(242) Mrkvová polévka

mrkev /3- 4 velké/
brambory
masox
máslo
sůl
pažitka/ petrželka/
1 vejce

Na rozehřáté máslo v kastrole dát najemno nastrouhané mrkve, opéct,  přidat vodu, chvilku povařit, přidat na kousky nakrájené brambory a masox. Vařit chvilku jen co budou brambory měkké, zahustit rozšlehaným vajíčkem, případně přisolit. Do hotové polévky dát najemno nakrájenou pažitku, dávám i petrželku.

Polévka je hned hotová, dobrá. Krásně voní máslem. Místo masoxu lze dát kostku zeleninového bujonu-má to trošku jinou příchuť, ale taky to jde. Nejdéle trvá nastrouhat mrkev.

Na podzim, kdy je mrkev víc vyzrálá, má polévka snad ještě lepší chuť.

Recept poslala: Jiřinka,  foto: ilustrační

Příspěvek byl publikován v rubrice Polévky a nápoje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů: (242) Mrkvová polévka

  1. lida.f napsal:

    Já dělám mrkvovou polévku trochu jinak. Nedávám brambory ani vejce, ale přidávám nudle.

  2. henriet13 napsal:

    Já jednou do mrkvové polévky přidala kousek nastrouhaného zázvoru, jinak brambor na zahustěni a trochu smetany a másla na zjemnění. A hóóóóódné dobrý…

    • BOYE napsal:

      Henriet je rychlejší: Taky jsem chtěla hodit do placu zázvor a smetanu (i smetanový jogurt je vynikající) 🙂 Používám vodu, nebo jakýkoli vývar. U nás mají kostky vstup do kuchyně zakázán… Když už nevim, kudy kam a jídlu furt „něco“ chybí, často to vyřeší trocha lahůdkového droždí.

      • jarybarka napsal:

        Já mám na kostky stejný náhled.Radši přidám bylinky nebo koření.A lahůdkové droždí neznám lébrž používám pouze sušené.Takže mám na starý kolena zase co dohánět.?

        • BOYE napsal:

          Vyrábí (nebo aspoň dodává) Country Life. Je to suchá přísada, rozhodně se nedá používat jako droždí do těsta. Stojí tak mezi 50 -60 Kč a je ho slušný pytlík. Zjistila jsem, že se doma vyplatí 🙂 My jsme drožďožraví, tak kupuju obyč droždí ve velkém. Malé kostičky by nás zbankrotily. Ovšem sušeným nepohrdám a doma je vždycky, protože ta, co u nás vaří (kdo asi?) občas zapomene do těsta schovat kus z půlkilovky…

          • Jiřina napsal:

            Byla jste rychlejší, díky, kde se dá koupit. Já miluji droždí /kvasnice/, mám ráda kvasnicovou polévku, kvasnicové knedlíčky do polévky a moc ráda je jím syrové, jo i pomazánku. Se sušenými to moc neumím, mám je sice doma kdyby bylo třeba, ale raději mám čerstvé. Zjišťuji tady na „Bramboračce“, že čím jsem starší, tím míň toho vím.

          • kveta.batkova napsal:

            Lucko, prosím tě, jak píšeš, že se nedá používat lahůdkové droždí jako droždí do těsta, tak jak se tedy používá? A na co je to dobré? Díky. Květa.

      • Jiřina napsal:

        Co je to lahůdkové droždí, nikdy jsem o tom neslyšela

        • BOYE napsal:

          Lahůdkové kupuju třeba v Tescu, Dm, … Je vlastně všude, kde mají koutek pro biožravce…
          Normální droždí ve velkém balení vyžebrávám občas v pekárně za nákupku 🙂
          A protože jsi (můžeme si tykat?) podala hlášení z Brna, tak Rohlik, který rozváží nákupy má lahůdkové běžně a v nabídce i desetidekové živé droždí… (neidentifikovala jsem, na kterou položku ses ptala, tak jsem to vzala šmahem…)

          • Jiřina napsal:

            Boy děkuji, zastavím se v Rohlíku a koupím. A v Dm, to myslíš drogerii, to mám blíž.
            Že Rohlík rozváží nákupy taky nevím, bydlím 10km od Brna a musím se to dozvědět až tady./Když jsem chodila na U3V, tak jsem tam byla častěji, teď už jen jezdíme k doktorům/.

      • Jiřina napsal:

        Když jste zmínila vývar, moje dcera když má čas, tak vaří buď zeleninový, hovězí, drůbeží vývar, pěkně poctivý ale uvaří ho ve velkém množství, naleje ho do střev na tlačenku a dá zamrazit. Pak jen ukrojí když je třeba.

        • BOYE napsal:

          Já schraňuju odřezky v krabici v mrazáku. Když je plná a je patřičně chladno, dokoupim přední s kostí, nebo něco podobného, zatopím, postavím na kamna obrhrnec a vařim, vařim, … Když se zredukuje, vyměním hrnec za menší a pokračuju. V podstatě do zblbnutí. Sbírám tuk a to, co vyplave s pěnou (pak mě kočky milujou). No, a když už mě to nebaví, nastupuje „tlaková jednotka“. Děti si vezmou plastové lahve s dírou ve víčku (ideálně od Kubíka) a pod tlakem to cpou do pytlíků na led 🙂 Většinou mi vychází tak tři až čtyři „bobky“ na litr dobrého naředěného vývaru.

          • Katyp50 napsal:

            Já na Vánoce kupovávala krocana tak nad 20 kg. Naporcovala jsem prsa na řízky, odřezky na čínu, horní-dolní stehna vcelku a celou kostru jsem posekala na menší části a vložila do obr hrnce, postavila na kachlová kamna, nechala rozvařit a vařit do rána. Ráno se zredukovaný vývar přecedil, kosti vybraly, obraly a vyhodily. Vložila se zelenina a redukovalo se dál. Zeleninu jsme pak buď snědli nebo se rozmixovala na kaši a dala rovněž v malých dávkách zamrazit. Přidávala jsem jí pak třeba do brkaše nebo do lasagní. Vývar jsem zamrazovala v malých kelímcích. Celý krocan byl tím pádem zpracován naprosto dokonale a v mrazáku bylo maso na hodně dlouho

        • BOYE napsal:

          JIŘINO, pozor! Rohlik.cz je internetový supermarket, co nákupy výhradně vozí! A v Brně jezdí (i v okolí). Nemám ráda chození po nákupech, proto Rohlik už dlouho používám a jsem spokojená
          A opravdu je to Dm drogerie. Prodávají tam různé „zrní“ a pochoutky pro „morčata typu vegetarián“. Tak je třeba hledat v těch místech. Mají ho ale skoro všude i v superhyper. 🙂

          • Jiřina napsal:

            Boy, díky, už jsem se zorientovala, trvalo mi to, ale jsem zase trochu chytřejší.

  3. BOYE napsal:

    Květě B. : Je to dochucovadlo, jako třeba vegeta (chuť je jiná). Můžeš to přimíchávat do polívek, omáček, pomazánek… Asi bych to nejvíc přirovnala k používání glutamátu, ale můžou to i děti, který má člověk rád 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..