Já dávám zelí do buřtguláše. Normálně cibulku, na to nakrájenou klobásu, červenou papriku, brambory, sůl, pepř, povařím, zahustím. Když je hotovo, přidám nadrobno nakrájené kysané zelí. Dál nevařím a může se hned jíst.
Rychlé, z jednoho hrnce a chutná nám to všem.
Lakysa22
Tak to je teda číslo! Je možné, že jsme tak ukecané? Jani, hezky ses trefila, blahopřeju!
Buřtguláš ála segedín, proč ne…
já tam zelí nacpu až druhej den, když ho před tím povařím..a máme takovou rychlou zelňačku…ale to toho buřtguláše musím udělat kotel, aby zbyl….
Já ze začátku taky vařila, pak jsem jednou nestihla, tak jsem ho dala syrový a od té doby jinak nedělám. Plus je v tom, že nečekáme, až to zchladne, můžeme jíst hned. S tím kotlem máš pravdu ,- ten sice nemám, ale i jdyž uvařím fakt hodně, nezbude nikdy..
A není to moc kyselý? Já zelí dost sladím, u nás ostře kyselý nefrčí. Možná by to bylo dobrý do receptu 2126.
Helo,záleží na tom, jaký zelí dáš, my máme svoje naložený a kyselý to není..tak akorát….
Záleží jak dlouho kysá. Čerstvé je málo kyselé ale když je v sudu dýl tak už má grády.
S nàlevem ho nedávám, a i když se u nás prodává hezky najrájené, tak ho ještě nasekám nadrobno a nedávám ho moc. Však napřed zkus jen malou porci ..
Sašo to je vynikající nápad. Diky
Jo, už mi taky známá vyhubovala, když jsem jí poradila. Já se lekla, že snad nechutnalo, ale prý cutnalo, a dnes ho musí uvařit znova.
Syn moc nejí, ale tohle i tři talíře.
Sašo, už jsem mockrát chtěla zkusit. Vždy zapomenu.
Tak si udělej uzel na kapesníku 😀😀😀😀
Zkusila jsem, neprošlo – nebylo to špatný, jen …“buřtguláš má být buřtguláš“ .. Ale Šárčin nápad , vzít zbytek buřtguláše jako základ pro zelňačku, to by projít mohlo 😉😎