3 vepřové nožičky
2 malá vepřová kolena
2-3 ledvinky
kousek jater,
vepřové srdíčko
může být i slezinka
bobkový list
nové koření
sůl, pepř
Všechno maso dáme vařit s novým kořením a bobkovým listem.
Uvařené maso obereme od kostí, nakrájíme i s kůžemi na menší kousky, dokořeníme solí a pepřem. Promícháme s vývarem, přidáme želatinu na vaječnou tlačenku rozmíchanou v trošce teplého vývaru a naplníme do „rukávů“ určených na tlačenku (koupíme v domácích potřebách nebo v papírnictví).
Uložíme do chladu a necháme asi 12 hodin ztuhnout.
Jedna vychytávka nakonec: pokud by vám tlačenka neztuhla, nezoufejte, vždycky se dá z rukávce vylít a udělat z ní kvalitní zabíjačkový guláš. (Z vlastní zkušenosti).
Na cukroví se už nemohla ani podívat: Jana Macůrková
Konečně masenko. Tlačenku děláváme tak 2x do roka. Přidávám
ještě trochu plecka, nebo i vepřovou hlavu, když seženu. Játra nedáváme.
Novinkou je pro mne želatina. U nás konzistenci zatím jistily nožičky
a kolínka a zatím bez problému. 🙂
Taky přidáváme plecko, já mám ráda libovější, kůže a tlusté meleme a pak není potřeba želatina. Teď ovšem v lednici čeká na uzení hezkých pár kilo masa ?. Bude mezi svátky, už se těším, teplé rovnou z komína….
Jejda, to bych si taky dala! U nás bude taky, ale až v lednu. Zatím jsme minulý týden tahali z komína klobásky. Kromě vepřového na ně padlo taky deset králíků. S králíky jsou klobásky skvělé, děláme už hooodně let.
Taková dobrota! Jen těch králíků do klobásek by mi bylo fakt líto. Já je považuju za delikatesu jako pečené masíčko s bůčkem, s česnekem a nebo slaninkou…… jenže…. králíka koupit dobře vykrmeného a doma pěstovaného není tak jednoduché. Nojo, Pražáci to nemají jednoduché. Ale Mosťáci? To už bude jiný kafe!
No, já vím, že vám dělám chutě. Ale když my jich máme tolik! I když předloni jsme neměli skoro nic – ze čtyř vrhů deset mladých. Ale letos a loni si to králičí maminy vynahradily. Dostaly nového tatínka, který byl mimořádně při chuti.
Králíčovepřové jsou vynikající. Co já jsem se
toho najedla. Normálně teď uvažuji o chovu
králíků. A to není nejenom o klobásách. 🙂
Jste z UH?
Ježíškovy brejle, inženýra Králika do klobás? Co já bych za něj dala na pekáči ?! Koupit se dají jen chcípáci, ani tady na venkově už je nikdo nepěstuje…. Ale věřím, že klobásky jsou jedna radost.
Jj.Konečně to správné papání na zimní období :Sulc tlačenka možná bude i prejt se zelím a bramborem? ?
Když jsme jezdívali na zabíjačky ke známým v tomto čase byli všichni zalezlí v teplíčku a já fascinovaně sledovala jak stařičký řezník porcuje neomylně maso.
Měla jsem to i s odborným výkladem a něco málo jsem okoukala.
Maso na tlačenku se vařilo v obrovském hrnci na piliňákách venku.A ten ovárek!
PAN řezník mi říkal do tlačenky dej vždycky i kousek tučného a krájej na malé
kousky ať je pěkná mozaika.Tak dělám tlačenku podle rady starého řezníka.
Nikdy jsem nepotřebovala želatinu a drží dobře.
Je ale možné že dnešní lehko/čuníci neklihujou tak jako ti 250-300kg co se poráželi dříve. Jo a toho sádla co bývalo.?
Pamatuji si u babičky prase 320 kg, 7 (12 l) kýblů plných vyškvařeného sádla, ale také prase, které lítalo po dvorku, když řezníkovi selhala jateční pistole a přišel ke slovu pantok…. čerstvé jitrničky a žemlové jelítko, ….
U nás žemlové jelito ne-e. Jednou jsem to někde v Čechách koštovala, ale fakt ne. U nás jenom kroupová.
No, ona se do těch žemlových peče speciální „buchta“ a málokdo ji umí. Takže potom to nemusí být ono. Babička ji ale pekla a uměla ji.
