1 nutrie
sůl
kmín
trochu oleje
jako příloha bramborové knedlíky a zelí
Nutrii rozporcujeme na menší porce ( většinou se jedná o celkovu váhu kolem 4 kg), omyjeme, potřeme olejem, posolíme, pokmínujeme, podlijeme vařící vodou a dáme péci.
Pečeme cca 2 hodiny, občas podlijeme a výpekem poléváme jednotlivé porce.
Podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a zelím.
Myš pekla: Jana Macůrková
Jejda! Takové chutě dělat! Nutrii jsem neměla už… hooodně dlouho již tomu – od té doby, co je přestal chovat můj dědeček. Ale je to chuťová fantazie. Nejčastěji jsme ji dělávali na zelenině. Nastrouhat na jemno hodně kořenové zeleniny, hodně česneku, tymián. Příloha nejlépe rýže. Nebo taková nutrie na grilu. Ale to chce čas, takže léto, sedět u ohně, pilně otáčet a při tom třeba koštovat víno. Nostalgie.
Na zelenině bude příště, ještě mám jednu v mrazáku. Naporcovanou tak na 2x, takže bude i jinak než jen pečená.
Tedy nutrii jsem jedla asi dvakrát v době, kdy už jsem se sice ptala, co že to jíme, ale nezabývala jsem se tím. Buď to k jídlu bylo, nebo jsem se vymezila. Asi tak v prepubertě. Tudíž vlastně jako kdybych ji nejedla nikdy. Bylo to zhruba v téže době, kdy místo hovězího se dalo sehnat sobí maso. Toho soba už jsem dělala i já, ale myše nikdy. Odhaduju to na chuťové příbuzenství s králíkem, nebo se pletu? Kde se shání (když pominu, že na vodě občas před lodí něco hupsne do řeky a znalci se začnou dohadovat, zda to byla nutrie, vydra, bobr… Já tomu všemu řikám kapybara a je to)? A cenově? Docela mě to láká vyzkoušet…
Mně je sehnal pán ze statku, kam jezdíme pro mléko. Cena cca 100 Kč/kg.
Chuťově je sice králíkovi dost podobná, ale na rozdíl od králíka je mastná a šťavnatá. Takže není nutné přidávat žádný vepřový bůček, ale jen upéct. Mám několik receptů, dokonce jsem ji jedla na smetaně, ale pečená nebo na česneku je asi nejlepší.
Tak BOYEko, a jdeme spát, jsme hrozné sůvy, ještě, že je zítra neděle.
Tak dobrou (noc i chuť – dneska nám do toho vlezl neodkladný program, ale ptáci už jsou ve džbánu dobře přikrytí, čekej mail).
Já dělala nutrii se svíčkovou omáčkou a knedlíkem.Je to ale drahně let. Byla vynikající. Má tmavší maso než králík a je výborná.JENŽE už taky nemám přísun.
Nutrii jsme dělávali kdysi hodně často, protože kamarádky tatínek je pěstoval na kožešiny a když zabíjel tak jsme jich mívali deponovaných víc u něj v mrazáku. Byly snad za 100,- Kč/ks, protože je od něj nikdo nechtěl a my je konzumovali moc rádi. Vždy nám doporučil sundat tu horní blánu, protože maso by zhořklo. Jednou jsem pozvala tchyni na oběd. Byla nutrie. Moc si to pochvalovala, tchán pomlaskával a věděl své. Ona ne. Dožadovala se kousku toho bůčku, po kterém je to masíčko tak šťavnaté. Až když jsem jí řekla, že ten měkkoučký a úžasně šťavnatý králíček je vodní myš, tak šla blinkat. Hned bych si jí zase dala. Jednou si jí seženu, to vím určitě.
Katy – Tak to ti přeji hodně štěstí. Po nutrii pátrám už delší dobu a bez
výsledku. Menší chovatelé chovy zrušili a farmy poblíž nějak nemohu sehnat
ani se dohledat na int.
Opravdu sehnat nutrii není zrovna jednoduché, docela vážně už jsem uvažovala, že si ji u řeky ulovím, tak je jich dost.
Tož to já bych si mohla ulovit jedině bobra. Tady v UH a okolí
je odchyt i střílení dovoleno. Ale nevím nevím, kdo by to
pozřel. Ale nikdy neříkej nikdy – třeba pečený na česneku
by byl dobrý. 🙂 🙂
UH? Taky UH! 😀
Tak nutrií jsem ještě nejedla 🙂
Jednou jsem jí normálně koupila u řezníka,ale to už je takových 40let a upekla jsem jí na másle a česneku.Byla výborná,jen při porcování jsem nemohla ty kosti nůžkama na
drůbež přestřihnout,jsou pěkně tvrdé,ale maso vynikajíci.A od té doby jsem jí už nejedla.