mnoho-li ředkviček
majonéza
šlehačka (33%)
pepř
sůl
(cibulka)
(česnek)
(zelená nať cibulová)
Ředkvičky omyjeme, větší nakrájíme na půlky, ev. na menší kousky, menší pouze rozkrojíme napůl, ev. necháme i vcelku.
Majonézu smícháme se šlehačkou, solí a pepřem. Pokud dáváme ještě něco zeleného nebo cibulku, vše nakrájíme na drobno s smícháme se ředkvičkami.
Postupně sypeme do skleniček nebo kelímků, proléváme remuládou. Uzavřeme a necháme 3 – 5 dní rozležet. Podáváme k masu, nebo jen jako salát s měkkým pečivem.
Experimentovala Jana Macůrková.
Nejhorší je vydržet těch 3 – 5 dnů 🙂
Tady si dovolím připomínku. Lepší je nakrájet ředkvičky na plátky, víc nasáknou. Ale protože by ve skleničkách remuláda neprotekla, plátky se slepí, dát všechno do mísy, řádně promíchat a pak přesunout do skleniček. Dělala jsem z kedlubnů, akorát že ty plátky jsem krájela ještě na čtvrtiny.
na V kráječi to strouhám na silnější julien … lepší jak plátky….
Celkem bych chtěla vidět, jak strouháš ředkvičky na V-kráječi. Na tom zas*…. napichovátku nedržej a prsty si hodlám uchovat. Na julien strouhám na remuládu celer, z toho kedlubnu jsem tenkrát potřebovala plátky.
mám j ev tom kloboučku ..mám jeden samostatnej a nepoužiju ty napichovátka, ty tam nejsou,ty jsou na tom druhým…takže mám připláclej klobouček,tlačím, strouhám a jde to…
Přiznávám, že se pořežu i u výměny nástavců, že ho vůbec nepoužívám. Asi bych si měla zakoupit plechové rukavice 🤣🤣🤣
Co se týká V kráječe a jemu podobnývh nástrojů, tak ty mi nesmí do baráku. Jediný co mám, je vlnkovací struhadlo a na něm dělám vařenou červenou řepu. A to ještě hóóóódně opatrně. Samozřejmě po minulých zkušenostech….