Zbylo mi od pečení závinu z taženého těsta kus těsta, na který jsem dokonale zapomněla. A po cca 10 dnech jsem ho v ledničce objevila s tím, že ho vyhodím. Vzhledem k tomu, že na tažený závin dávám hladkou mouku, vodu, trochu oleje, sůl a špetku cukru….. ale co bych vám povídala, všechno ostatní vám poví Robinson Crusoe….. …
Při prvním pečení byl bochánek větší než mísa. Robinson oddělil tedy kus těsta. A když pekl chléb podruhé vzpomněl si, že od minulého bochánku oddělil před týdnem kus těsta a uschoval je v hrnci. Obával se, že těsto za tu dobu bude již plesnivé. Těsto však plesnivé nebylo, jen nakysle vonělo a bylo zřidlé. Nu, bylo by je škoda vyhodit, myslí si Robinson a přidal je k čerstvému těstu. Když podlouhlý bochánek jaksepatří prohnětl a vyválel, odnesl jej na teplou zídku krbu, aby se těsto bochánku před pečením prohřálo. Mezitím vytopil pekárnu. Když asi po dvou hodinách vzal bochánek, aby jej vsunul do vytopené cihlové trouby, nevěřil svým očím. Bochánek byl takřka o polovinu větší. Čím to? Jistě mu prospělo teplo. Bochánek se do trouby sotva vešel. Robinson zahradil dvěma cihlami otvor trouby a celou ji zavalil žhavým uhlím. V té chvíli svítilo již slunce, a tak Robinson měřil čas podle slunečních hodin. Již po půlhodině se počala šířit z pekárničky příjemná vůně, tentokrát opravdu pravé chlebové vůni podobná. Žitný nebo pšeničný chléb voněl trochu jinak, ale byla to již vůně chleba. Po hodině Robinson odhrnul popel a uhlí, odsunul cihly a užasl. Chléb vyplňoval celou prostoru. Byl však na povrchu ještě bledý, a tak jej Robinson nechal v troubě ještě půl hodiny. Bochánek dostal překrásnou červenohnědou barvu. Když později chléb nakrojil, nebyl již uvnitř tuhý a křesný, byl kyprý a měl chlebovou chuť. Nakysle voněl. Byl to již opravdový chléb……
Pekla Jana Macůrková
Teda, jestli jsi to pekla sejteně jako Robinzoón, tak klobouk dolů.. máš taky cilhovou pec?
Tak cihlovou pec opravdu nemám, ale musíš uznat, že tenhle recept se opravdu vydařil.
Chleba vypadá moc dobře,jestli se nemýlím ,tak je vlastně kváskový chléb,ale co je to
křesný,to fakt nevím….
Samozřejmě je to kváskový chléb, a křesný je suchý, tvrdý. (spisovná čeština, knižní) Jinak první zkušební osobou byl Pavlínka a chlebím jsme sežpapali ani se chudák nestačil vychladit.
Tak dobré zažití…
Moc hezky sepsaný recept . Pavlínka si pochutnal …
Doufám , že jsi mu dala k tomu aspoň sádlo se škvarky a červenou cibulkou 😋
Vzal si krásně prprostlou anglickou a blaťácké zlato s vlašskými ořechy.
V taženém těstě není přece kvásek, který patří do chleba
Asi tak nějak. Kvásek se zakládá. Založení kvásku popsala Haderach u Žurku. A Jarybarka skvěle vyrobila.
To jediné tam vrže….
Kdybyste četly pořádně, tak Robinson Crusoe kvásek nezakládal, jemu vznikl samovolně – prostě mu zbyl kousek těsta a ten mu začal kvasit. A totéž se stalo mně, odložila jsem kus těsta do ledničky a po asi 10 dnech zjistila, že těsto je příjemně nakyslé – a zkusila jsem ho zapracovat do chleba. Když se podíváte na složení kvásku a toho, co jsem psala, že dávám do taženého těsta, tak jediné, co je tam navíc, je oněch pár lžiček oleje. Mám doma kousek kupovaného kvásku (z Podkrkonoší mi ho přivezla včera kamarádka) a konzistence toho kupovaného a toho, který mi v té ledničce „dozrál“ je téměř shodná – ten můj je dokonce trochu řidší. A nebo na rovinu, nechtěly jste si opět prostě rýpnout?
