¾ l mléka
1 balíček ovesných vloček
cukr
máslo
na posypání jak kdo má rád:
kakao,
skořice,
strouhaný perník,
máslo, cukr moučka
Vločky namočíme do mléka a necháme asi ½ hodiny změknout.
Přidáme lžíci cukru a za občasného míchání vaříme do zhoustnutí (cca 15 minut)
Sypeme podle chuti, mám i recept, že se dělá vločková kaše i naslano.
Pokud zbude od snídaně, večer rozředíme, přidáme trochu hladké mouky a ½ kostky droždí a lívanečky s ovesnými vločkami jsou jak vyšité.
Autorka nedělní snídaně: Jana Macůrková
Bývaly doby, kdy jsem tuhle kaši nepozřela a ano-li, bylo zle. Teď pozřu bez následků, ale nechutná. Ale vločky můžu jinak kdykoli. Snídáme je často: Večer je zaliju v misce mlékem, někdy přihodím i nějaká semínka a ráno si s hmotou udělá každý, co chce. Holky si většinou něčím (cukrem počínaje a medem konče) osladí, sypou kakaem, skořicí, mletými ořechy i kokosem. Já nejradši přidávám strouhané jablko… Někdy je pražíme na sucho, na slano i na sladko.
Když o tom tak uvažuju, vlastně mi nechutnají, když projdou varem, nebo obecně vyšší teplotou za mokra (nemám je ráda ani v polévkách, v sekané ap.). Ale jen vločky. Z ovesné mouky můžu i tu kaši 🙂
Tak tohle já ne. Zalít vločky v misce mlékem a semínka k tomu a pak konzumovat když to nabobtná a vytvoří hmotu – to bych nedala. Já ovesné vločky mám ráda – přidat třeba do sekané nebo do karbanátků. A vločková polévka bývala pro mě od maminky pochoutka. Vločky a nastrouhanou zeleninu uvařila ve vodě ochucené masoxem nebo ve vývaru z masa, rozmixovala, doladila smetanou s rozklechtaným vajíčkem. Já tuhle polévku od ní opravdu milovala.
Mám to podobně
U nás se tedy vločky nenamáčí, vaříme je ve vodě a když jsou měkké a voda skoro vyvařená, tak přidáváme mléko, uvedeme do varu a hotovo.