(427) Kuře plněné zelím

kuře
kysané zelí (dala jsem 2 sáčky)
slanina
klobása ostřejší (použila jsem maďarskou)
grilovací koření (já jsem dala koření Čarodějka)
2 cibule , 3 stroužky česneku
sádlo,  máslo
2 deci piva (mělo by být tmavé, ale já jsem dala světlé),  sůl
Jednu cibuli, klobásu a slaninu nakrájíme na kostičky. Ze zelí slijeme nálev, použijeme ho pak na podlití kuřete. Zelí smícháme s cibulí, slaninou a klobásou, přidáme trošku grilovacího koření. Omyté kuře naplníme směsí a vložíme do pekáče, který jsme si potřeli sádlem. Kuře osolíme, posypeme grilovacím kořením, obložíme zbytkem zelí. Na zelí dáme druhou cibuli nakrájenou na osminky a plátky česneku. Zalijeme pivem. Dáme péct do trouby na 1,5 až 2 hodiny. Pečeme přikryté a podléváme nálevem ze zelí. Ke konci poklademe několika plátky másla a dopečeme nezakryté.
Podáváme s bramborovým knedlíkem. Mně velmi chutná i s chlebem.

Recept poslala: Lida.F

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 komentářů: (427) Kuře plněné zelím

  1. Devětapadesátka napsal:

    Ježkovy voči, takhle mě dráždit poránu, hned bych si dala! ??

  2. Haderach Kwisatz napsal:

    Zelí dovnitř, zelí okolo a ještě podlévat nálevem ze zelí? Proti gustu nic a určitě to bude někomu chutnat, ale vzhledem k tomu, že my rádi zelí sladší, asi ne 🙂

  3. kveta.batkova napsal:

    Takhle dělám taky toto kuře ala kachna, zelí dovnitř nebo okolo kuřete, jen nedávám klobásu, spíš kousek libového uzeného s cibulí, podlít trochou piva. Nebo dělám tzv. kuřohus, což je kousky kuřete osolit, hodně okmínovat, trochu opepřit, naskládat natěsno do pekáčku, nechat prudce zapéct tak 20 minut, poté podlít černým pivem a péct dozlatova. Podává se samozřejmě se zelím a knedlíkem.

  4. Katyp50 napsal:

    Jojo kuřohus!
    Také jsem dělávala mišimaši. Pekáček litinový vyložený anglickou slaninou. Na ní rozprostřené sekané kysané zelí (propláchnuté vodou, aby nebylo tak kyselé), promixované s nadrobno pokrájenou cibulkou a kmínem. Na to poskládané kousky kuřecích stehenních řízků kůží nahoru. K tomu pár tenoučkých plátků vepřového bůčku. A malé brambůrky. Zalijeme pivkem. A pečeme a pečeme – pomaličku na nízkou teplotu a dlooooooouho. Vše krásně změkne, získá kůrčičku a prolne dobrými chutěmi.

  5. Vera M. napsal:

    Děcka, já ošklivá čarodějnice jsem se pořád dohadovala s mým hodným manželem a nedovolila mu dávat do zelí česnek (mocmocmoc mi tam nepasuje a nechutná). Jenže jeho maminka do zelí česnek dávala, takže ho tam párkrát propašoval. Zajímal by mě vás názor na zelí a česnek, jste tady všecičky zkušené a jazýčky máte mlsné, rodiny rozmazlené ….dáváte nebo ne?

  6. Devětapadesátka napsal:

    Věrko, nezkoušela ani neslyšela, je to asi krajové?
    Zelí dělám jen povařené s osmaženou cibulkou, k níž na pánev dávám lžičku hrubé mouky. Pak už jen dochutím podle kyselosti. Bílé zelí máme rádi kyselejší, červené sladší. A to dělám stejně jako bílé, jen když ho dávám vařit, přihodím k němu hrst hrozinek a sladím ho medem. Zelí je jemnější a má jinou chuť než s cukrem. Když peču kachnu nebo husu, vždycky dělám obě zelí, ať si každý vybere.

  7. raduna.ha napsal:

    Já tedy cpu česnek do všeho k čemu mi pasuje, ale do zelí ne.

  8. kveta.batkova napsal:

    Zelí a česnek, já myslím, že na to není žádné pravidlo, prostě to chce vyzkoušet a pak zjistíš, jestli to chutná nebo ne. A tak je to se vším v jídle, hold každý máme chutě jiné. Já třeba když dělám zelňáky, tak někdy je ochutím jako pravý bramborák a někdy dám jenom kmín, sůl a pepř, jak je zrovna na co chuť.