Jano, přiznám se k pochybnostem (byť jsem se nevyjadřovala), ale já to prubnu…nechám si kus listového těsta schválně v lednici..jestli to v těch 4°C začne kvasit…
já si teda myslím, že teta Wiki má pravdu: Kvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru hmotností 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie.
Ale pokud se mi podaří to,co Tobě, tak to do Wiki doplním…
PS: Robinsonovi podle některého vydání a úprav, v hrnci zbylo těsto na vnitřních stranách,protože ho nevyškrabal dostatečně a protože byl chlap (jak jsme k tomu dodávaly) tak se s hrncem moc necrcal a neumyl ho 😀 takže než pochopil , že kvásku je třeba a nechával si z každého těsta kousek, pekl chleba na střídačku- jednou křesný,jednou kváskový … byl tam totiž i popis, kdy přemýšlel,co minule udělal jinak,protože mu zase vyšel křesný chleba..a došlo mu,že neměl umytej hrnec 😀
Tohle ale nebylo listový těsto, nemýlím-li se.
Za prvé tohle opravdu nebylo listové těsto (také nečteš pořádně, je to napsané hned na začátku). Je to těsto skoro podle MBR (recept 569) jen já nedávám mléko a žloutek. Takže suroviny jsou stejné jako na kvácek. Ale tady nešlo o kvásek, tady šlo o srovnání potupu s tím, jak pekl Robinson Crosoe a to jak vidím, nejste nikdo schopni pochopit.
Postup Robinsona je popsáán přesně – je doslovně okopírován!!!
píšu v jiných vydáních… to ti nerozporuju..
a taženej závin ..no jo,tak holt udělám těsto na taženej …
Já jak jsem zadělávala ten chlebík, tak mi na dně mísy zbyla větší hrst směsi mouky. Tak jsem tam cákla lžíci oleje a trochu vody a v ledničce už čeká a zraje další kvásek. Tentokrát zkusím chlebové placky na kamnech.
V tom případě – jak jsi tedy pekla chleba ty? Jaká mouka a kolik; kolik vody k ní, jak dlouho kynulo těsto; chléb jsi překládala nebo jen nechala vykynout? Jak dlouho a na kolik stupňů jsi pekla? Mě to zajímá. Úryvek z Robinzona jsem si přečetla jako zajímavost a tvůj recept a postup postrádám. Pšeničný kvásek se chová úplně jinak než žitný (předpokládám, že tažený štrúdl jsi pekla z pšeničné mouky) a navíc myslím, že musel být hodně „hladový“, takže jsi přidala kvasnice, že chleba tak nakynul?
Ten kvásek, který se mi vytvořil jsem rozředila vlažnou vodou a vše jsem doplnila směsí hladké, polohrubé a žitné mouky cca 1:1:1. Samorřejmě osolila. Vypracovala těsto, nechla asi půl hodiny (mohlo být i déle) kynout (zvětšil se na dvojnásobek), poté do trouby (nevyhřáté, takže ještě kynul asi 10 minut v ní. Upéct cca 1 hodinu, mezitím 3x postříkat vlažnou vodou. Jo a na povrchu byl posypaný kmínem a solí. Ale nai o tohle nešlo, ….
Tak – lievito madre se taky dělá z pšeničné mouky a dokonce s přidáním medu.
Lámu si hlavu, kvásek zraje v lednici? Tak to se mi nikdy nepovedlo. Tedy, ani jsem nezkoušela. Vždy v místnosti. V lednice ho nechám tzv. odpočinout. To je, když na něj nemám náladu. Jeden či dva dny. Potom ho nakrmit. Odbornice nejsem, ale fakt mi v lednici nikdy nevyzral. Fakt vyzraje? Kolik tam máš stupňů?
Tak o se to opravdu nemohlo povést, když jsi to nezkoušela. Jde to iv ledničce, když tam není pod nulou (bývá c ní tak +5 st.), ale trvá to déle.
