1 kg jehněčího masa (plecko nebo kýta)
10 stroužků česneku
máslo,
trochu oleje
sůl
Jehněčí maso vykostíme (pokud není bez kostí), odblaníme, potřeme česnekem (hodně) a osolíme. Pečeme na másle s trochou oleje, podlité vařící vodou.
Maso je měkké za cca 1 hodinu, podáváme s bramborem, br.kaší nebo jako já s bramborovým knedlíkem.
Autorka jednoduchého receptu: Jana Macůrková
A kde je špenááááááááááááááááááát? 🙂 🙂 🙂
Hahaaa, píšeme současně ?
Já ho ještě neměla hotový (po chlapy), ale já k tomuhle raději bez špenátu. Masíčko má opravdu velmi jemnou chuť e já si ji vychutnávám a nepřebíjím hodně aromatickým špenátem. Ten dávám, když jen peču na česneku.
Jani, nechci být šťoura, ale v receptu máš 10 stroužků česneku….?
Na to kilo jehněčího je to tak akorát, 7-8 velkých nebo 10 menších stroužků.
Jó, jehněčí můžu, k tomu jen na másle orestovaný listový špenát a šly by k tomu i noky z odpalovaného těsta ?
Slint.
Špenáááááááát a jehněčí patří zákonitě k sobě! Miluju obojí.
Jojojojo!
Co mi to děláte? Jehněčí miluju, ale bohužel z rodiny jen já. A tak se ho koukám nacpat každý rok v Řecku. A pak zase čekám na další dovču. Představuji si k němu mangold s medvědím česnekem a asi zkratuji (jestli to jde) klábosnici, už to v ní čvachtá :-).
Já jsem měla na dovče jehněčí kolínko celé sama pro sebe, heč heč heč. To teda byl svátek svátkůůůů (Zajímavé, že máme podobné chutě)
V Řecku jsem si také dala jehněčí kolínko s hranolky, bylo to luxusní, ale už je to nejméně 5 let. Naposledy jsem ho jedla jenom se špenátem v pražské restauraci Na Poříčí u známého šéfkuchaře, kam jsem dostala voucher od dětí k narozeninám. Bylo to také moc dobré, ale já bych za tu cenu si to sama nikdy nedovolila – nejlevnější sedmička vína 645 korun.
Nevaří tam špatně, ale ceny jsou přemrštěný. Chodivala jsem tam na pracovní snídaně nebo obědy, jednou se nám tam stalo, že kobliha byla plesnivá. Řekla bych, že kuchař, který to tam vedl, je teď víc mediální hvězda. Nemám ho ráda, je tu spousta jiných, daleko lepších, kteří si nemyslí, že vědí všechno nejlíp.
Děcka, pamatujete? Celá jehněčí plec stála před r. 89 29 Kč kilo. A v Ostravě Porubě nad Alsákem v řeznictví tam stále ty plece visely. Já jsem se jich napekla…
Jedny vánoce nebylo nějak maso a táta tehdy koupil jehněčí kýtu s tím, že mu řezník poradil z ní udělat řízky. Mňam…adneska abys měla na kilo jehněčího pomalu hypotéku…
Kilo jehneci kyty bk 380, kilo jehneci plece bk 270…v pomeru k.platum to neni o nic drazsi nez tenkrat.Ja byla v ’89 na materske. Manzel mel plat 2400 hrubeho, takze asi 2000 cisteho.. Dneska lidi na stejne pozici maji cisteho cca 27000, tak si to spocitejte. Prominte, holky, ale tohle srovnavani cen tenkrat a ted je povetsinou uplne liche.
Jo, ale plat jsem mela 1250 hrubyho. Dneska mam 15x vic, takze 435 kc by bylo v norme. A to asi nestoji (nevim, nekupuji to)
Ono se to nedá nějak pomerovat, jsou jiné náklady větší a člověku pak nezbývá na to ostatni, co dříve . Nebyly banány , bylo jehneci Atd . Taky ne všude a jednalo se jen o rok 1988. Jinak v reznictvi visel Bucek Bucek Bucek
Jasne. Dneska jsou nasobne vyssi vydaje za bydleni. Ale jidlo je vlastne levnejsi 🙁
Když dojde na tohle sovnávání, je dobré od čistýho odečíst částku, kterou zaplatit musíš a muselas i za komárů. Tedy bydlení. Ne hypotéky, ne půjčky – to je nadstavba a platba za komfort. Pak zůstává ta částka, ze které lze porovnat cenu jídla. Nevim, jak to vychází, nepřepočítávám procentuálně. V celkové částce JE jídlo levnější zcela nepochybně.
Jsem si vzpomněla: V říjnu 89 jsme prodali auto s papírama a v cajku za šest tisíc. Tentýž měsíc jsme koupili z druhý ruky zánovní „věž“ Sharp za šestnáct tisíc… Haha.
Protože jsme měli vždycky kamarády po celým světě, vedly se řeči na téma levné – drahé dost často. Moje máma zavedla jedno převodní pravidlo, kterýmu rozuměl každý: Jak dlouho musíš pracovat na to či ono. A je jedno, v jakým zřízení, v jaký politický situaci. Prostě, kolik sádla vypotíš a co si za to dáš…