(2316) Pražské koláče

1/2 kg hladké mouky
špetka soli
10 dkg cukru
2 žloutky
1/4 l mléka
5 dkg droždí
50 g rozpuštěného a vychladlého másla
Drobenka:
máslo
cukr
polohrubá mouka
vanilkový cukr

Pudinkový krém:
1 l mléka
3 vanilkové pudinky
3 lžíce cukru
1 máslo
3 – 4 lžíce rumu

Připravíme kvásek z droždí, lžičky cukru, lžičky mouky, zalijeme vlažným mlékem a necháme vzejít. Do mísy nasypeme mouku, cukr, sůl, žloutky, přidáme vzešlý kvásek, máslo a zbytek mléka. Důkladně propracujeme a necháme těsto vykynout.

Pudinkový krém: uvaříme pudink z mléka, pudinkového prášku a cukru. Po vychladnutí stáhneme škraloup, vyšleháme s 1 máslem a rumem. Rum jen pro chuť a vůni a navíc krém s ním lze vyšlehat do krásné hladké pěny.

Po vykynutí těsta těsto rozválíme a hrnkem vykrajujeme kolečka. Ta na plechu necháme ještě asi 10 minut kynut, potom je potřeme bílkem a posypeme drobenkou. Pečeme dozlatova. Po vychladnutí koláče rozkrojíme a plníme krémem. Přiklopíme, pocukrujeme a podáváme.
Pozn: některé recepty doporučují přidat do části drobenky skořici a bochánky tvořit. Já je raději vykrajuji a zbylé malé kousky upeču a krém k nim přidávám se lžičkou.

Celkem 10 krásných koláčů pekla Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 komentářů: (2316) Pražské koláče

  1. lakysa22 napsal:

    Musely být moc dobrý, když hned dva zmizly…

  2. Haderach Kwisatz napsal:

    Já je jako dítě milovala … teď už ty koupené nejsou ono. Možná zkusím – ale dám tam tu skořici, ta tam určo bývala.

  3. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Já tam teda nechápu tu drobenku, když se plní stejně jako koblihy. Není to o tom, kdo zvládá skořici, si myslím. Také nedávám do recepísků rajčata, pokud tam patří syrová. Každý máme jiné chutě. 😉

  4. Haderach Kwisatz napsal:

    O historii Pražského koláče toho moc nevíme a zdá se, že ho v klasické podobě znají jen Pražáci. Díky tomu se často cukráři k jeho podobě postaví po svém, ovšem původně tradiční receptura je založená na základu tvořeném z kynutého těsta a z něj následně vypracovaném a upečeném bochánku, který se rozkrojí a naplní krémem. Téměř jistě ale pochází ze Střední Evropy. Ve francouzském Saint Tropez ho znají jako Tarte Tropézienne, ale ten tam poprvé někdy v padesátých letech dvacátého století upekl Alexandre Micka, původem polský cukrář na základě receptury své polské babičky. Tento koláč vypadal i chutnal podobně jako koláče, které již před rokem 1955 pekly pražské pekárny. Je tedy možné, že jeho historie je zapsána v některé významné kuchařce z dob minulých. Oblíbila si ho během natáčení filmu A bůh stvořil ženu již v roce 1956 i Brigitte Bardot a mimochodem tento film také výrazně napomohl její slávě.

    A v čem se liší Pražský koláč a Tarte Tropézienne? Na jihu se prý do těsta přidává aroma pomerančových květů, koláč se na povrchu sype krystaly cukru a vůni máslovo-smetanovo-žloutkovému krému dodává vanilkový lusk. Pražský koláč se sype skořicovou žmolenkou a krém se dělá z vanilkového pudinku a do těsta se přidává majonéza.
    Zdroj: kopra (ale vsude se to pise stejne).

  5. Jiřina napsal:

    To je dobrota, takové koláče můžu, ať je drobenka jakákoliv. Udělám je co nejdříve a ta náplň, mám vždycky s touto náplní problém, aby mi na koláče zbyla. 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..