Holky, už bych to nechala být. Proč by si Jana vymýšlela , chtěla se s námi podělit o náhodný produkt a překvapení,tak to tak berme,ne?
Ivo, nech je být, jsou tady takové, které se dokonale zacyklí a něco jim vysvětlit bývá problém.
Já jsem tady už dlouho ničím nepřispěla, ale sleduji pravidelně. Vždycky jsem si slibovala, že až už nebudu mít babičku a dědečka na starost, tak se naučím péct chleba. Dědeček loni odešel, takže času začalo být víc a po vánocích jsem se do toho pustila. Musím říct, že v tu dobu už delší čas pekl chleba můj syn a zásoboval nás, tak jsem ho požádala aby mě to naučil. Udělal to skvěle (dvoudenní kurz krok za krokem), ale spíš se chci dostat ke kvásku. Několikrát jsem ho zkoušela držet při životě i dřív, ale vždy dřív nebo později „odešel“. Syn mě ale naučil bezva trik jak kvásek vydrží i týden bez péče. Ten základní jsem od něj dostala a když jsem ho měla vykrmený aby mohl jí do těsta, vyškrabala jsem sklínku ve které byl a na stěnách trochu zůstalo (nikdy to nevyškrábete, aby tam nezbylo nic). To co zbylo jsem zakryla složeným papírovým ubrouskem a na něj položila skleněný vršek a uložila do lednice). Nejprve jsem ho aspoň 1x týdně nakrmila i když jsem ho nepotřebovala, ale jednou jsem se k němu nedostala týden a počítala jsem s tím, že odešel taky. Ale zkusila jsem přikrmit běžným způsobem a on se chytl. Teď už ho krmím jen když chci péct a to je právě 1x týdně (na týden nám s manželem vystačí ty dva bochníčky). Pokud by někdo chtěl, můžu na email poslat podrobný návod a mám i nějaká instruktážní videa. Ale díky synovi a jeho trpělivosti jsem to zvládla okamžitě a ještě se ani jednou nestalo, že by se mi chleba nepovedl (péct jsem začala okolo vánoc). Vím, že teď hodně lidí začíná péct doma a třeba Vám moje rady k něčemu budou. Jinak moc děkuji, že jste. Jste první co ráno otvírám a čtu a vždy se pobavím, nebo něco dovím. Patří Vám můj hluboký obdiv.
Já bych měla zájem, prosím. Už se mi taky stalo, že odešel.
Prosím prosím
Já jsem první kvásku dostala, přikrmila jsem ho ráno 2 dkg žitné chlebové mouky a 2 dkg vlažné vody, nechala 12 hodin stát, pak znovu 2 dkg žitné chlebové mouky a 2 dkg vlažné vody, zase nechat 12 hodin stát, pak přikrmit 6,5 dkg žitné chlebové mouky a 6,5 dkg vlažné vody a cca po 6 hodinách jsem zadělala těsto, během odpoledne 3x překládám a po posledním přeložení dávám asi za půl hodiny do ošatek. Přes noc nechám v lednici a ráno peču. Ale když zůstane v lednici až do večera, tak se taky nic nestane. Už se mi stalo, že jsem musela mimořádně na celý den z domu a večer se upekl krásně. Ten návod je podrobný a delší (na celé pečení chleba), tak bych navrhovala, že bych jej poslala Janě Macůrkové (na ni mám kontakt a ona zas má určitě kontakty na vás) a ona by vám to přeposlala. Samozřejmě pokud s tím bude souhlasit. Pokud máte jiný návrh tak dejte vědět, ráda se o postupy a získané znalosti podělím.
První kvásek (to je tak když někdo píše a odešle aniž by si to po sobě zkontroloval).
Překlepy neřeš, těch je tu více než dost a vítej zpátky.
Děkuji za milá slova a musím říct, že jsem tady denně, jen nejsem vidět. Prosím Jani, můžu ti na email poslat ten návod na chleba a pošleš to zájemcům? Já na ně kontakt nemám a text je dost dlouhý, tady by se to přepsat nedalo. Vím, že toho děláš už tak dost, proto se ptám.
Klidně poslat můžeš, ale co kdybys poslala , až nudeš péct i fotku, Bramboračka by tě měla ráda ještě víc!