1 králík
česnek
strouhanka
sůl
pepř
majoránka
máslo
olej
Králíka vykostíme (většinou takhle zpracovávám starší vyřazené králíky), umeleme najemno.
Umleté maso smícháme s česnekem, pepřem, majoránkou a solí. Jestliže je králík starší, je dobré do masa zamíchat kousek másla, aby karbanátky nebyly tak suché.
Ze směsi tvoříme koule, které sploštíme a obalíma ve strouhance. Na oleji pomalu smažíme. Kdo nechce tak mastné, položít na pečící papír, postříkat lehce olejem a péci v troubě do zčervenání.
Připravila Jana Macůrková
A od pondělka má žezlo Haderach.
Babička dělávala z „vyběhaných“ králíků sekanou. Myslím, že na rozdíl od těchhlenc karbanátků v ní byla ještě cibule a zcela určitě sekaná petrtelka. A brambory polévala šnitlíkovým máslem. A já to milovala.
Ehm, ehm, nemáte někdo králika navíc? Dala bych si!
(Ať vás to ani nenapadane, vim, jak jste chytlavý!… Na Šumavě si přispívám na výchovu a tak na požádání dostanu. 🙂 )
Tak králíčka bych si dala moc moc, ale protože nemám zdroj jako Jana, raději pečeného. Ale když jsme měli králíky, dělali jsme z nich též cokoli. Měli jsme dvě beranice, ohromné matky a ty odchovávaly 12 králíčat. Bohužel bylo spoustu rukou, které by se staraly, ale žádné, které by potom ukončily světskou existenci. Takže chov skončil a od té doby se s touto vzácností jen mazlíme – tedy kulinářsky
Babička dávala špek, víc si nepamatuju. Pekla jsem naposled před xxxx lety..
V časech plných králikáren a vaření „králík 100x jinak“ , jsem dělávala i sekanou nebo karbanátky, ale vždy jsem ke králičímu pomlela i kousek bůčku nebo plecka a přidala kousek špeku na kostičky. Bála bych se, že jen samotné máslo se vypeče a karbošky suché budou 🤔😷
Vždycky ze starších kusů dělám sekanou a vždycky přidávám plec nebo bůček. Karboše jsem tak nikdy nedělala, páč mě to ani nenapadlo. Tak příště budou karbanátky.
Králík je dnes vzácnost – domácí