300 g bílých velkých fazolí
2-3 kapie
1 zelená paprika
majolka nebo bílý jogurt
uzené maso
1 – 2 velké cibule
sůl
Fazole namočíme pře noc do vlažné vody a necháme nabobtnat.
Druhý den je uvaříme doměkka (když vezmeme jednu fazoli na lžící a popraská na ni slupka, je měkká).
Necháme vychladnout a vmícháme sůl, majolku nebo jogurt a na proužky nakrájenou cibuli, papriku i kapie.
Nakonec nakrájíme na kousky uzené maso a přidáme k salátu.
Můžeme podávat se studeným pečeným nebo smaženým masem.
Připravila Jana Macůrková
Z vlastní zkušenosti: to, že na fazoli popraská slupička opravdu neznamená, že je měkká. Mám návod na vaření fazolí – časově poněkud náročnej, ale funguje, fazole dokonce ani nenadýmají.
Misku s fazolemi nejprve zalijte horkou vodou a nechte je odstát než voda vychladne. Fazole lehce nabydou, promíchejte je a pak vodu slijte. Podle času opakujte 2-3x, v poslední dávce nechte fazole stát přes noc. Druhý den fazole zalijte pro změnu vodou studenou. Výměnu studené vody proveďte minimálně 3x, v intervalech podle toho, kolik máte času. Vodu z namočených fazolí slijte a dejte je vařit. Vodu nesolte.
Cca po 40 mminutách (tj. v polovině varu) z fazolí vodu opět slijte, zalijte je novou vodou, opakovaně je přiveďte k varu a vařte dalších 40 minut.
Z měkkých fazolí vodu vylijte a propláchněte je studenou vodou.
A tuto zkušenost potvrzuji, funguje to dokonale. Do horké vody namáčím třikrát a na noc dám do vody trochu saturejky. V tom případě druhý den vodu sliju jednou, dám vařit a v polovině varu vodu vyměním a dovařím. Fazole fakt nenadýmají.
potvrzuji… a moje nutrie – kámoška nutriční specialistka,se mne ptala,proč k fazolím dáváme to maso… jsme jí odpověděla,že já ho k nim nedávám…
Já jo, protože mi to chutná.
My spíš dobrou klobásku.
Upřímně,pomyslela jsem si,že bych si raději koupila předvařené,ale ještě jsem to neudělala,nikdy.Čočku,jako luštěninu,dělám tak,že vypranou dám vařit,sliju,dám studenou vodu a dovařím,je to rychlejší.Fazole prostě přes noc namočím a pak postupem stejným,jako u čočky uvařím…Tam to tedy trvá déle…
Já fazole v míse přeliju studenou vodou pořádně properu vyleju vodu.pak opět studenou vodu a nechám stát přez noc. Další voda.
Pak je přemistím do papiňáku privedu k varu bez poklice udělá se pěna tu vyleju dám čistou vodu a tentokrát i poklicí a vařím 30 minut.pak zkusím jestli jsou uvařené. Pokud jsou tvrdé přidám 10 minut a znova zkouším.atd.
Přiznám že nadýmají ale říká se že kdo prdí si zdraví tvrdí.
Nepoužívám velké fazole jen malé
A já nemám papiňák. 🙂
Díky za návod ,zkusím s barevnými . Velké bílé zůstávají vcelku nepoprasksné i při slití vody jen 3x 4x , potom namočené přes noc a vařím taky v papiňáku . Takže kupuju pořád raději ty bílé obry – a jsou i výborné chuťově
Já mám ráda červený ledviny – krásně vypadají i po uvaření.
Beru ! A udělám podle tebe , celý proces 🤣🤣
Tohle jsem neznala, tolikrát slévat vodu při namáčení, příště udělám také tak.
Červené jooo!
Pěstuju fazole několika druhů. Vždycky jenom namočím přes noc do studené vody s přídavkem jedlé sody. Ráno sliju, dám druhou vodu a se saturejkou a opět sodou uvařím, nijak neslívám a jsou vždy měkké, jen jednou nešly uvařit – a to si myslím, že bylo stářím těch fazolí – byly v té sklenici zapomenuté asi hodně let. Jinak je stihneme tak do dvou let zpracovat, a tam se mi to nikdy nestalo.
Fazole miluju, namáčím třikrát, nakonec zalinu studenou a pak uvařím. Jen jednou nešly a nešly, tvrdé byly furtumfurt a to byly malé! Dnes bude hrstková polévka, tak hrnců plno, namčáčím všechno zvlášť. Už nikdy nekoupím hotovou směs – fazole ještě tvrdé, čočka rozvařená a červenou tam nemuseli vůbec dávat, ta se rozvařila úplně.
Pravdu díš, Lakysko, taky jsem jednou tu směs koupila – byla v akci, tak jsem si řekla, že zkusím… ale poprve a naposled. Hrstkovou mám ráda, ale raděj si namočím přes noc fazole, cizrnu, hrách, kroupy a až při vaření přidám postupně cibulovou jíšku, čočku zelenou, černou a nakonec červenou