350 g hladká mouka
150 g cukr moučka
180 g máslo
70 g mleté ořechy
1 celé vejce + 1 žloutek
1 lžíce kakaa
Ze všech surovin vypracujeme těsto, které rozválíme na sílu asi 2 mm.
Rádýlkem nebo jen nožem nakrájíme obdélníky cca 4 x 6 cm, které natáčíme na trubičky.
Pečeme cca 10 minut.
Necháme vychladnout a když nás přejde vztek, protože v první chvíli vypadají trubičky příšerně, máčíme je do čokolády a plníme šlehačkou nebo krémem. Teprve potom jsou krásné a na svatbě mé dcery zmizely jako první.
Vychytávky: 1. Po vychladnutí jdou z plechových trubiček sundat docela špatně, pomáhám si buď velkou pinzetou nebo malými kleštičkami tzv.justirkami.
2. čokoládu na ně nanáším štětečkěm, vypadají potom jak větvičky.
Recept vyzkoušela již několikrát: Jana Macůrková
Jak to nejsem dobře sundat (vyklepnout stáhnout vyklopit…)tak většinou končím u jediného pokusu.Nemám trpělivost.onehdy mi nešly od válu odlepit vykrájené perníčky měla jsem takový nerv že jsem vzala hroudu těsta a s chutí jsem s ním mrskla do koše na smetí.Léta jsem je pak nepekla.No a teď když mi něco nejde šoupnu těsto do strojku a je to.Asi to bývá moukou nebo čím.?
Tam nejde o to, že by se na ten kov přilepily, ale že vykukuje pouze malá část a proto je dobré použít ty kleštičky nebo pinzetu na zachycení a vytažení.
Jo, to zase bude velká neznámá, co udělají vánoční těsta….Už loni se řešilo na PŽ, jak mouky ne/fungujou. Dostala jsem k narozeninám knížku Vůne francouzského pečení, je moc pěkně napsaná a tak letos zkusím postup podle cukráře.
Mám z toho docela hrůzu…mám dojem, že to bylo předloni, kdy jsem se vztekala, nedařilo se. A pak hsem zjistila, že jsem nebyla sama…Dávám pozor, abych nekoupila mouku před ukončením trvanlivosti, ale ani čerstvou – vyzkoušeno na buchtách. Babička pekla vżdycky vánočky pro celou rodinu, a jednou byly tmavší a ani moc nenakynuly, prý to dělá “ přerostlé zrní“. Asi pozdě sklizené, nevím přesně.
To, co popisujete je důsledek pozdní sklizně a mokrého a studeného léta. Potom je v obilí málo lepku. Pamatuji si jeden rok, kdy nešly uvařit houskové knedlíky. Ať jsem je vařila jakkoliv dlouho, pořád byly uvnitř syrové. Potom mi někdo poradil dávat víc bílků a skutečně to pomohlo. Koneckonců v buchtách pro celiaky se dává mouka bez lepku, ale dávají se bílky, stejně tak do piškotu ze sojové mouky.
Letos se mi nějak nedaří houskové knedlíky a taky nevím proč – recept stejný a léty odzkoušený. Skoro se rozpadají. Nemáte někdo stejný problém?
zkus: hrubá mouka, sůl, voda nebo mléko, droždí nebo prášek do pečiva, nakrájená houska nebo veka a celé vejce.
Já jsem sice teď poslední dobou mrcha líná a houskový kupuji, ale tuhle jsem ho neměla a musela jsem dělat a byl výborný.
No tak je to přece moukou.Já to taky někde slyšela.Děkuji za poučení.Jsem ráda že to není rukama.??
Asi nejhorší varianta by byla blbé ruce a blbá mouka….zároveň.
Jo, mouka to je vždycky neznámá. Každý rok na Vánoce dělám – u nás se tomu říká slovácké cukroví, je tam hodně mletých vlašských ořechů, hladká mouka atd. Těsto se dává do formiček. V troubě krásně naskočí – vevnitř jsou duté, určitě to znáte. Chtěla jsem aby bylo cukroví perfektní, nakoupila drahé mouky /Babiččiny mouky/. Nakonec z cukroví byly placky, nenafouknuté, tak jsem je rozdrobila a byly kuličky – spousta kuliček. Pak jsem je asi dva roky ze vzteku nedělala. Tak letos jsem koupila obyčejnou mouku, v Albertu měli za 6,90 Kč v akci. Uvidím, jak to dopadne. Rohlíčky jsou dost sladké, ale dobré.
