(490) Chléb podlevoční

Sušené droždí
mouka
cukr
vlažná voda na kvásek

¾ pytlíku žitná předměřická
½ litru vody
3 lžíce oleje
sůl
drcený kmín

Zadělané těsto jsem hustě posypala hladkou pšeničnou a nechala kynout. Jednou jsem těsto shodila a nechala znova vykynout. Pak jsem do něj šla ručně. Pohazovala, hnětla a přendavala. Podsypávala jsem hladkou. Když jsem usoudila, že „dost bolo roboty“, uplácala jsem podlouhlý bochník, šupla na plech a zase nechala chvilku kynout. V troubě se zatím udělalo 180° a chleba byl ubytován. A kdybyste mě zabili, nevim, jak dlouho se pekl, protože jsme hráli halmu a byl to lítý boj. Pak v jednu chvíli už to tu krásně vonělo, barva vypadala dobře, tak jsem to vypnula a nechala dojít.

Měl vydržet do pondělka, ale fotka je z momentu, kdy se rozhodlo, že k večeři bude chleba. Dvacet minut po té nebylo co fotit.

Recept jako na objednávku poslala: BOYE

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: (490) Chléb podlevoční

  1. Jana Macůrková napsal:

    Na, to, že uvádíš jen žitnou předměřickou, ten chleba připadá hodně světlý.
    Já mám jiný recept:
    300 g hladká žitná lžíce octa
    300 g hladká světlá 3/4 kostky droždí
    300 g polohrubá světlá sůl, kmín, voda na zadělání
    pokud jste mlsní, zadělejte podmáslím.

  2. Devětapadesátka napsal:

    Chlebík vypadá moc jedle, ani se nedivím, že byl rychle s…potřebován 🙂

  3. jarybarka napsal:

    No ta vůně musela být!My máme vedle domu pekárnu a můžu říct že od ní se většinou line smrad.Nevím co a z čeho tam pečou ale zkrátka to nevoní.Jejich pečivo nekupuji.Nakupuji jinde a nebo taky peču.

  4. henriet13 napsal:

    Takovou chuť jsem na něj dostala ??Já do chleba přidávám ješte ca 100 g vařených brambor, dodají chlebu vláčnost. Peču ze špaldové, míchám hladkou a celozrno. Chleba z droždí mám již docela vychytaný, teď zkouším chleba kváskový – no, ještě to není celkem vono, hydratované těsto se rozjíždí, ale pracuji na tom. Tak dneska peču.

    • adela.adale napsal:

      Henriet, ozvu se do toho mailu (nejsem doma). Tak jen k té ošatce: dávám do ní utěrku (lepší je lněná) řádně pomoučenou žitnou moukou (nelepí se tolik jako pšeničná) a problém nikdy nebyl. Pak utěrku nechám uschnout, neperu po každém použití.
      A k těstu: vyklopit do moukou vysypaného plechu a ještě chvíli zpracovávat (ono si to řekne samo, kdy má dost), udělat kouli či váleček a pod sáčkem či utěrkou nechat tak 20 minut odpočívat. Pokud se hodně rozjede (nedrží tvar), tak ještě přidat mouku. Pak teprve dát do ošatky kynout.

    • BOYE napsal:

      Kváskový je samozřejmě top. Jenomže já peču vždycky „akutně“, tudíž z droždí. Kváskový záchvat jsem taky měla, ale ke všem morčatům, potkanům, kočičkám a jiné havěti ten kvásek byl další mazlíček a já na to nějak od přírody nejsem. Zjistila jsem to hned po svatbě, když mi tchyně s velkou slávou přinesla hrnek žblebajzu, pětašedesátistránkový návod a s podivným úsměvem pravila:“Vatikánská buchta!“ Tak jsem ji upekla, zbytek použila jako kvásek pro chleba a byl pokoj. Pak jsem ještě jednou kváskovala, když mi řekli, že kvásek se prostě dělal z výškrabků z okřínu. To byly i knedlíky z kvásku… No, můj kámoš je droždí 🙂
      Džim palce, ať se daří.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..