250 g dlouhozrnné rýže
100 ml smetany
4 bílky
50 + 50 g másla
100 + 50 g cukru
ovoce (čerstvé – jablíčko, hrušky, švestky, meruňky) nebo sušené.
Ovocem nešetříme!
Rýži dáme uvařit ve vodě, když je rýže měkká a bez vody, vmícháme do ní smetanu, 50 g másla, 100 g cukru, a na drobno nakrájené ovoce. Navrch naneseme sníh ze 4 bílků a z 50 g cukru.. (sníh není podmínkou).
Přendáme do zapékací misky, dáme do vyhřáté trouby a ještě asi 10 minut dopékáme.
Jednodušší ale časově náročnější je rýži na chvilku namočit, přidat cukr, mléko nebo smetanu, rozšlehaná vejce a ovoce. Dát do trouby péct, chvilku před dopečením promíchat
Upozorňuji, ře než je takto rýže měkká, trvá to skoro hodinu.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Je to v podstatě rýžový nákyp, ne? Já ho mám moc ráda, jen rýži vařím v mléce, nechám prochladnout, pak vmíchám žloutky, citr kuru, a sníh.
Do simaxu vymazaneho máslem dám vrstvu rýže, na to ovoce (nejlepší jsou meruňky), na to zbytek rýže. A pokud mám dost bílků, navrch udělám čepici ze sněhu a dám zapéct.
Výborně tak to bude zítra k obědu.Máme ty bezmasé pátky tak se to perfektně hodí.
Vlastně tahle se dělá i jáhelník že.Ten ráda moje nejstarší vnučka.
Dík za nápad už se těším jak si dáme do nosu.
Prosím, udělej a vyfoť ten jáhelník, já ho dělala jednou a vůbec nám nechutnal, dodnes nevím, čím to bylo, jestli jsem něco zvorala já nebo byl blbý rcept.
Taky jsem ho jednou zkusila mužskýmu na přání , snědl to, ale prý to nebylo ono – já to nikdy nikde nejedla. Jáhly ještě mám, zkusila bych repete.
Jáhelník bude později. Nafotím a pošlu.
Já teda sladká jídla opravdu nemusím. Takže tento recept pro mne určitě nebude. Takové nudle s mákem, žemlovka, rýžové nákypy, krupicové nákypy…… to fakt u mne jídlo nikdy nebude. Možná tak ďobnout jako moučníček.
Tedy my jsme rejžožraví, ale na sladko si holky občas vyžádají rejžokaši a vlastně jinou sladkou neděláme. Budu to na ně muset zkusit. Když dělám tu kaši, tak taky zkratkou – vařím ve vodě a pak dolívám smetanu. To mlíko se mi občas začne připalovat a brrr. Doma jsme vařívali rýži s jablky: Prostě se dala dusit mírně osolená s pár hřebíčky, kouskem skořice a množinou jablek. Bráchové sladili, já ne. Ale cpali jsme se tím rádi ještě v pubertě a já občas i teď. Když jsem sama doma – Benjamína nějak nemusí tepelně upravená jablka…
Rejžokaši dělám výhradně v troubě (rýže, špetka soli, trochu cukru a přiměřeně mléka) a tam se mi nikdy nepřipálila. Už dlouho nebyla, budu se muset polepšit 🙂
A vaříš úplně na kaši, nebo pak mickuješ? Holky rády, když už připomíná krupicovou, já raději se zrníčky. Tak si vždycky odeberu a zbytek proženu tyčákem… Ale tu troubu zkusím 🙂 , přeci jen s tím mlíkem to vyjde levněji a míň mastně. Požadujou totiž máslíčkový rybníček – to je základ kaše… prý…
Já nemixuji, nechávám rýži vcelku.
Úplně na kaši a nemickuju. Dřív jsem dělala i normální rejži v troubě , letos jsem se naučila u synka dělat sypkou na kamnech bez míchání a připalování. Inu pořád je co se učit 🙂
Já ho dělám hlavně ze sušených švestek, jablíčka občas, ale nedávám skořici, mně po ní šíleně pálí žáha a nic na to nezabírá.
Zeptám se třeba hloupě : spařily jste ty jáhly před vařením?? Proprat, a aspoň 3x spařit vařící vodou, jinak mohou být hořké…
To už je asi 100 let, co jsem ho dělala (ještě jsme bydleli v Teplicích), tak to má paměť asi nevydá i kdybych se hodně snažila
Spařila i propírala, to jsem se dočetla. Hořké to nebylo, jen to prý „nebylo ono“ . No jo ale jak mám vědět jak je to „ono“ když jsem to ani nikdy nejedla? Mít kuřata, tak už ty jáhly ani doma nemám. Takhle pořád čekají co se bude dít!
Jáhly spálit a propláchnu studenou.
Se picnu SPAŘIT A NÉ SPÁLIT.
Občas ten mobil pobaví.??