30 kaštanů
½ l bílého 40% alkoholu (vodka, meruňkovice, pokud chcete tinkturu používat jen zevně, můžete použít i Alpu – ostatně, Alpa Francovka a Alpa gel kaštan se prodávají v lékárnách)
Kaštany oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte nadrobno. Vložte je do čisté sklenice, zalijte alkoholem, aby byly zcela ponořené, a pečlivě uzavřete. Sklenici nechte stát na chladnějším místě 3–4 týdny, každý den ji pořádně protřepte. Nakonec obsah přeceďte přes plátno nebo hustý cedník, slijte do tmavé lahve a uložte do chladu, klidně do lednice. Kaštanová tinktura dokáže ulevit nohám s křečovými žilami, působí na cévy, je protizánětlivá, působí proti proti otokům, při brnění končetin a na na lymfu.
Tinkturu vtírejte do postiženého místa, na podporu žilního systému ji můžete užívat i vnitřně: 15 kapek 2x denně. Po dvou měsících užívání si udělejte měsíční pauzu. Děti, těhotné a kojící ženy a lidé s jaterními či ledvinovými problémy mohou tinkturu užívat pouze zevně.
Zdroj: Dům & Zahrada
Vypadá to dobře, jen bych se chtěla zeptat, jestli lze použít i po trombóze a při polyneuropatii. Nesmí se masírovat (ani vířivka nebo bublinková koupel), ale tohle by mohlo jít (aspoň myslím).
u alpy přímo uvádějí: Kdy určitě nemasírovat
Při infekčních a horečnatých onemocněních
Při zánětech žil a trombóze
Při křečových žilách a bércových vředech
V případě porušení celistvosti kůže (poranění, kožní nemoci…)
Při akutních poraněních svalů, šlach a vazů
Že se nesmí masírovat to vím. Ale jen tak natřít by to asi šlo, ne? Radši se zeptám zbytečně a možná i hloupě, protože jsme se nezeptali jen jednou a málem to mělo nedozírné následky. Proto jsem raději 2x tak opatrná.
a nebylo by lepší zeptat se doktora?
Určitě, až půjdu na kontrolu. Jen jsem myslela, že by s tím někdo mohl mít zkušenost.
a když do toho výluhu hodíte ještě 20 aspirinů, tak je to super na karpály…mazat 2 x denně….
Jsem zásadně pro vnitřní užívání! Jak píše Nella, masáže jsou někdy neaplikovatelné a nebezpečné, tak proč riskovat, žejo?
Pamatujete, když se sbíraly ve škole kaštany pro zvířátka lesní? U nás (určitě i na mnoha jiných místech) to bylo formou pionýrské soutěže. Naivně jsme si s bráchama mysleli, že když nejsme pionýři, že nemusíme sbírat. No, z toho nás vyvedli velmi rychle. Takže ano, byli jsme donuceni kolaborovat… Jenže v mé třídě byl Zbyněček, rozmazlený, ctižádostivý blbeček, který musel být vždycky první. A když došlo na kaštany, vyrážela celá jeho rodina každé časné ráno do všech kaštanových bonanz v okolí. Sbírali dočista dočista. Končívalo to tak, že v den odevzdávání každý nesl větší či menší pytlík kaštanů, jen Zbyněčkovic přijeli dvanáctsettrojkou a dědeček s tatínkem začali do školní chodby skládat pytle od brambor nacpané až po okraje. Mezi tím paní Zbyněčková ujišťovala Zbyněčka, že se nemusí bát, že určitě tu tatranku zase letos vyhraje.
A pak jsme se kolektivně naštvali. Další rok, ještě než kaštany začaly padat, jsme vyráželi všichni s dlouhými bidly, hráběmi a žebříky a brali jsme to jak sarančata obilí. Každý míval na zahradě starou vanu, nebo sud na dešťovku. Plnili jsme postupně. A do školy nám to vezli hasiči. Čtrnáct pytlů a ještě žaludy a bukvice jako vedlejší produkt hrabání. Zbyněček plakal, soudruh ředitel vejral, hasiči řvali smíchy a soudružka školnice běžela k Burianům dokoupit vítězné tatranky, pronásledována hordou Demeterů, kteří ji instruovali, že musí koupit o jednu víc, protože Laco taky sbíral, ale je nemocný.
Čímž jsem chtěla říct, že kaštany jsou dobrý nejen na žíly, ale i na mindráky…
Chachaaaaaaaa, takhle jsme se dvěma kamarádkami vítězily asi tři roky po sobě. Bydlely jsme ve stejné ulici a všechny jsme měly psa. A chodily jsme s těma psama ráno před vyučováním do Stromovky – vyzbrojeny taškami. A tahaly jsme a tahaly…
Pak byl problém dopravit to do školy – neměly jsme ani dvanáctsettrosku, ani hasiče. Vláčely jsme to v tašce od vysavače, na několikrát…
Kaštany jsou dobrè na žíly, a Boye je dobrá na pozvednutí nálady..
Přesně tak 🙂
Naprostý souhlas….
Krásné povídání. Jako by mi před očima běžel film, tak živě si to představuju. Hned mám lepší den.
To my jsme chodili do blázince U myslivečků Na Bojišti,tam byl park,nebo spíš velikánský dvůr se spoustou vzrostlých kaštanů a tam jsme si nasyslili,ale ty skřeky,
které se ozývaly z oken těžkého oddělení někdy naháněly hrůzu a na dvoře to naprosté liduprázno také…
Mimochodem,k těm kaštanům,díky za recepísek,zkusím,pamatuji si,že táta míval občas špatné dokrvování u prstů na rukách,měl je úplně bílé,nahříval si je nad sporákem,vypadalo to hrůzostrašně a pomohla mu až mastička s kaštanovým výtažkem,takže na kaštany nedám dopustit…
Budu muset jít děckám rozebrat zvířátka, neb už jsou všude kaštany vysbírané.
Vidím, že dětské utrpení pokračuje napříč letopočty. Nám je taky vždycky někdo vyhodil (poznali jsme to, když práskaly v kamnech). Babičky jsou hodné, ale někdy ne… 🙂
Děkuju Hadérce za recept (využiju) a Boyce opět za krásné povídání
A co muchomůrky? Letos to moc nerostlo…
Nějak to letos nestíhám – červen vyklízení stodoly na chalupě, červenec řemeslníci (střecha, a to nebyla jen výměna krytiny), aby nespadla, srpen celý návštěva dcera s rodinkou a s kamarádkou vnučky tak nějak průběžně, a doteď likvidace následků té rekonstrukce… a do toho máme ještě nějakou práci – naštěstí OSVČ, nějaké rodiče 90+, a dvojčata občas na hlídání.. no prostě sendvičová generace, ale to nejsme sami…
Jsem na tom stejně jako a.rena. S tím rozdílem, že já ani nemůžu rozebrat zvířátka, protože žádné nemají. Vnouček má dojet o víkendu, tak jsme včera s manželem hledali kaštany právě na to tvoření s ním a pod stromy vymeteno. Jen slupky. Je vidět že jsem prostě zaváhali. No nic, tak za rok. Ale ukládám a budu si pamatovat i ten aspirin. Myslím, že jak každou chvílí vypadne v lékárně nějaký lék, tak budeme za tyto rady a recepty ještě hodně vděčné.
Tak já jsem ještě u nás v parku kaštany nasbírala
Tak dnes kaštany uloveny v zahraničí (přejela jsem hranice do Rakouska a tam byly i když drobné), takže budou zvířátka s vnoučkem i mazání. Hurááá