(487) Středověk počtvrté…..

Ptáky s cibulí

Vezmi cibuli a smaž ji velmi dobře v sádle. A ptáky uvař samy od sebe. Přepera je vlož do cibule. A ztluc řecké víno v hmoždíři a rozpust je polévkou hovězí netučnou dobře zhusta a protáhni skrze sítko. A daj na ty ptáky koření, pepř, šafrán, květu málo a vař znenáhla přidada málo vína. Dajž na mísu.

Recept poslal: Jarda Bažant z Mostu

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: (487) Středověk počtvrté…..

  1. jarybarka napsal:

    A oni ve středověku jedli jen ptáky?Nebyl by recept na jinou havěď?

  2. bozena.fialova napsal:

    A co takhle rybářce ryby? Sice to už zdaleka není středověk, moje Kniha kuchařská je z r. 1831, ale je to moc hezké čtení… 🙂 Třeba KAPR PO ČESKU: Vezmi pěkného kapra, promyj, oškrab, trhni ho, krev dej do hrnečka, vlij octa do ryby, abys všechnu krev dostala, pokrájej rybu na kusy a posol. Do rendlíka dej 2 částky piva a částku octa, též podlouhle pokrájené kořínky petruželové, cibuli, několik stroužků česneku, poru, celeru, několik bobkových lupenů, dymianu, celého pepře, zázvoru, nového koření, hřebíčku, kůrek citronových, kousek cukru a jáder ze sladkých ořechů, dobře poklicí zakryj, a nech celou hodinu vařiti. Pak upraž se hrst strouhanky z černého chleba v másle, dej do uvarky krev a pak rybu do toho; jestli rosol řídký, můžeš nastrouhaného perníku přidati. Když ryba dobrou čtvrt hodiny se povařila, tedy jest ustrojena; načež ji dej na mísu a omáčku secezenou na ni.
    Nebo by bylo libo, kterak OHON NEB OCAS VOLOVÝ ustrojiti? 🙂 🙂 🙂

    • Jana Macůrková napsal:

      Kapr u nás bývá na nejrůznější způsoby, i stáhla jsem si i tenhle recept, ale ocas volový neb kraví bych sobě na polévku poctivou ráda zakoupila, leč ni řezník ni ras jej nemají….

      • BOYE napsal:

        Od rasa neber, chvost muší havětí obesrán bývá. Vejdiž do budoucna dalekého a zazři na Kosik.cz. Tamtéž masného najdeš a vocas z bejka nabízí za pár krejcarův.
        Což ryb se v středověku tejče, moc jich pojídáno nebylo. Zato těch ptákuóv mnoho, neb dostupní byli. Nevýhodné jeví se to v době dnešní, neb ptáčníci na trhy zhusta jen kuře donáší a pakáž jakási věděním učeným nasáklá ptákuóv ostatních hájí.
        K rybě: Zkusíte-li kdo, má zkušenost s octem u ptákuóv na víně byla 1:3 a hubou mi to lomcovalo, tož opatrnosti dbejte, neb obávám se, že lučebníci octa tvořili podstatně slabšího…

      • blahovka.h napsal:

        S oháňkou je problém koupit ji za slušnou cenu. Kdysi byla za 6Kč, pak se ztratila a když se znovu po revoluci objevila stála už 50Kč. To bylo pořád dobré. Dnes ji mají v Albertu za 159Kč. To už je docela dost. Já jí vždy kupovala tak 5kg, nechala jsem jí táhnout na pidi plaménku celou noc, nebo jsem jí dala do trouby na 90°. Ráno bylo hotovo. Silný vývar s masem dát do krabiček do mrazáku a pak je polévka na stole coby dup.
        Dnes kupuji oháňky tak kilo a půl, zbytek doplním žebry a někdy když mám cestu na druhý konec města, stavím se u jednoho soukromníka pro harfy. Polévka je výborná, ale jen z oháňky je nepřekonatelná.

    • jarybarka napsal:

      S kaprem na zelenině pečeným a po strouhaným vlašskými ořechy nemám problém.Naopak.Citron namísto octa a se spoustou koření taky ne.Jen ta omajda asi ne e.
      Kapr pečený se spoustou cibule a s kořením a houbami je lahoda.

      • BOYE napsal:

        Holky, ten recept je krásnej. Jen by mě zajímalo, kterak rybu trhnouti, by krve šlo pochytati… Nějak si to dovedu představit u prasete, slepice, ale ryby? Zabíjela jsem kapra mockrát, ale nikdy mi nijak výrazně nekrvácel. A v tom receptu to vypadá, že z toho uvaří nejen omajdu, ale ještě jim zbyde do jelit…
        Prostě mi připadá, že rybí krve jsem v životě neviděla o moc víc, než rybích stehen…

  3. jarybarka napsal:

    Chvost prý bývá havětí muší obesrán.
    Nemůžu číst komentáře od Lucky když zrovna něco jím.Zaskočilo mi!Směju se a přitom se dusím,slzy tečou.Hýkám jako oslík Tedík(druhé babičky).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..