(325) Sedlácká bída

4 středně velké brambory
2 hrnky širokých nudlí (kolínek atd.=větší těstoviny)
bramborový nebo houskový knedlík
2 hrnky kysaného zelí
1 cibule
4 plátky anglické slaniny (nebo uzené krkovice, stačí  i zbytky vařeného nebo pečeného masa)
sůl, pepř, kmín, olej

Brambory uvaříme v osolené vodě s přidáním kmínu a potom pomačkáme.
Těstoviny uvaříme v osolené vodě a scedíme. Knedlík nakrájíme na kousky a vše smícháme s kysaným (já dávám sterilované kedlubnové) zelím, které jsme mezitím, co se vařily brambory a těstoviny, osmažily na na oleji s nakrájenou cibulkou,  potom podlily troškou vody a dusily asi 15 min. do odpaření tekutiny.
Samostatně opečeme slaninu, nakrájenou na malé kostky, vmícháme do zelí, přidáme těstoviny, brambory, a knedlík,  opepříme, příp. dosolíme, a lehce promícháme.
Na ozdobení slaninu nebo krkovici nařízneme ozdobně do hřebínku a osmahneme na oleji (můžeme si nachystat při restování slaniny).
Navrch můžeme ozdobit ještě kouskem petrželky nebo libečku.

Recept vyzkoušela: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 komentářů: (325) Sedlácká bída

  1. BOYE napsal:

    U nás se nesmí smíchávat. Až na výjimky: Uhlířina, chlupaté knedlíky, výpečky. Všechny ostatní směsné zbytky musim maskovat do karnabátkový a opečánkový podoby. Mají to po otci. Třeba nesnědí polífku, ve které je víc druhů luštěnin, nebo nudle i knedlíčky. Naštěstí se to nevztahuje na zeleninu a ovoce. Takže sedlácká bída by neprošla jako celek. Nicméně v případě, že je od všeho menší zbytek, uvaří se zelí a slanina a každý si k tomu vezme něco. Dokonce dost často, když mládež třeba škrabe brambory, připraví víc, aby byl zbytek, páč pak se z toho udělá něco mňam. Včera k večeři zrovna: V lednici akutní brokolice a rajčata, troška vařených brambor. Vrstveno do pekáčku, obveseleno kousíčkem slaniny – tak pro jednu hladovou myš – a ve finále ukryto pod směsí rozkvedlaného vajíčka s pár lžícemi mléka a nastrouhaným plesnivcem. Pravila dorostenka, že se to mělo vyfotit a poslat, neb gastro-vizuální požitek byl vysoce hodnotitelný… Kdybyste do toho některá šla, tak brokolici jsem nepředvářela. Použila jsem jen nejhořejší růžičky, krásně to křupalo. A z košťálků a košťálů bude polífka.

  2. jarybarka napsal:

    Těstoviny s kysaným zelím a slaninou jsou bezva.Šťouchaný brambory se zelím a ždibcem uzeného jsou taky fajn.O knedlíku se zelím a masem se ani nemá cenu bavit.No a dát to fšecko najednou na jeden talíř? Proč ne.Není v tom nic špatnýho.A pívo to jistí. ??

  3. Devětapadesátka napsal:

    U nás by to sice neprošlo, nesedí mi tam ty těstoviny, ale proč ne. Babička dělávala uhlířinu – na máslo cibulku, na ni nakrájené houskáče a brambory. Opekla, k tomu v létě okurka se smetanou, v zimě s kyselou.

    • BOYE napsal:

      Naše uhlířina jsou noky a brambory, ta cibulka na sádle. Když jsem se kdysi dočetla o knedlíku, otestovala jsem a prošlo to s tím, že noky radši, ale dá se 🙂
      Někdo tomu říká přesbidlo.
      Podobně smíchané těstoviny /nejčastěji fleky/ a brambory zovou grenadýrmarš. Všechny varianty se uvádí se zelím i bez. Prostě se opět potvrzuje, že brambory a zelé – živobytí celé. Zvláště když žijeme v místě a době, kde se k tomu kdykoli dá přihodit špek, slanina i jiná pseudoflákotka… A vokurčička, pivíčko… Holky, ono to s tou cenou másla náš blahobyt neohrozí 🙂 (sama podstata problému mě samozřejmě pěkně s..e)

      • Jana Macůrková napsal:

        Mně sice ta podstata sere taky, ale když si vezmu kolik másla spotřebuji do roka, tak taky nic moc. Na vánoce asi nejvíc, tak 4 čtvrtky a to jsou 200,- a to mně zase tak nějak nepoloží. Já peču víc z Hery nebo Zlaté Hané.

        • BOYE napsal:

          Taky to tak nějak mám. Používám sice jen máslo – když ne olej a sádlo, ale taky to rozpočet neohrožuje. Jen mi to připadá nestoudný a háklivá jsem na mlíko a jeho deriváty od chvíle, kdy kamarád položil chov krav po té, co Madetě bylo zatěžko jezdit si pro 300 litrů mlíka, za který platila sedm pade. Krávy byly celý dny na šumavských loukách a v kravíně jen na dojení a v zimě, kdy žraly seno tak voňavý, že by z něj šel dělat salát. Neznám víc bio, než bylo jejich mlíko (o značku nikdy neusilovali). Budeme žrát plasty, protože ministerstvu zemědělství chybí selskej rozum… Uf, nějak jsem se zase nadzvedla. Dneska už po třetí. Ráno jsem volala do Londýna, je-li potomstvo po výbuchu v pohodě, v poledne mě dojal jeden presidentský výrok a večer se samovolně rozčílim kvůli máslu. No, nejsem bubá?

        • BOYE napsal:

          Děkuji Úďo! Tedy napsaný ten Lůďa vypadá strašně 🙂

  4. Devětapadesátka napsal:

    Já vím, že se dávají noky, ale bábí byla z Podkrkonoší a tam jely knedle… A nakonec je to jedno, hlavně když to chutná. Já jsem chytila střevní chřipku včetně horečky, takže si dopřávám jen čaj a vincentku. Chjoooo

  5. Jiřina napsal:

    U nás doma se taková jídla vůbec nevařila, ale můj děda, když zbyly brambory a kousek knedle, tak si dělal perfektní večeři. Na sádlo dal nakrájenou cibulku, osmahl, přidal brambory a zbytek knedle. Všechno opekl, přidal rozmačkaný česnek a bylo hotovo. Vůně po celé kuchyni. Je pravda, že to jedl pouze on a já. Dobrota, ráda na to vzpomínám.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..