Ne, nekupovala jsem brusinky, ale mám na zahrádce brusinkoviště, kde jsem za dva roky posbírala cca 1 l červených kuliček, které jsem si nastřádala do mrazáku.
Brusinky
cukr
lžíce rumu
špetka skořice
Brusinky podlijeme 1 lžičkou vody a rozvaříme. Přidáme cukr, skořici a rum, za horka nalijeme do skleniček a pro jistotu sterilujeme cca 15 minut.
Pozn: Pro ty z vás, kdo nemáte brusinky, ale pouze rybíz – rybíz nasypeme na plech a v teplé troubě ho předsušíme, až se kuličky trochu začnou scvrkávat. Smícháme s cukrem,
skořicí a rumem a rybíz á la brusinky je na světě.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Mňo, brusinky můžu i za syrova!
Ten rybíz v brusinkovém převleku je skvělost. Nepoužívám ho k masu, ale na lívance a do dortů. chtěla jsem ho jednou dávat i do lineckýho na Vánoce, ale tam ty kuličky dělaly paseku. A letos mám houby. Tedy HOUBY taky nemám, ale urodil se jen černoch. Červeňocha bylo tak na jeden koláč a do pusy při zahradní pastvě. O bělochovi nemluvě.
V současnosti se pídím, kde letos pychnu aronii. Ta mi pomáhá už od pohledu a miluju ji proto, že i když je to hejno malých kuliček, rychle přibývá v košíčku.
Jo, a jako náhradu za brusinky k masu dávám jeřabiny. Mají taky ten trochu hořký tón.
Aronie neboli černá jeřabina je nahusto nasázená podél silnice ze Slaného do Loun. Především těsně před Lounama co je benzínka Chlumčany po levé straně na té rovince je jí asi 20 stromů. Ale kolik mají letos plodů nevím. Jednou jsem dělala kompot, ale nějak nás to nezaujalo, tak podruhé už ne.
Na zahradě máme aronii, ale nevíme, co s ní. Poraďte mi prosím, co z ní udělat?
Kompot nebo marmeládu.
Zkusím obojí. Děkuju.
Předpokládám,že to nejsou jeřabiny u silnice,ale nějaké šlechtěné na jídlo?
Otázka patřila mně, ale jsou sice poblíž silnice, ale zase ne tak blízko. A je to aronie, vyšlechtěná.
Jani nepatřila tobě,ale BOYE,protože píše,že používá jako náhradu jeřabinu.Černá jeřabina je šlechtěná,to vím a chutná mi,ale červená-nevím………
Strýc zavařoval i jeřabinu – rozlišoval jedlou a nejedlou podle ozubení lístků – jedna měla zoubky jen do 1/3 a druhá přes polovinu lístku. Ale která byla která už si nevzpomenu a strýc mi to už bohužel neřekne. I když si myslím, že ta jedlá měla těch zoubků víc.
Nejsou ty syrové brusinky příliš trpké? Mám na mysli ty české, s dovozovými kromě sušených nemám zkušenost. A taky je můžu – sušené i zavařené. Chodili jsme na ně do vojenského prostoru v Brdech, tam jich roste hodně.
Samozřejmě trochu trpkou chuť mají , ale to je chuť brusinek.
Právě pro tu natrpklost je mám ráda. Musí být pořádně zralé, skoro přezrálé. To je tak každá patnáctá kulička při sběru – proto mi dokonce zbývává i na zavaření 🙂
Jo a to dovozové nejsou sušené brusinky, ale klikva.
Ta má podstatně větší plody, u nás roste planě na Rejvízu na rašeliništi.
A na Mrtvým luhu. Pssst! 🙂
A u mě na zahrádce, ale lepší jsou normální brusinky, ty plodí víc. Já tu klikvu dala spíš na ukázku a na zkoušku.
Tos mě překvapila. Já zvažuju výsadbu a měla jsem dojem, že právě „naše“ brusinky jsou na tom s výnosy hůř. V tom případě klikva končí, brusinka zůstává ve hře o místo u borůvek…
Jo a Rejvíz – připomnělas mi několik velmi výživných vzpomínek. Ale klikvy jsem tam netrhala. Hned bych tam vyrazila.
Holky, vy snad ani nespíte? Já jsem v práci, takže nespím, ale být doma, tak se ještě ani neotáčím na druhej bok 🙂
To bych taky jednou ráda zažila??? (teda to neotáčení se na druhý bok)
Aronie je příbuzná jeřabin, říká se jí taky černý jeřáb. Je prý děěěsně zdravá, většiniou se zavařuje – džem je vynikající. Já ji jen suším a mrazím, v sezoně požírám za syrova. Ze sušené dělám čaj, nebo do různých čajů přihazuju – krásně barví. Malíčkům z ní dělám očička na krupicovou i jinou kaši a nejlepší ovčí bobky v perníkovém betlému jsou právě z ní. Mraženou a syrovou jen rozmačkám s cukrem a požíráme s jogurtem. Občas pouští dost šťávy. Tu sleju a ředěná jako sirup je skvělá k pití. Se sirupem se taky krásně blbne kápnutí do světlé polevy a následným taháním špejle… Určitě by šla na šťávu za syrova, co tu byla, ale u nás se pije z 99% voda 🙂
Aronie!!! Čtyři roky ji sháním…tady široko daleko nikde.. zatím jsem sehnala jen jako součást dost drahé šťávy, a jednou jako moc dobrý džem.Je léčivá.
Lakysko, teď jsem se vnořila do hlubin internetu: Podívej se na Ekofarma Bormato. Nabízejí litr za 40 korun poštou, nebo za 30 samosběr. Ovšem pro tebe s výletem – je to v Úpici. Pokud někde neseženu, možná bych to vzala od nich.