(257) Zelenina v soli

65 dkg mrkve
45 dkg celeru
30 dkg petržele
20 dkg cibule
5 dkg česneku
zelenou nať
25 dkg másla
25 dkg soli
Nastrouhanou zeleninu podusíme na másle, prosypeme solí, ještě chvíli podusíme a teplé plníme do sklenic. Skladujeme v normálních podmínkách, nikdy se mi nic nezkazilo, je tam hodně soli. Já to dělám z cca 10 kg zeleniny na rok – tedy do následujícího podzimu, ale některé sklenice rozdám. Zeleninu dávám i jinou – kapustu, květák – prostě dle toho, co mám ráda. Sklenice jsou ale označené dle použité přidané zeleniny. Základem je zachovat poměr zeleniny, másla a soli. Většinou tuto směs používám místo soli. Pokud použijeme tuto směs, nikdy nesolíme, je to opravdu hodně slané. Použiji-li jen trochu, dosolím dle potřeby – např. použiji jen kávovou lžičku směsi. V den, kdy si dělám zásoby zeleniny v soli, nezvu návštěvu. Ona ta zelenina ani potom moc v té sklenici nevoní, je tam cibule, česnek, je to dost síla. Je to dobré dochucovadlo, nekupuji žádné kostky, používám jen toto a vlastní vývary.

Recept poslala: Francizska

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: (257) Zelenina v soli

  1. Jana Macůrková napsal:

    Moje tchýně podobně dělala bílé hříbky, najemno nakrájela, prosolila, nacpala do sklenice a nechala v chladu. Kupodivu se jí nikdy nekazily. V zimě dávala do zapražené polévky nebo pod maso.

  2. Katyp50 napsal:

    Nedělám to osmažené. Dávala jsem jen strouhanou zeleninu, bez cibule, pouze zasyrova se solí. Promíchala jsem směs v míse, přidala ještě bylinky a pak jsem zasterilizovala. Nikdy se nic nezkazilo. Pak jsem dávala velkou lžíci do polévky, kde se zelenina uvařila.

  3. BOYE napsal:

    Jednou jsem dostala od švagrové podobnou směsku, ale byla syrová. Ona to taky dostala, tudíž se mi nepodařilo zjistit poměr soli a zeleniny. Moje pokusy dopadly bledě… Ale tohle asi zkusim, protože i já kostky a prášky doma nemám. Tedy abych nekecala, tak zhruba jednou za dva roky investuju do nějaký bio-vege super směsky sušené zeleniny a koření bez soli (je výhoda mít nějaké „úchyly“ mezi kamarády:-) ). Někdy prostě člověk potřebuje to svý kuchatský umění popostrčit…

  4. Jiřina napsal:

    Janičko, když dáváš zeleninu jen místo soli, tedy po malých lžičkách, tak načatá sklenička vydrží v lednici dost dlouho. Nechytne plíseň? Jak dlouho načatá sklenie vydrží. My máme rádi hodně zeleniny v polévce.Tak nedávám tolik soli a pak steriluji. Ale tuto zeleninu používám jen do fazolových, čočkových a hrstkových. Jinak mám raději čerstvou Mně se občas stane, že mi trochu splesniví v lednici-když je někde v rohu a zapomenu na ni.

  5. IvaC napsal:

    Přiznám se-nedělala bych se s tím.Má-li zeleninu ze zahrady,tak to ještě chápu,ale to množství soli mi vadí,dá se zamrazit,dá se strčit do písku.Já už kořenovou zeleninu nepěstuji a i v zimě koupím a mám ji čerstvou.To se dělávalo dříve,kdy ta zelenina nebyla vždy dostupná.Obdivuji paní pro tu práci……..

  6. francizska1 napsal:

    Konečně jsem tady, abych tu zeleninu v soli doplnila. Já ji používám jen jako ochucovadlo, prostě s tím solím. Na podzim si toho udělám velké množství – dělám to na robotu, který stejně jako ostatní nerada vytahuji. Jde to rychle, je potřeba zeleninu podusit na másle, zasypat solí a ještě trochu podusit, naplnit horké do skleniček. Já to dávám do velkých sklenic, mám takový široký trychtýř a jde to velmi rychle. Při vaření používám čerstvou zeleninu a to ve velkém množství, toto je jen místo solení a místo jakýchkoliv dochucovadel. Není to myšleno jako „náhražka zeleniny“. Prostě taková zeleninová sůl. Zeleninu na to opravdu kupuji, nemám vlastní a na podzim je krásné zeleniny plno.
    Boye, výborně se mi to osvědčilo, nekupuji žádné kostky ani sypké koření, používám jen toto a vím co v tom je. V podstatě se to dá použít kdekoliv, kde je zelenina. Při vaření potom podusím cibulku, podusím zeleninu (normální krájenou) v množství v jakém potřebuji, podusím zeleninu v soli a až to začne vše vonět pokračuji ve vaření. Dávám to i do základu na omáčky těstoviny apod. Výhoda je, že se to nemusí sterilizovat.
    Jiřinko – skladuji normálně ve sklepě, ve špajzu, mám to i v zavařovačkách 0,7 l, většinou mi malé dojdou. Pokud z toho ubírám, vždy použiji čistou lžičku. Dělám to už leta, nikdy se mi nic nezkazilo, jen je třeba to pořádně rozmíchat s tou solí, ta je dobrý konzervant.
    Janičko, taky jsem dělala houby v soli – kdysi dávno jsme našli na chatě ohromné množství hub. Pokrájela jsem je na malé kousky, prosypala solí a bylo to. Měla jsem strach, že se s tím něco stane, ale bylo to v pohodě. Krásně to vydrželo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..