Speciální-nespeciální, pro mne do jelit ZÁSADNĚ KROUPY! Máme tu kousek ode mne nově otevřenou prodejnu RYNEK. Mají tam skvělé jitrnice, jelítka (kroupová), další zabíjačkové mňamky. A výborné maso. V pátek po 12.00 slevy až 80% na to, co se neprodalo za týden. Dá se tam nakoupit všechno a za slušné peníze. K tomu různé přírodní šťávy, mošty, sýry, vynikající chleba, je to příjemné místečko a získává si – zaplať pánbu čím dál víc zákazníků. Ráda tam chodím. Vynikající je tam i zelenina. Vše je popsané – výrobce, pěstitel, chovatel – kontakty, vše uvedeno. Tak by to asi mělo vypadat. A to tam byl kdysi sex-shop s robertkama.
Nedávno jsme dostali pár jitrnic ze Slovenska – překvapivě v nich byla REJŽE a nebyly nic moc, tý rejže bylo málem víc, než masa 🙁
Jo, tu rejži jsem jim jednou komentovala (spolutchýně je Slovenka) a bylo mi řečeno, že je to kvůli výslužkám. Aby se vzájemně nepomlouvali, musí bejt jelit tři vagony a tak se to dohání rejží… Nakonec dostaneš pytlík tvaru jelita a chuti školnějídelnovýho rizota…
Tu buchtu dávali sousedé a bylo to fakt OK, ještě dělali takové jakési vypečené maso na malinké kousky, to se pak zavařilo a v zimě šup S tím na špagety např. Ale co mě trápí: holky, já jsem jediná, kdo do sulcu a tlačenky dává extrémní množství česneku? Až tak, že tomu říkám Pazgřivec a rovnou tam dám i moc pepře (jestlipak já nemám ňáký přepísknutý chutě ???, ale dělám to tak celá léta – já teda sulc, sulc, sulc).
Zabijačku už taky pár let neděláme, jen tlačenky a jitrnice. Mě učil zabijačku můj strýc – řezník, umím úplně všechno. Kde jsou ty časy! To tučné do tlačenky (podbradek) musí být, v tom souhlasím všema deseti. 😀
Pro Veru M.Já znám tlačenku taky s česnekem,tak jí dělávala
moje tchýně,teď už prase nechovaji, a bylo ho tam dost.V sulcu
bych ho nechtěla,jak ho mám ráda,ale ten má být nakyslý.
Myslím, že to, že tlačenka někdy blbě tuhne, je opravdu nevyzrálostí masa z mladých prasátek. Už jsem tam v receptu psala, že se mi stalo, že neztuhla vůbec a byl z ní zabíjačkový guláš. Teď už raději tu želatinu dávám, protože stejně se želatina vyrábí z vepřových šlach a kostí.
Přikoupit 20deka kůží navíc , po uvaření najemno umlít a přimíchat do směsi. Tlačenka je trochu matnější na řezu ale drží.
Jednou jsme se rozhodli na chalupě uspořádat zabíjačku. Pozvali jsme řezníka z Trutnova, objednali 180tikilové prase, složili se na něj a v penzionu, který tehdy kamarád provozoval se vše odehrávalo. Vytvořené produkty jsme průběžně zpracovávali hubou rovnou do žaludku, zbytek se spravedlivě rozdělil. Byla tam country kapela, pivečko teklo proudem, semotamo i nějaký ten panáček proběhl……… Skvělý víkend. Poslední den jsme kamarádovi uklidlili penzion dočista dočista a bylo nám báječně, úžasně jsme si to všichni užili. Jenže je to už nějakých 20-25 let zpátky? To měla prasátka ještě sádlo!
To musela být opravdu úžasná atmosféra! Živě si to dovedu představit. Já tedy znám jenom rodinné zabijačky, ale ty vždycky taky stály za to. Vzpomínám opravdu nostalgicky. A to až tak, že pomažu k řezníkovi a mezi svátky bude aspoň ovar a ze zbytku tlačenka a jitrnice. Ještě že máme velký kotel.
Ano jsem z UH a jsem na seznamu. čauky.
DĚVČATA TROCHU MIMO TÉMA. DNES MAJÍ V KAUFLANDU CUKR ASI ZA 11,-PRO TY VÁS CO ZAVAŘUJOU!
Teď jsem přijela z Kauflandu. Ten cukr až zítra.?
A jenom jeden den.
Ano, nejlevnější cukr 19,90. A v Lídlu ten palouček také v akci není. normálně za 11,90. Takže prosím všechny, dávejte pouze ověřené informace.
Mám leták,kde je to napsáno,že to platí,jako vždy,od pondělí.Jak si to ,prosím,mám více ověřit?Nejsem detektiv,jen jsem přečetla leták a dnes jsme tam nebyli,manžel jde hned zítra ráno.
