Kuřecí drůbky a skelety
koření
do vývaru pár kusů kořenové zeleniny
cibule
sůl
Knedlíčky:
4 rohlíky, 4 lžíce krupice, 1 vejce
asi hrnek mléka, 1 střední cibule
pár strouhnutí muškátového oříšku
Na dokončení:
hrst nahrubo nastrouhané kořenové zeleniny
najemno pokrájené listy kapusty
petrželka
máslová jíška
špetka muškátového květu
Uvaříme silný vývar z kostí, drůbků a zeleniny. Kořeníme podle zvyklostí. Zeleninu vylovíme a pro účely tohoto jídla už ji nebudeme potřebovat (osvědčila se jako vycpávka do žrádlíček pro mazlíčky). Maso obereme, nakrájíme a vrátíme do vývaru.
Pečivo a krupici zalijeme v míse mlékem, promícháme a necháme máčet a bobtnat. Mezi tím na lžíci másla (není-li přepuštěné tak s trochou oleje) do světle zlata osmahneme nasekanou cibuli a přidáme k pečivu. Cibulku doporučuji vylovit z pánve děrovanou lžící a okapaný tuk dál použít na jíšku. Zastrouhneme oříškem, přihodíme vejce a dobře vymícháme těsto, které je nepříliš hutné, ale pevné natolik, že mokrými prsty z něj jdou tvarovat knedlíčky. Řídké-li, strouhanka pomůže. Rozhodně prospěje, má-li těsto chvilku před zavařením čas na rozležení. Každopádně jsou knedlíčky lepší tužší, než rozblemtané.
Na tuku z cibulky připravíme trochu jíšky. Dávám opravdu jen pro chuť a aby nebyla polévka průhledná. Jíšku rozmícháme ve vývaru a uvedeme do varu. Mezi tím na pánev dáme lžičku másla a na ni připravenou zeleninu. Trošku! osolíme a necháme na pánvi zasmahnout do rozvonění a mírného změknutí.
Do vroucího vývaru vhazujeme knedlíčky a necháme cca pět minut povařit. Hrst petrželky přidáme těsně před vypnutím, stejně jako špetku květu.
My servírujeme tak, že osmahnutou zeleninu dáváme zvlášť a každý si do talíře nakládá po libosti.
Knedlíčků děláme hodně, protože polévky jíme jako jedno plnohodnotné jídlo. Nejsme zvyklí si je dochucovat maggi aj., proto je třeba se soustředit na pořádnou chuť základního vývaru. Z toho důvodu skelety někdy chvíli nasucho peču, pak teprve zalévám vodou.
Výborná je také z krůtího krku, kachny i králíka…
P.S.: Kolegyně Magdalena D.R. při tvorbě jakýchkoli knedlíčků radí máčet prstíky v bílém víně… Já nepolemizuji, nicméně při téže činnosti raději smočím ret, práce je pak veselejší.
Recept poslala: BOY
Dnes byl tak krásný,voňavý den a k tomu ta polévka-mňam.Mám ráda vývary a ty knedlíčky též.Jen dávám petrtelku i do nich
Pssst! Já na ni zapomněla, tak dělejme, jakože nic…
Lidičky, IvaC má recht! I do knedlíčků petrtelku, nebo jinou zeleň. Ale snědli jsme to bez připomínek zúčastněných. Když mnou zrovna necloumá Alzheimer, tak ty byliny vhodím na posledních pár vteřin k cibulce – víc se rozvoní.
Ivo, dík.
BOY, víš jaký je rozdíl mezi Alzheimerem a Parkinsonem? Žádný, je úplně jedno, jstli to pivo někde zapomeneš nebo ho rozleješ….
Když já občas zapomenu, že jsem ho rozlila…
Polévka vypadá těžce mňamózně. Žemlové knedlíčky jsem nikdy nedělala, ale inspirovala jsi mě, až budu dělat vývar, určitě je zkusím.
Polévka je určitě výborná, my milujeme kvasnice, tak ráda dělám knedlíčky z kvasnic,
taky jsou výborné. Je fakt, že polévka má pak jinou chuť a každému zrovna nevoní.