Musim říct, že Babiččiny se mi jeví jako nejmizernější mouky. Já používám předměřickou. Podle mě má nejstabilnější vlastnosti. Nicméně hodně mouky míchám. Skoro v ničem není jen ta jedna. Je to asi tak, že na tři kila normální mouky u nás padne kilo špaldy. Je-li v akci celozrnná, tak ta, jindy bílá. Často klidně do čehokoli přihodim žitnou. Prostě z almárky vylovim, co zrovna vykoukne a podle nálady dosypu. Kupuju vlastně jen pšenici, špaldu a žito. Za ostatní vděčim bezlepkové a jiné módě. Modernisti si vždycky koupí něco drahýho, pak jim to nesedne, nebo se s tím neumí poprat a odnesou to k nám, protože je jim líto to vyhodit… Proto u nás ani knedlíky nejsou nikdy stejný.
Jo,jo, na mouky byla přebornice Tyggi. Třeba konjakovou. Jenže tu zatim nikdo nevyhazoval – skoro nikdo ji ani nezná. A kupovat ji zatim nehodlám.
Souhlasím s tebou, nejdražší a a nejhorší. Já kupuji už roky v Kauflandu, beru si vždycky celé balení a nemohu si stěžovat.
Babiččina měla nejhorší hodnocení v dTestu myslím loni.Kvůli nějakým přídatným látkám jako je protispékavost a já nevím co dalšího se do mouky ještě cpe.
Ani tady v Žlutomodrově konjakovou mouku nikdo nezná. Kupuji jí v Česku na stránkách Dukanovi diety. 100 g. stojí cca 110 Kč. Už s tím experimentuji ca 3/4 roku. Ale s hladkou moukou tady problém není , má tady opravdu vysoký podíl lepku. Ale taky člověk nesmí kupovat tu, která je třeba od října v krámech zlevněná. To je ta z minulé sklizně a může to být problém. Pomoci ale může když mouku i přáškový cukr dvakrát prosejete přes řešeto. A knedlíky patlám s mouky grahamové, ovesných otrub a žitných vloček. Tady se houskové nedají udělat, protože tady nejsou naše housky a jejich alternativy se v těstě vždy rozpustí. Droždí je tady, ale špičkové.
Skoro vždy, když jsem dole, tak kupuji Babiččinu polohrubou a problém nemám. Děkuji za radu, příště koupím Předměřickou.
Teď jsi mi trochu zamotala hlavu. Vzhledem k tomu, že tě Bramboračka vyhodnotila jako nového uživatele, tak jsem musela tvůj první komentář tzv. schválit. A jak jsem to už alespoň 4 měsíce nepotřebovala, tak jsem to nemohla nějak najít.
Co se týká těch housek – zkus místo nich do knedlíků dát nejprvě usušený a potom osmažený téměř nasucho toustový chléb. A dej ho až skoro nakonec při zadělávání těsta.
Vítej Tyggi! Se mi stýskalo! 🙂
K houskám do knedlíků: Byly doby, kdy tu nefungoval obchod a já dostala přezdívku „Nedělní pekárna“. Krom chleba i housky a rohlíky: 1kg mouky (polohrubou s hladkou cca půl na půl), půl kostky másla (nebo trošku méně), droždí podle kvality cca 8 – 10dkg, cca 1/2 litru vlažné vody, nebo mléka, 2 lžičky cukru, sůl podle chuti – zhruba 1 lžíce. Zadělat normálně kynuté těsto, ale opravdu důkladně ho propracovat, až se vůbec nelepí na mísu (zlatý robot!). Po vykynutí vyválím osm kulatých placek, rozčtvrtím a balím rohlíky (nebo pletu housky). Zase nechám na plechu vykynout a na 180 upeču. Potírám mlékem. Jsou skoro jako z krámu 🙂 a v knedlích už jsme je měli několikrát (otruby taky přidávám, když se nikdo nedívá).