300 květů pampelišek, dobře rozvitých
1 l vody
2 citrony
1 kg cukru
lze přidat: zázvor, mátu, meduňku nebo mateřídoušku Nejprve si vybereme dostatečně žlutou louku.
Do vody dáme citrony, pampeliškové květy, a případné přísady.
Vaříme pomalu asi 2 – 3 hodiny. necháme do rána vylouhovat.
Přes plátno přecedíme, přidáme cukr a vaříme (spíš odpařujeme) podle toho, jak chceme aby byl med hustý.
Naplníme do skleniček, zavíčkujeme a uložíme do spíže.
Autor receptu: Andy2
Vařívala ho bejvalýho babička – a květy jsem vždycky musela trhat já. Jak já to nenáviděla – běhat po louce a jak debil počítat pampelišky 🙁
Ale med by dobrej.
Taky jsem ho dělávala, když byly děti ještě malé. To trhání
pampelišek na tom bylo to nejhorší. Je to skoro jako sbírání trnek
do kvasu. Jen ten výsledný produkt je trochu jiný.
Hlasuju pro trnky!
Moje mamka dělávala med ze smrčkových jarních výhonků. Je to léčivé na průdušky a je fakt, že moje děti tento med jako jediný byly ochotné užívat. Recept od maminky bohužel už nemám, ale na internetu je těch receptů několik. Jen se přikláním k těm, kde se to nevaří dlouho.
Takový připravuje můj manžel, vnoučata mu na něj chodí do špajzu. A protože ještě nedosáhnou na poličku, pomáhá záškodník teta ?
Prosím pěkně – to bych taky ráda zkusila – jak ho dělá? Našla jsem v podstatě dva způsoby – jeden prokládání cukrem a odležení na slunci, a ten druhý ala pampeliškový med – vaření.
Dík
Ahoj. Pro jistotu jsem se šla zeptat: smrčkové kousky pěchuje hodně natěsno) do čtyřlitráku, každou asi 3 cm vrstvu zasype vrstvou cukru. Když je nahoře (poslední vrstva je cukr), láhev zaváže celofánem a postaví na slunko (západní okno). Když se vše rozpustí (většinou po prázdninách) obsah slije přes sítko, rozdělí do sklínek a zavíčkuje. Dobrou chuť
Děkuju manželovi, raděj udělám ozkoušené 🙂
Nenáviděla jsem, když ta sluníčka rozkvetla a maminka zavelela: „trhej“. I když to bylo v panenské přírodě v Krkonoších, kde jsme žily, tak stejně semo-tamo nějaký ten broučínek…… tento med jsem nikdy nejedla. Pro mě to byl svařený obarvený cukr s nějakou zahnilou kytkou. Neeeee.
Smrčkové jarní výhonky zpracovává kamarád bylinkář. A ať už je to od něj ve formě „kořalky“ nebo sirupu tak je to vždy vynikající.
Na Slovensku se tomu likéru z smrkových větviček (někde se i pálí) říká „halúzkovica“.
Dá se to dělat i z květu černého bezu i z lipového květu,divizny,atd.Všechno je to léčivé,hlavně na průdušky…….
Dělám nejen z pampelišek, ale když jsem je prošvihla, tak z černého bezu, akátových květů, sedmikrásek… (jak píše IvaC). Nic nepočítám, květy zaleju vodou tak, aby byly potopené, přivedu k varu a vařím max. 30 minut. Odležet 1-2 dny, přefiltrovat a odměřit. Dál stejně – na 1l tekutiny 1 kg cukru, citron přidávám řádně vydrbaný mýdlem a překrájený (bez peciček) až teď – na 1 litr 1 větší citron a před koncem vaření ještě šťávu z pomeranče. Používám nejen do čaje místo cukru, ale při vaření i tam, kam se dává med – třeba do veky.