(2880) Sušené švestky VZK 1908

Švestky se mají na sušení trhat až začínají svraštět, to jsou potom ty červivé už opadané. V Jeseníkách ještě mám čas, teprve začaly padat, a letos jsou hodně veliké.
Švestky opláchnu, dám vařit vodu a do ní trochu kysel. citronové, aby si udržely barvu. Proč do horké vody? Jsou jakoby povoskované , aby se trochu narušila slupka.
Ale jen tak 1 – 2 minuty – po částech, a pak s tím šup do studené vody vychladit a nechat oschnout. Opatrně vypeckujeme – teď, nebo v průběhu sušení. Zdá se mi, že z těch polousušených jde ta pecka líp – tou špičatější stranou se dá vytlačit pěkně ven bez rozřezání.
Dáme je na plech (plechy) a začneme v troubě sušit na 50°C. Zapnout ventilátor, nebo nechat mírně pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet.
Tak suším 2 dny po cca 2 hodinách (může se i dýl), vypnout a nechat být. Další den dát sušit znovu do trouby na cca 65°C.
Po 3,5 hodinách horké švestky porosíme studenou vodou. Budou potom černé a pěkně lesklé a necháme ještě 1/2 hodiny dosušit. V průběhu sušení „míchám“.
Správně usušené švestky při zmáčknutí nevypouští šťávu. Nesmí být přesušené, ztvrdlé nebo spálené. Při vyšších teplotách naběhnou, popukají a pustí hodně šťávy.
Nakonec dosouším podle potřeby v sušičce, případně na chalupě nad krbovýma kamnama na takovém velikém sušáku.
Zkoušela jsem i sušit rozpůlené, ale není to ono.

Sušila Adela.adale

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: (2880) Sušené švestky VZK 1908

  1. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Musím napsat, že jsem si nikdy nemyslela, že jsou sušené švestky takový proces. Tímto chápu, proč jsou v obchodech tak drahé,
    Adel, máš můj obdiv 👍👍👍

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..