1/2 hlávky květáku
200 g zelených fazolek (naložené v octě)
4 menši kyselé sledě
2 lžíce majonézy
2 lžíce bílého jogurtu
1 lžíce vinného octa (já nedávala, fazolky byly v octě)
troška mletého pepře
1 lžíce cukru krystal
1 červená zeleninová paprika, sůl
Květák uvařime ve slané vodě, necháme vychladnout. Nasekáme na drobnější kousky.
Fazolky ocedíme a lehce propláchneme studenou vodou. Sledě (kupovala jsem v Kauflandu jemné sledě v kyselém nálevu) nakrájíme na drobno a vše smícháme.
Proti originálu receptu nedávám petrželku, ale jednu červenou zeleninovou papriku
a jednu cibuli nakrájenou na hodně jemno, nedávám koriandr (byl psaný v jedné z několika variant) a nám nechutná.
Poznámka: ve finále jsem z toho udělala těstovinový salát a je ostrý, ale vynikající.
Človek musí občas mít trochu odvahy a nebát se experimentovat.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Rybí salát – mňam – ale bez zeleniny, hezky jenom ryba + majonéza ?. A experimenty u nás doma furt, jelikož tady nelze zakoupit některé potraviny jako hrudkovitý tvaroh, bryndzu a jiné. Takže jak budu mít chvilku, tak sednu k pc a napíšu variaci na bryndzové pirohy, jestli je libo?
Ježíšmarja, dej ho sem a hned!!! To musí být jednoznačně dobrota ?
Dneska jdu na noční, jestli bude klid, tak písnu Janě. Pak je to na ní, kdy recept „pověsí „. ?
Když dojde, pověsím, když ne, nepověsím.???
Tak já se budu snažit??
U nás rybí saláty pouze domácí výroby – od chycení ryb až po výsledný produkt. Je to doména mého muže, já jen konzumuji – ráda a hodně. Snad na podzim dokončím rybí kuchařku, ale budou tam jen recepty vyzkoušené a osvědčené včetně popisu zpracování a nakládání.
Já teď měla 2x za sebou štiku.3/4m a 67 cm což je docela slušné na to v jakém revíru byly chycené.Budou na másle s kmínem a tymiánem.
Saláty z ryb moc nedělám,u nás to nikdo kromě mě nejí a tak si občas koupím ?. Ale tenhle bych si dala hned.
Rybářko, ty jedna…! Ty štiky jsou snad ještě větší provokace než koše hub! 🙂
To gratuluju, vím, že není snadné ji ulovit. Jste třída ?. My máme povětšinou kapry, na saláty a nakládání cejny. Když je štika, je jen na másle posolená, okmínovaná, mňam. Loni byl i sumec, to taky není marný masíčko ? .
No sumec to je klasa.Taky mi šmakuje.
???
Jarybarko, znáš recept na štiku na sardelovém másle. Už jsem to kdysi dávala na PŽ, ale myslím, že to mohu připomenout. Kostka másla se rozmíchá s celou sardelovou pastou a tímto se potřou porce štiky (nejde to moc dobře, ale dá se to napatlat). Pak se porce ryby vloží do pekáčku a nechají se upéct v troubě do zlatova. Z másla a sardelky se vytvoří lahodná šťáva. K tomu se kupodivu podávají houskové knedlíky. Opravdu velmi dobré. Jen rybu opravdu nesolit, kdo chce, může přidat na dozdobení petrtelku nebo pažitku.
Diky za recept už jsem štiku takhle jedla a je vynikající. Ještě jsem ji tímto způsobem nedělala a tak vyzkouším.
Hmmmm. Tak rybí salát bych nedělala, chutná mi kupovaný. Od firmy Diana, ten nemá konkurenci.
Jinak štiku, sumce, úhoře…….. jejda to je dobrota, hned bych si dala. Na másle, kmín, upečeno…… Kapra nemusím a když, tak také jen pečeného na česneku a másle, smaženého „vánočního“ fakt nepozřu. A už vůbec ne studeného! To bych fakt nedala.
Kapra peču se spoustou cibule nakrájené na kroužky a s kořenovou zeleninou nadrobno.podliju vodou posypu kmínem mletým pepřem-tím nešetřím pokladu plátky anglické tučné slaniny.Moc dobré a ta zelenina je skvostná.
Úplně od věci: Jestli se chcete fakt pobavit, přepněte si na humoristický kanál PŽ. Je tam návod, jak postavit past na octomilky.
Tak hluboko jsem ještě neklesla….místo aby vyhodili to nahnilé ovoce, tak to nechají a lapají ty octomilky.
PS: já to viděla už ráno a nevěřila jsem svým očím.
Já jsem je kdysi dávno chovala.Když byli kluci malí tak asi 5let (fakt dávno),přinesli mi hrst malých měkoučkých vajíček 18ks.dala jsem je do mísy s vlhkým pískem a šup s nima do tepla do koupelny.14dní nic a pak se začaly třepat a vylíhlo se 15 pidi ještěrek.No a nakrmit je byl teda úkol!Octomilky do flašky s chlebem a vodou.Docela brzo byla flaška plná mušek a aby ještěrkám neulítly šly v pytlíku na chvíli do mrazaku.když se pak probírali a třepaly se na písku měly ještěrky hostinu.Klucí to tenkrát strašně prožívali.Po pár dnech jsme je pustily do přírody.?
Já je taky občas doma musím mít – stejně jako Johanka (a mám je od ní), chovám Phelsuma laticauda (felsuma zlatoocasá). A když jsou maličké, tak právě ty octomilky to jistí. Ale já chovám ty nelétavé (Drosophilla hydei, drosophilla melanogaster), a dá se jich chovat neuvěřitelné množství, jak píšeš, právě na chlebu nebo na zakysané strouhance. Ale ona spotřeba těch ještěerek je taky úctyhodná. Jinak zadej si „Návštěva v DDM Most“ a ta „štíhlá mladá dáma“ s leguánem na rameni jsem já.
No páni tak to je pořádná „ještěrka „.Smekám před tebou a před tvoji prací s mladými chovateli.
To je krásná záliba.A takovou dobu.Jsi fakt třída.
Dělala jsem to 12 roků, teď už devátým učím na ZŠ. Mezi největší své úspěchy pokládám to, že kluk, který mi 11 roků chodil do kroužku, dělá ředitele botanické zahrady v Praze. Jinak na odborném fóru mám pořád přezdívku Hadice, na kterou jsem patříčně pyšná.
Teda co vše neděláš,stále se divím.Sluší ti to tam,ale hlavně děláš velmi záslužnou
práci-učíš mladé lásce k přírodě a to je strašně fajn.Děkuji ti i za ně…..
Máme s mužem v republice několk krásných podpisů v přírodě – Naučné přírodovědné stezky: v Krušných horách Gabrielku, taky v Mukařově Po stopách kameníků a Vodnickou stezku na Ondřejově. Ta Gabrielka je největší 20 cedulí, 25 km a 3 roky práce. Otvírala se v květnu 2010.