Ano,prosím,pokorně přiznávám,že ve snaze předat dobrou
informaci,jsem ten čtvrtek přehlídla.Sypu si popel na hlavu,snad se nebudu muset jít zastřelit a všem se omlouvám,že jsem tak zbrklá a špatně čtu.Hluboká omluva……… 🙂
Tam měl být smutný smajlík 🙁
Palouček v Lidlu za 8,90 od čtvrtka 7.12. prosím pěkně 🙂
Pro Haderach – tyto jitrnice s rýží mi vozil kamarád od Trnavy.
No, jak píšeš nic moc. Ale přidala jsem malou konzervu vepřového
a bylo z toho rizoto. A kdysi jsem byla u rodiny na severu Moravy
a tam zas dávali do jitrnic ty žemle, jak píšeš. Upečené byly ještě
jakž takž ale po studenu, jak máme rádi s cibulí a octem? No nevím.
Já je vykuchala, přidala jsem k nim z mrazáku kus POCTIVÝHO prejtu, majoránku, česnek…a dalo se to snist.
Takhle vařím “domácí “ prdelanku , ještě tam nakrajim Cibulku na stavicku, přidám kmín a podravku a ta je dobra !!
Do jitrnic jedině doma pečená spec. buchta , do jelit kroupy. To je potom pochutnání.
Asi jsme ze stejného království 🙂
Zrovna dnes jsme měli k obědu tlačenku s octem a cibulí/ nevařilo se/.Tlačenku jsem včera koupila na farmářských trzích. Vypadala krásně a taky krásně chutnala/údajně byla z pečeného masa, to jsem nikdy neslyšela, kusy chutného masa a mozaika jak má být, taky byla nekřesťansky drahá, ale stála za to./ Já tlačenku dělám každý rok před Vánocema. Dávám půl hlavy, veliké koleno i s kůží, tak 2 kg plecka, 6-7 nožek nožek, nedávám játra ani slezinu.Protože je masa hodně, vařím ve 2 – 3 hrncích. Do každého hrnce dávám zeleninu cibuli, mrkev, petržel a celer, z koření celý pepř a nové koření, sůl. Prostě jako na polévku. Připadá mi perfektní vývar. Pak polévky sliju dohromady a přecedím. Nakrájím maso, libové na větší kusy, z hlavy lalok na menší kousky. Nic nemelu. Pak hodně rozetřeného česneku, majoránku a dosolím a přidám zcezeného vývaru podle potřeby. Dělám to celá léta a NIKDY se nestalo, že by tlačenka neztuhla. Moje babička zabíjela prase celá léta/vždy mělo kolem 3 metráků/ a vždy říkala, na tlačenku musí být dostatek nožek kvůli klihu. Raději víc, než míň. Zbylý vývar pak máme dlouho jako polévku, už tam nic jiného nedávám, jen nudle.Je dobře když mrzne, není třeba polévku dávat do mrazáku.
Co se týká jelit, dávali jsme vždy jen kroupy/myslím Moraváci ani nic jiného nedávají/, do jitrnic už si moc nepamatuji, ale snad se dávaly nakrájené rohlíky, ale ne moc.
Do jitrnic se nedává nic – ty jsou jen masité. A máte pravdu – Morava jen kroupy do jelit, buchty ne-e.
U mojí tety – Kroměřížsko – dávali do „itrnic“ jen kroupy, pan Srnec řezník tvrdil, že s pečivem se rychleji kazí.
A když jsem se na čas přestěhovala do Čech, pamatuju se na svůj údiv, když kolegyně řekla, že bude péct buchtu – a teď nevím, po těch letech, jakou použila předložku – asi do prasete. Tak nějak jsem si to vyložila, že mu to dává k žrádlu. Ale ptala jsem se na to až doma, abych v práci nevypadala ještě hloupěji 😉
Jestli dnes nepotkam nekde dobrou tlacenku , tak si ji musím proste vyrobit , vy dablice , já tady slintam jak Zeryk, to se fakt nedá . I když vařit pro jednoho … no jsou to stejne hrnce , ale ji se to deeeeele
Na to déle odpovím. To co nespotřebuješ do střev k přímému
spotřebování /tlačenka je nejlepší čerstvá – do mrazáku už vůbec
nee/ tak si dej do skleniček a zavař na 90°c asi 2 hoďky, já je po
vychlazení dávám do ledničky a mohu je i za 2 měsíce. Je pravda, že
nejdou moc dobře vyklepávat, ale vždycky nařežu nožem na 4/4.
Toto mě naučil můj bývalý spolupracovník. Zabíjel i 3 vepře ročně.