2 hrnky drobných krup nebo rýže
1 hrnek sušených hub
2 lžíce sádla
majoránka,
česnek,
sůl
Rýži nebo kroupy propláchneme studenou vodou. Přidáme tolik vody, aby kroupy nebo rýže byly 2 – 3 cm pod hladinou.
Sušené houby na chvilku namočíme do vody teplé, po asi 10 minutách nalijeme na rýži či kroupy. Přidáme 2 lžíce sádla, lžičku majoránky a soli a dáme do trouby péci.
Když je rýže (kroupy) skoro měkká, vmícháme česnek prolisovaný a smíchaný s troškou soli. Nechám ještě asi 10 minut v troubě a pokud se vám podaří vyhnat mlsné jazyky, které přilákala šířící se vůně, tak možná ochutnáte.
Pozn: někdo kroupy vaří předem a teprve potom přidává všechno ostatní a v troubě nechává jen několik minut. My máme rádi Kubu z rýže.
Recept připravila: Jana Macůrková
Dělám tak: Houby máčím déle, krupky vařím spolu s nimi. Pak smíchám se sádlem, česnekem a majoránkou a v pekáčku zapékám až začne zlátnout. Jo, samozřejmě solím. Protože rýže sníme tolik, co čínská lidová armáda, kubu dělám zásadně z krupek. Už jsem ho viděla jako cool přílohu k pečenému vepři. Připadá mi to škoda.
Jo, to je škoda těch hub, i tak jich je letos málo i na mě, která hledat umí a má svá místečka a dávat to k vepřovýmu? No comment.
My máme rádi krupky, pěkně vržou při kousání, jinak dělám stejně…..
Dělám z trhaných krupek, den předem namočených. Houby také máčím předem. Podusím je na sádle (nejlepší je husí) a pak přidám vařené a propláchnuté krupky, česnek, sůl a nikdy nezapomenu na špetku zázvoru, dá tomu trochu pikantní chuť. Zkuste to, nemá to chybu. Pak už jen dát do trouby a počkat na kůrčičku.
Zajímavé, neznám, ale určitě mi to chutnat bude. Ty houby musí být jen sušené (vím, blbá otázka pro ty, co to vaří, ale já jsem Kubu ještě nepotkala)? A ještě jedna blbá otázka: nemáte někdo zkušenosti se sušením žampionů? Letos jsou to totiž první houby, které jsem potkala, a potkala jsem jich hodně – na loukách, kde se pasou krávy. Nic jiného neroste. Díky za případnou odpověď.
Já jsem dala usušit nohy od těch velkých pečárek císařských a v pohodě. Krájela jsem je podélně asi na 1,5 mm silné plátky.
Kdysi dávno jeden rok byly pouze žampiony a protože v roce 1982 (pamatuji se dobře, byla jsem na nich se synem v kočárku) a mrazáky byly jen ve velikosti krabice od bot :-), tak jsem je sušila. A v pořádku, jen schly o něco déle a ztmavly. Dnes bych je dala podušené do mrazáku.
O žampionech mi raději nemluv: byli jsme ještě na VŠ, když na jedné louce poblíž Rataj posekali trávu a nechali ji tam ležet. Navíc to pohnojili hnojem z konírny v Uhlířských Janovicích. A v červenci zapršelo a na louce bylo bílo…. nádherné veliké žampiony, ale v takovém množství, že jsme nosili domů obden 5 kg košík. Ani se nedivím, že manžel dlouho žampiony nějak nemusel….
Já kroupy-krupky miluju v jakékoliv podobě. Kubu jsme dělávali v Krkonoších, však to také krkonošské jídlo je.
Povaří se krupky nebo kroupy (předem namočené) se sušenými nebo čerstvými houbami tak, aby se voda téměř vyvařila. S krupkami to jde snadněji, jsou rychleji hotové. Kroupy trvají déle.
Do pekáčku sádlo, na něm oprásknout cibuli. Vmíchat směs krup-krupek s houbami, přidat hafo česneku a majoránky a nechat zapéct v troubě dozlatova.
Ach jo!!!!
Já už chci zahnízdit a vařit.