Několik ks Hermelínu
kapie,
rajčátka,
feferonky
cibule
nové koření
bobkový list
kvalitní olej
Do sklenice všechny ingredience střídavě naskládáme. Zalijeme olejem a necháme v ledničce uležet.
Pozn: olej, který zbyde po snědení hermelínů a zeleninky, lze použít např. do guláše (je potom velice ostrý).
Recept připravila: Andy
Dělám nakládaný hermelín jinak.
Hermelíny „nezralé“ tvrdší rozpůlím, vnitřek opatrně vydlabu. Zůstane slupka s trochou sýra okolo. Obsah dám do misky, přidám pálivou harissu nebo jinou ostrou paprikovou pastu, prolisovaný česnek, lžíci másla, trochu husté zakysané smetany. Vše rozmixuji na pastu. Tou pak plním vydlabané hermelíny. Na naplněnou půlku položím kolečko cibule a přiklopím další půlkou. Takto připravené sýry vložím do lahve, proložím čerstvě sebranými feferonkovými papričkami, cibulí, kořením, které jsem předtím nechala rozvonět v zahřátém oleji a nakonec tím zchladlým olejem zaliju. Uležet a sežrat. Je to fantastické.
Děkuji za recept. Chci na Vánoce dát každému i jedlý dárek a sbírám inspiraci. Syn má rád naložený hermelín, tak ho udělám. Ještě musím vymyslet něco pro další členy rodiny a pro pejska.
Dávám jedlé dárky ráda.
Domácí pesto z rajčat nebo medvědího česneku.
Džem, marmeláda.
Naložené sušené ovoce v rumu.
Naložené houbičky. Nebo i nasušené.,
Atd atd,
Zabalené do zajímavých skleniček. Ovázané lýkem, dozdobené……….
Fantazii se meze nekladou.
Tohle praktikuji už léta.
Nemáte prosím recept na nějaký ovocný nebo bylinkový sypaný čaj?
Bohužel teď už některé věci nenasušíš – já míchám sušené lístky z maliníku nebo jahodníku se sušenými plody – drobné lesní jahody nebo pár malin dát usušit a smíchat s listy.
Teď můžeš zkusit jablíčkový čaj. oloupej pár červených jablek a usuš slupky, nakrájej je na malé proužky. Ty lístky jahod ještě najdeš, tak přidej lístky jahod.
Ještě mne napadlo, že to sušené ovoe můžeš smíchat i s klasickým černým nebo zeleným čajem.
Nasušené nemám. Ale ve zdravé výživě bych mohla koupit a smichat s čajem. To by mohl být jeden z jedlých dárků.
To bych spíš poradila třeba povidla z jablek nebo hrušek. Přijde mi trochu divné (ale je to jen můj názor) kupovat 2 věci a míchat je dohromady, jen abych „vyrobila“ jedlý darek. To bych koupila raději už namíchaný čaj.
Další tipy nejen z podzimní úrody, aby to nevypadalo,že jen brblam: mléčné karamelky,domaci křížaly, domácí kečup nebo hořčice, domácí sušenky, domácí musli,různé sirupy nebo marmelády…
To musli ke zajímavý nápad. Taky chci paštiku z kachních jater.
Recept na domácí musli je už na Bramboračce, číslo z hlavy nevím, ale najdeš ho v seznamu receptů, nebo pomocí vyhledávání.
Já taky ráda dávám ruční dárky:třeba utopence,naložené sýry,nebo pomerančovou marmeládu,nebo háčkované šátky,srdíčka atd.Na skleničky vystřihnu kruh z hezké látky,ovážu stužkou a dám pěknou visačku,baví mně to.
Různé čaje dávám také ráda.
Přes léto jsem kdysi dávno na zahradě sbírala květy růží a dalších kytiček, sušila a pak jsem jen koupila malé košíčky a naplnila je směsí. Pár kapek éterického olejíčku, zabalit do celofánu, nahoru mašlička a bylo potpourri domácí. Krásně to vypadalo i vonělo.
Vlašské ořechy, mandle – do zajímavé sklínky a zalít rozpuštěným medem. Přidala jsem k tomu pár květů levandule nebo kytičky sedmikrásek. Vypadá to také úžasně a sklízela jsem s tím dost úspěchů.
Malé zajímavé lahvičky, dovnitř snítka tymiánu, rozmarýnu, zalít octem nebo olivovým olejem. Mašlička a nějaká hezká dekorace udělá divy.
Nakupuji dekorativní drobnosti na „POŠTOVNÉ ZDARMA“. Různé rolničky, kolíčky, mašličky……. je to za půldarma a nadělá to parády!!!!
Jeden rok jsem měla obrovské přebytky ořechů. Tak jsem je naložila (spíš zalila)
do medu. A na jednu sklenici jsem totálně zapomněla. Med tak ležel asi 3 roky, a když jsem ho náhodou našla, tak měl konzistenci tureckého medu.
Jediná možnost, jak ho dostat ven, buď zahřát a trvalo to hezky dlouho, nebo rozbít sklenici.
Děkuji, bezva nápady.
Teď ještě jsou šípky, z těch je taky bezva čaj, nebo malou skleničku šípkové marmelády, ale to je dost pracné.
Ty šípky by se daly s něčím kombinovat?
Jak samotné, tak nadrtit na malé kousky (před sušením zbavit semínek jako na marmeládu) a smíchat s obyčejným černým čajem.
Vy jste mi dala. Strávila jsem asi 2 hodiny na Poštovnézdarma.Ježíši,tam toho je. Na co si člověk vzpomene.Určitě se tam budu vracet,díky moc………
Na jedlých dárcích jsem si vybudovala „kariéru“. Jen se to nesmí brát vážně. Mám několik evergreenů a lid je vyžaduje zas a znova. Např. elixír mládí (česnek utřený se solí), živá a mrtvá vodka, vývar ze sekyrky… A nejčastěji dělám polévkové zavářky: Nudle a strouhání. Zvláště vybraní dostávají škvarkové sádlo, ti ještě váženější z přeštíků. Špičkové jsou instantní knedlíky a největší kulišárna instantní kapání do polífky (to už je jen hrubá mouka a návod: Přidej vejce a pět lžic vody). Nedávno jsem zjistila, že dvě z obdarovávaných to stále berou vážně a domnívají se, že samy by to tak neudělaly…
Jo, jsem bestie 🙂
Za opravdu hodnotný výkon považuju jednu vánoční sérii, kdy jsem neměla ani korunu navíc a do pěti rodin jsem vyrobila po velké sklenici polévkových nudlí. Samo o sobě nic velkého, ale na KAŽDÉ té nudli byl uzel… (a na každé etiketě nápis NASMRKÁNO S LÁSKOU).
Jeden náš vynikají kolega Pavel Suchan – astronom, nosí také krásné dárky – např. krabičku pravé beskydské tmy ap…..ale nesmí se ten dárek otevřít.
Já dostala zavařené houbičky (na nádobí) a balónek naplněný vydýchaným vzduchem z autobusu odjíždějícího od umírajícího Mrtvého moře…
Vy jste číslo,ale moc se s vámi bavím.Kam na ty blbosti chodíte?A nemyslím to ve zlém,naopak.
No přece jeden čas se na poutích prodával v konzervách mořský,lesní nebo po bouřce vzduch.Kdo si to chtěl vyzkoušet,tak…………