(243) Kynuté povidlové knedlíky

500 g hrubá nebo polohrubá mouka
3 dcl mléko
2 žloutky
1 kostka droždí
1 lžíce cukr

švestková povidla
strouhanka
máslo + olej
cukr moučka
Z mouky, vlažného mléka, cukru a droždí vypracujeme těsto, které se nelepí. Necháme asi 1/2 hodiny kynout. Rozválíme na 10 – 12 dílků silných asi 1,5 cm. Plníme tužšími povidly (já koupila v Makru a daly se doslova krájet!). Necháme ještě asi 10 minut kynout.
Vaříme 10 minut, přičemž po 5 minutách otočíme.
Sypeme strouhankou opraženou na másle, smíchanou s moučkovým cukrem a polijeme rozpuštěný máslem, já ho míchám napůl s olejem.

Autorka receptu: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů: (243) Kynuté povidlové knedlíky

  1. jarybarka napsal:

    Dělám je podobně jen je vařím na pařáčku potřeném máslem aby se neslepily.
    A hned bych si je dala.Mňam

  2. bozena.fialova napsal:

    Přidávám do těsta vejce, ale to spíš kvůli barvě a hotové knedlíky sypu nastrouhaným perníkem. Je to také výborné.

  3. henriet13 napsal:

    Lidi, vy mne dneska davate zabrat! Ja bych to vsecko, co se zde dneska objevilo, hned sezr… spapala!

  4. Devětapadesátka napsal:

    Tyhle knedle miluju, říkalo se jim blbouny, sypali jsme je tvarohem, moučkovým cukrem a polevali máslem. Jenže teď je jím sama a pro jednu vosobu se mi nechce je dělat ?

    • BOYE napsal:

      Vosobo 🙂 u nás byly blbouny bez náplně a ovoce se – nejčastěji v podobě rozvaru – dávalo navrch ještě pod ten tvaroh a jeho kamarády. Už skoro třicet let hraju s dětma a vnoučatama hru: Při vaření kynutých ovocných udělám jednoho blbouna a na koho vyjde, ten to je. Naposledy já. Vnoučata se začala pochechtávat a ten nejmenší běžel za mámou a oznámil:“Babička je pitomec!“ Než jsem stačila zasáhnout, dostal pěknou čočku a pak si mi stěžoval: „Babi, asi už si spolu nesmíme hrát, jinak prej příště dostanu vařečkou na zadek!“
      Myslim, že si zahrajeme příští týden. Budu mít havěť na povel a ta nechápavá matka bude v práci… A povidlový jsou fááákt dobrý.

    • 60anda napsal:

      U nás taky blbouny , protože chodím do práce i v sobotu, tak snad je udělám v neděli k obědu. Už jsme je neměli ani nepamatuju.

  5. Jana Macůrková napsal:

    Uvařit jich tak 10, dát po dvou do mrazáku. Jak si myslíš, že to řeším já, když jsme s Vlastou sami?

  6. Jiřina napsal:

    Jak tady čtu, tyto knedle se sypou mletým mákem s cukrem jen u nás v Brně a okolí? Já je tedy můžu s tvarohem, perníkem,strouhankou, rozvarem, to je mi jedno, hlavně že je to z mouky, ale u nás doma jsme je měli jen s mletým mákem a cukrem.

    • BOYE napsal:

      My jsme doma sypali mákem švestkové. A v pražské Malostranské kavárně to dělali taky. Vždycky se u nás říkalo, že je to proto, aby se zamaskoval ten „máček“ co udělali červíci uvnitř švestek… A to u povidel nehrozí. 🙂

      • Jiřina napsal:

        Tady kolem Brna byla vždycky veliká pole plná máku. Teď tady neuvidíte jediné pole, snad někde kolem Kyjova ještě něco je, ale zato u nás vidíte spoustu polí plná řepky. Možná taky hraje roli cena máku. Ještě když byly děti doma, mívala jsem 2-3 kg máku na zimu, teď už by to bylo moc. Taky už nemůžeme všechno. Nevzpomínám si, že by se u nás doma jakékoliv kynuté, nebo bramborové knedle sypaly něčím jiným než mákem/snad jen maminka po operaci žlučníku sypala knedle strouhankou, nebo tvarohem – dieta/

      • 60anda napsal:

        Mák mám ráda , ale v kombinaci s kynutýma knedlama mě to nejede, švestkové knedlíky si zase nedovedu představit sypat něčím jiným než mákem.

  7. a.rena napsal:

    U nás jsou to pěry a plníme ovocem. Meruňkové sypeme cukrem a mletými ořechy, jahodové tvarohem, a s ostatním ovocem podle momentální chuti. Povidlové makem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..