(2952) Topinkový speciál

Co kuchařka, to jiný způsob přípravy topinek. Vybrala jsem pro vás pár rad a tipů…

Samozřejmě nejmenší dietní prohřešek je topinka udělaná nasucho na plotýnce, lehce máznutá máslem.

Když chcete dělat topinku na oleji, jsou  důležité dvě věci: chléb nesmí být čerstvý a musí plavat v dostatečném množství oleje – opravdu plavat, ne se odstrkoval patama od dna.

Mnohem lepší než na oleji, je topinka na sádle.

Tuk musí být horký – iděálně 175°.

Existuje spousta rad, jak zbavit topinku přebytečného tuku, například papírové ubrousky (já teda nevím, jak vám, ale mně vždycky na topince zůstane kousek papíru). Takže jsem si dala poradit od kamaráda kuchaře a vedle pánve mám hrnec s vařící vodou. Hotovou topinku bafnu do kuchyňských kleští a bleskurychle v té vařící vodě namočím.  Stejně lze nakládat například i s řízky. Smažák bych nezkoušela.

Někdo to dělá pod tekoucí studenou vodu – prý když je olej vařící, voda se na něm okamžitě ohřeje a spláchne ho. No, olej možná, se sádlem bych to nezkoušela.  Krom toho bych nechtěla potom čistit dřez.

Dobrá vychytávka je potřít krajíc chleba z obou stran tence sádlem a dělat na rozpálené suché pánvi.

Máte-li problém s chrupem, udělejte si topinku z čerstvého  chleba – musí se udělat ze silnějšího krajíce a narychlo, aby uvnitř zůstala měkká.

Děláte-li topinky pro více strávníků, udělejte je v troubě: troubu si rozehřejeme troubu na 250 °, plech vysteleme pečícím  papírem a položíme na něj plátky chleba vedle sebe tak, aby se nepřekrývaly. Pečeme asi deset minut a pak opinky otočíme a necháme dopéct ještě z druhé strany.   Když je před pečením potřete z obou stran rozpuštěným máslem, budou  ještě lepší.

No, a jako poslední možnost tu máme techniku: topinkovač (ovšem ne do každého se dá vložit plátek našeho chleba) a nebo friťák (hospodský způsob).

Jak na správnou topinku? Pište!

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: (2952) Topinkový speciál

  1. lakysa22 napsal:

    Já topinky a bramboráky dávám po usamžení „nastojato“ do síta. Tuk z nich fakt okape. Topinky dělám ze silnějčího krajíce.

  2. sharka.68 napsal:

    nechávám plavat a dávám na stojáka do držáku na pokličky-vypadá ten držáček jako dvě řady hrábí…

  3. jarybarka napsal:

    Smažím na sádle a prokládám ubrousky.
    Opékáné nasucho mažu horké máslem osolim a hned dokud to máslo teče jím.
    Pokud jsou s nějakou ďábelskou popatlánkou chutnají mi i druhý den i když jaksi trochu „zgumnou“.

  4. Vera M. napsal:

    Mě fascinují ty topinky v troubě . Opravdu to funguje ? Jinak já na minimum oleje a jen lehce a šup na talíř s papírovým ubrouskem.
    Teď jsme v Tatrách poprosili taky o jemné topinky a byly z čerstvého chleba , skoro na sucho a chtěli jsme se o ně pobít . Vynikající
    Možná záleží na situaci a na momentální chuti na “něco”

  5. a.rena napsal:

    Tak jsem neodolala a byly klasické na sádle s česnekem. Jinak mám ráda i lehce je potřít sádlem z obou stran a opéct na pánvi nebo strčit do kontaktního grilu. Když s máslem, tak v opékači topinek. A když je nás moc, peču je pomazané sádlem v troubě. Zkrátka každá úprava má něco do sebe. Jen s olejem na jejich smažení jsem se nezkamarádila. Jo a máme rádi tenké krajíčky.

  6. bozena.fialova napsal:

    Mám topinkovač, takže topinky dělám jen nasucho, ale pak už se fantazii meze nekladou. Buď jen potřít máslem, případně i džemem, nebo s česnekem a sádlem, jindy s různými pomatlánkami , stačí i jen s taveným sýrem… A když už je chleba tzv. „ťuhýk“, klidně i jen zlehka opečený dozlatova jako příloha k čemukoliv k večeři a sní se do posledního kousku. 🙂

  7. IvaC napsal:

    Namáčet řízky,možná i topinky ve vařící se vodě,jsem dělala,když jsem ještě měla žlučník.aby se nezlobil.Pomáhalo to , ale pak už se mu u mne nelíbilo a šel ven..
    .

  8. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Jůůůůů, to je ale krásných rad 🥰
    Moc často je nedělám, nedělá mi dobře česnek a se žlučníkem máme smlouvu, že ještě chvilku vydržíme spolu. 🤣🤣Ale když, tak pořádně, tj. na sádle a zapíjím mlékem. To samé mám s bramboráky. A to i přes to, že si dávám česnek sušený. Jen chutě jsou někdy silnější, to znáte.
    Dělám i v troubě, když jich potřebuji víc k tataráku pro rodinu a návštěvu (já ho nepapkám jako Hadérka) a zatím si nikdo nestěžoval. Jo, z těch sádelnatých neodsávám tuk ničím, když tak pořádně 🤣🤣🤣

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..