  9. Katyp50 napsal:

    Tak já do zelí česnek nedávám.
    Zelí bílé mám také raději kyselejší, dělám ho na osmažené cibuli, vařím dost doměkka a pak zahustím. Je to takové hodně řídké. Zelí červené mi chutná sladší a používám k jeho dochucení med i hrozinky……… cibuli pod něj dávám také, ale neosmaženou, červenou, jen pro chuť. A nechám ho vařit jen natolik, aby bylo chrupkavé, nezahušťuji.
    Kdykoliv jsme s naší partou kočičí pekly husu, kachnu nebo jiné masíčko, zelí holky nechávaly na mně. Všem tak chutnalo, že jsem ho připravovala obří kastroly. Jednou jsem jela do Pardubic ke kamarádce, která pekla 2 kachny. Mělo se nás sejít 8. Nakonec jsme skončily v 6. Já táhla 2 obří hrnce svého zelí a další kamarádka asi 10 knedlíkových šišek, které ona umí jako nikdo jiný. Před Pardubicemi telefon. Kamarádka volala, že se pokusila otočit ty kachny a rozpadly se jí. Takže jsme dojely, pekáč na stole, knedlíky + zelí na talířích a hrabaly jsme tlapičkama maso a polévaly šťávou, mastné jsme byly všechny od hlavy k patě, ale takovou lahodu fakt nepamatuju!

  10. Katyp50 napsal:

    Také jsem kdysi dělávala kuřecí roládu plněnou zelím. Buď jsem si kuře vykostila sama nebo jsem koupila už hotovou. Naplnila směsí z propláchnutého zelí, cibule, kmínu a na hodně hrubo postrouhaných brambor. Spíš to byly takové hranolky. Nejdříve šla na maso anglická slanina, pak brambory, zelí s cibulkou a celé se srolovalo, svázalo špagátkem a vložilo do pekáčku. Podlila jsem to trochou vína, přidala lžíci sádla a už se peklo. Chutnalo to také moc dobře.

  11. Jiřina napsal:

    Já do zelí česnek taky nedávám /ale každý máme jinou chuť – jen pro srovnání, můj strýc zásadně jedl rajskou omáčku a k tomu řízek a už nic víc, nebo můj známý zase chleba se sádlem/máslem/na to tvarůžky a na ně plnotučnou hořčici/ takže se ani nedivím, že někomu chutná zelí s česnekem. Většinou dělám zelí bílé, opražit cibulku bílou na to zelí, kmín a 1-2 na kousky pokrájená jablka, trochu podlít, osolit a nezahušťuji. Když je třeba dám trochu cukru. U červeného zelí stejně, jen dávám červenou cibuli a když je třeba tak trochu třtinového cukru, taky nezahušťuji.

  12. BOYE napsal:

    Já zelí jak k čemu. K prejtu a jiným zabíjačkám dávám syrové kyselé. K masu na zpěněnou cibulku trochu cukru, když se rozpustí, přidám zelí, prohřeju. Dusím jen v případě, že je hodně al dente – záleží na druhu, asi. Červené s medem a hrozinkama nebo bruzinkama (sušenýma), taky na cibuli. Nikdy nezahušťuju a neproplachuju. A nedělám z čerstvého. Nějak jsem to nezdědila z domova. Z hlávek dělám saláty, kterými někdy supluju i to dušené jako přílohy.
    A když jsem prvně viděla tohle, přišlo mi to strašidlácký, nicméně nebát se: kysané zelí do mísy. Na pánvi osmažit hoooodně cibulky se slaninou (pravá anglická je …aaaach…), přidat poměrně zdatnou dávku cukru a když začne karamelizovat, škvířící se obsah pánve rychle chrstnout do mísy k zelí a promíchat. S bramborama přihlásit do soutěže Lukulus – Bakchus, kategorie Olymp před vejplatou!

  13. Katyp50 napsal:

    Dneska budou kočky na česneku! Melíšek honí Lady, Cecilku honí Damián, koťata lítají a zakusují se navzájem. Pak se to otočí: Lady honí Melíška, Damián Cecilku a koťata se zakusují stále stejně…….. mám teplotu, je mi blbě, potřebuji spát, jenže oni si to vysvětlují po svém, šťastní, že jsem s nimi doma, tak se předvádějí…….Cirkus Humberto proti tomu je docela klidný prostor.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..