít játra? Jinak recept dobrý, ale ta játra mi tam nějak schází.
Játra dávám stejně jako krev do jelítového, do jitrničkového ne.
Jani, promiň, ale pak to není JATERNICOVÝ prejt, jak už sám název napovídá, ale spíš haše. A do tmavého jelítkového prejtu se zase normálně játra nedávají.
K prejtu se vyjadřovat nebudu, já ho nerada.
Ale co to je, že takový kus roluji a teprve potom se dostanu na přečtení příspěvků? Mám to jen u tohoto receptu, tak to mnou nebude.
Už jsem to upravila, včera večer mi blbla Bramborka už při zadávání receptu, to to nešlo odmazat, teď už jo. Dík za upozornění.
Není zač 😉
Taky už jsem myslela, že dál nic není, když tak dlouho bílo…
My prejt rádi , ale vepřovou hlavu běžně nepotkávám, někde ji vnucujou celou a to už je pro dva fakt moc. I bez plic je prejt jedlý, ale stejně jako Fialka postrádám syrová játra co se k pomletá k vařenému masu přimíchají (jak píše Inka) . V popisu ale nikde nečtu, co s tou cibulí. Osobně mi to nevadí, my do jaternicového prejtu cibuli nedávali (ta šla osmažená do tmavého) . Řezník maso sekal kolébkou, já pokrájím na menší kousky a pak nožem posekám (nedělám toho tolik, tak to velká práce není).
Dávno nebyl, já snad začnu tu půlku hlavy shánět😋😷
vem celou, půlku máš jako ovar a půlku na prejt…. 😀