500g hladké mouky
500g polohrubé mouky
500g másla
200g upražených oloupaných a překrájených lískových ořechů
citronová kůra
špetka soli
3 žloutky
1 kostka droždí
100g cukru
1/2 l mléka
Zaděláme těsto a necháme v teple vykynout. Utvoříme 3 veky a pomaleji
upečeme v mírně předehřáté troubě asi půl hodiny. Upečené veky po vychladnutí nakrájíme na řezy, na povrchu z obou stran je potřeme rozpuštěným máslem, obalíme ve vanilkovém cukru a necháme ještě na plechu v troubě prosušit. Ze tří vek nakrájíme 50 – 60 kusů
Pravé lomnické suchary začal vyrábět pan Michal Jína již v roce 1810. V polovině roku 2007 získaly pravé lomnické suchary ochrannou známku EU.
Recept našla a vyzkoušela: Jana Macůrková
Ty miluju! Sice je to nářez, půl kila másla, ale zkusím z poloviční dávky.
Velkou část másla spotřebuješ na to potření. Já jsem do těsta dala asi 50 g a úplně to stačilo. Jinak – jestli potřebuješ ořechy, u nás ve Skvrňově má neloupané papíráky za 80,- a loupané pěkné za 200,-. Ale já tam už nepojedu, budu teď minimálně 14 dní mimo. Musel by ti tam dojet manžel a domluvila by jsi se s ním.
Jani, jsi moc hodná, ale,my odjíždíme a vracíme se až 28.10. Někde je splaším…. A diky?
Tak dneska, děvčátka, jedna nádhera vedle druhé. Nikdy jsem o „Lomnických sucharech“ neslyšela. Vypadají skvostně a dobrota to bude určitě. Tady naštěstí stačí lískové ořechy – nakrájet. Nevím, co na to moje zuby, možná bude stačit projet je mixerem. A ta vůně máslíčka, to bude dokonalé. Děkuji za dnešní receptíky:)
Jiřinko, lomnické suchárky se prodávaly v minulém století, jako děti jsme je milovaly. Tak jestli jste mladší ročník, nebudete je znát. Ale jsou mňamózní ?
Já jsem ročník určitě starší než vy/1948/, ale opravdu jsem to nikdy neslyšela. Možná někde v Brně, ale já jsem z “ lontu“/jak se u nás říká.
Pro „devětapadesátku“,prosím, můžete říct Vaše jméno, ať pořád nepíšu devěta… Děkuji
Ale jasně, mám velmi neobvyklé jméno ? Jana ?
Kdyby se to pletlo s Janou Macur, klidně mě můžete psát číslem ?
Neboj plést se to nebude, naštěstí jsme tu asi opravdu jen dvě – zato když jsem kdysi chodila do plaveckého oddílu v Nymburce, tak nás Jan tam bylo najednou hned 7. A tak nás měl trenér přejmenované – já byla Honza.
Nás bylo na základce pět Jan ve třídě s 24 dětmi, to byl taky nářez.
Byly normální suchary a tyto lomnické,dražší.Ale kam se hrabou sušenky,byla to dobrota a dnes to není vidět,škoda.
Já nemajíc lískáče, jsem dala dvě hrsti vlašáků, myslím, že by to šlo i s mandlemi nebo jinými druhy ořechů. Sice by to už nebyly pravé lomnické, ale jsou stejně chuťově skvělé. Jinak s těmi vlašáky ta chuť je hodně podobná chuti ořechové štoly, tak jsem hned zapátrala a do receptů přidala štolu, až bude chvíle, upeču.
Čo keby som to urobila dieťatkom do Německa ? Člověk neví, čím je potěšit.. dcera po dlouhé pauze vysloví: karlovarské čoko oplatky, Bebe ranní čoko a pendreky. Také sojový řez a kaštany kdysi byly. .. zkusím to upéct a uvidím. Děcka budou mít prázdniny a jdu dělat babičku. Ooooo, jak se mi Bramboračka bude hodit ?
No já to taky slyším poprvé , asi se to u nás na Vysočině vůbec nedělá a já to zkusím určitě.
Ona je tot totiž letitá záležitost – opravdové retro – kolem roku 1970. teď snad jedině v té Lomnici.
Ano, Lomnické suchary jsem milovala a škoda, že už nejsou. Jako spousta jiných dobrůtek.
Zkusila jsem vygůglovat – povedlo se!
Je to zajímavé povídání o jejich historii a nakonec i recept – trochu jiný. Ale nelituju času na vyhledání. Jsou i Lomnické kroužky, ty jsem také ochutnala.