mrkev /3- 4 velké/
brambory
masox
máslo
sůl
pažitka/ petrželka/
1 vejce
Na rozehřáté máslo v kastrole dát najemno nastrouhané mrkve, opéct, přidat vodu, chvilku povařit, přidat na kousky nakrájené brambory a masox. Vařit chvilku jen co budou brambory měkké, zahustit rozšlehaným vajíčkem, případně přisolit. Do hotové polévky dát najemno nakrájenou pažitku, dávám i petrželku.
Polévka je hned hotová, dobrá. Krásně voní máslem. Místo masoxu lze dát kostku zeleninového bujonu-má to trošku jinou příchuť, ale taky to jde. Nejdéle trvá nastrouhat mrkev.
Na podzim, kdy je mrkev víc vyzrálá, má polévka snad ještě lepší chuť.
Recept poslala: Jiřinka, foto: ilustrační
Já dělám mrkvovou polévku trochu jinak. Nedávám brambory ani vejce, ale přidávám nudle.
Pošli mi celý recept, já ji zařadím jako polévku mrkvovou II.
Já jednou do mrkvové polévky přidala kousek nastrouhaného zázvoru, jinak brambor na zahustěni a trochu smetany a másla na zjemnění. A hóóóóódné dobrý…
Henriet je rychlejší: Taky jsem chtěla hodit do placu zázvor a smetanu (i smetanový jogurt je vynikající) 🙂 Používám vodu, nebo jakýkoli vývar. U nás mají kostky vstup do kuchyně zakázán… Když už nevim, kudy kam a jídlu furt „něco“ chybí, často to vyřeší trocha lahůdkového droždí.
Já mám na kostky stejný náhled.Radši přidám bylinky nebo koření.A lahůdkové droždí neznám lébrž používám pouze sušené.Takže mám na starý kolena zase co dohánět.?
Vyrábí (nebo aspoň dodává) Country Life. Je to suchá přísada, rozhodně se nedá používat jako droždí do těsta. Stojí tak mezi 50 -60 Kč a je ho slušný pytlík. Zjistila jsem, že se doma vyplatí 🙂 My jsme drožďožraví, tak kupuju obyč droždí ve velkém. Malé kostičky by nás zbankrotily. Ovšem sušeným nepohrdám a doma je vždycky, protože ta, co u nás vaří (kdo asi?) občas zapomene do těsta schovat kus z půlkilovky…
Byla jste rychlejší, díky, kde se dá koupit. Já miluji droždí /kvasnice/, mám ráda kvasnicovou polévku, kvasnicové knedlíčky do polévky a moc ráda je jím syrové, jo i pomazánku. Se sušenými to moc neumím, mám je sice doma kdyby bylo třeba, ale raději mám čerstvé. Zjišťuji tady na „Bramboračce“, že čím jsem starší, tím míň toho vím.
Lucko, prosím tě, jak píšeš, že se nedá používat lahůdkové droždí jako droždí do těsta, tak jak se tedy používá? A na co je to dobré? Díky. Květa.
Co je to lahůdkové droždí, nikdy jsem o tom neslyšela
Lahůdkové kupuju třeba v Tescu, Dm, … Je vlastně všude, kde mají koutek pro biožravce…
Normální droždí ve velkém balení vyžebrávám občas v pekárně za nákupku 🙂
A protože jsi (můžeme si tykat?) podala hlášení z Brna, tak Rohlik, který rozváží nákupy má lahůdkové běžně a v nabídce i desetidekové živé droždí… (neidentifikovala jsem, na kterou položku ses ptala, tak jsem to vzala šmahem…)
Boy děkuji, zastavím se v Rohlíku a koupím. A v Dm, to myslíš drogerii, to mám blíž.
Že Rohlík rozváží nákupy taky nevím, bydlím 10km od Brna a musím se to dozvědět až tady./Když jsem chodila na U3V, tak jsem tam byla častěji, teď už jen jezdíme k doktorům/.
Když jste zmínila vývar, moje dcera když má čas, tak vaří buď zeleninový, hovězí, drůbeží vývar, pěkně poctivý ale uvaří ho ve velkém množství, naleje ho do střev na tlačenku a dá zamrazit. Pak jen ukrojí když je třeba.
Já schraňuju odřezky v krabici v mrazáku. Když je plná a je patřičně chladno, dokoupim přední s kostí, nebo něco podobného, zatopím, postavím na kamna obrhrnec a vařim, vařim, … Když se zredukuje, vyměním hrnec za menší a pokračuju. V podstatě do zblbnutí. Sbírám tuk a to, co vyplave s pěnou (pak mě kočky milujou). No, a když už mě to nebaví, nastupuje „tlaková jednotka“. Děti si vezmou plastové lahve s dírou ve víčku (ideálně od Kubíka) a pod tlakem to cpou do pytlíků na led 🙂 Většinou mi vychází tak tři až čtyři „bobky“ na litr dobrého naředěného vývaru.
Já na Vánoce kupovávala krocana tak nad 20 kg. Naporcovala jsem prsa na řízky, odřezky na čínu, horní-dolní stehna vcelku a celou kostru jsem posekala na menší části a vložila do obr hrnce, postavila na kachlová kamna, nechala rozvařit a vařit do rána. Ráno se zredukovaný vývar přecedil, kosti vybraly, obraly a vyhodily. Vložila se zelenina a redukovalo se dál. Zeleninu jsme pak buď snědli nebo se rozmixovala na kaši a dala rovněž v malých dávkách zamrazit. Přidávala jsem jí pak třeba do brkaše nebo do lasagní. Vývar jsem zamrazovala v malých kelímcích. Celý krocan byl tím pádem zpracován naprosto dokonale a v mrazáku bylo maso na hodně dlouho
JIŘINO, pozor! Rohlik.cz je internetový supermarket, co nákupy výhradně vozí! A v Brně jezdí (i v okolí). Nemám ráda chození po nákupech, proto Rohlik už dlouho používám a jsem spokojená
A opravdu je to Dm drogerie. Prodávají tam různé „zrní“ a pochoutky pro „morčata typu vegetarián“. Tak je třeba hledat v těch místech. Mají ho ale skoro všude i v superhyper. 🙂
Boy, díky, už jsem se zorientovala, trvalo mi to, ale jsem zase trochu chytřejší.
Květě B. : Je to dochucovadlo, jako třeba vegeta (chuť je jiná). Můžeš to přimíchávat do polívek, omáček, pomazánek… Asi bych to nejvíc přirovnala k používání glutamátu, ale můžou to i děti, který má člověk rád 🙂
Díky za odpověď, zkusím to koupit, vegetu kupuji, ale tu bez glutamátu, většinou si ji vozím ze Slovenska, kam jezdíme do termálů.