700 g polohrubá mouka
1 hrnek mléka
1 hrnek horká voda
1 kostka čerstvé droždí
1/2 lžička krupice – cukr
1/2 hrnku olej (olivový)
lžička soli
Jeden den nám došel chleba, prostě se zapomměl koupit. Takže do kuchařky a honem něco vymyslet, aby bylo co ke snídani..
Do teplé vody nasypeme cukr a počkáme než se rozpustí. Přidáme droždí a počkáme, než se nám udělá kvásek.
Mouku smícháme se solí a zalijeme tuto směs teplým mlékem. Přidáme kvásek a nakonec (olivový) olej. Vyhneteme hladké těsto.
Necháme ho odstát cca 1 -2 hodiny na teplém místě.
Rozdělíme si těsto na 8 -12 kuliček a znovu je necháme odstát cca půl hodiny.
Vytvarujeme si z nich placku a pečeme je na suché pánvi nebo plotně. Upečené je ukládáme na sebe a přikryjeme je vlhkou utěrkou, aby byly měkké.
Podáváme k různým omáčkám, masu nebo jen tak k horkému čaji nebo kávě. Dobrou chuť!
Pozn: tenhle recept jsem oprášila od roku 1988, kdy byl Vlastík služebně v Turecku.
Doporučuji dát trochu víc soli, já dala půl lžičky, i když jsem věděla, že solí hodně, ale bylo to málo.
Jinak Turci tento chléb buď podávají k pečenému masu, nebo ho pouze prokrojí a vloží do něj máslo (vím od Vlastíka) My jsme si ho dali k polévce a jen tak s hrnkem studeného mléka. Pekla jsem na kamnech, každá placka tak asi 5 – 7 minut po každé straně, záleží ale na intenzitě topení. Turci ho pečou v peci, tudíž by se dal péct určitě i v troubě.
Je to dost syté, jedna větší nebo dvě malé placky a hrnek mléka a byla jsem přežpapaná. Zbytek dát do mikrotenového sáčku a ráno dát rozpéct do mikrovlnky nebo znovu na chvilku na kamna…
Experimentovala Jana Macůrková
vypadá to přesně jako pita chleba, co si kupuju v zeměkouli 😀
Ono je to de facto totéž, jen Arabové tomu říkají pita a Turci bazlama. 🙂
Mně ta pita připadá slabší (tenčí), tohle se dá krásně i druhý den rozpéct.
Krásně se ti nafoukly.
Je to ale optravdu Batlama (NejRecepty). A nejlepší jsou hned z plotny, horké. Tomu se nic koupeného nevyrovná.
a co věřit Turkům..a ne nejreceptům ? Já to u nich jako Batlamu nenašla..jen jako Bazlamu,jak píše Hadérka…
no,tu pitu když nahřeješ,je luxusní..a plnit se dá vším možným 😉
ale nesnižuje to tvoji práci,to ne, když se s tím děláš, tak to má jinej náboj..u mne v tomto připadku vítězí pohodlnost, já se budu crcat s náplní, ale chleba koupím a rozpeču 😀
Ty pořád zapomínáš na to, že bydlíš v civilizaci. My , co to máme k nejbližšímu krámu 15 km, tak si raději spoustu věcí uděláme sami.
Nejbližší Globus máme pouhých asi 80 km, no nejeď si tam pro chleba.
hele, oni tu pitu prodávaj i v jinejch krámech..ale zeměkoule je moje oblíbená… ale bydlet někde jako ty, tak to mám taky jinak…
No, ono je to sporné – mám recept na sladké pečení -Katlama a také ne kazlama. Nechám Batlama, na názvu stejně moc nezáleží.
Tak teď tomu nerozumím. Oprášila recept z roku 1988. Už si asi nepamatují, ale ty recepty tady tehdy byly? Anebo ho manžel přivezl?
Manžel tam byl služebně, jak jsem psala, ten recept mi přivezl. Ale mnoho let jsem ho nepekla, nebylo potřeba. Až tady. A protože tu vznikla debata, nad správným názvem, tak jsem se ho před chvílí byla zeptat, jak mu Turci říkají. Tak prý správně není ani jeden název.
Já bych recept v cizím jazyce nedala. Ještě tak v angličtině.
Jsi dobrá.
Ale, ne, on ho přivezl v češtině.
Prosím tě, jak velké hrnky? Objem? Já na hrnky nic nedělám. Tedy jen do bábovky, šálek mléka. Ale to už tak nějak vím, i když ji peču tak jednou do roka. U nás sladké fakt nejede.
Pro fr: tak asi 200 ml. Záleží kolik těch placek chceš mít. Víš, že já nevážím, pokud je těsto řídké, raději přidám mouku, než obráceně, do tuhého těsta přidávat tekutinu.