malé brambory
toustový chléb
ryba (treska, losos, kapr, pstruh)
česnek
cibule
petrželka
olej (olivový)
sůl
citron nebo limetka
Malé brambory ve slupce uvařte do měkka.
Rukou je rozmáčknete, aby byly trochu placaté. Dejte do olejem pocákaného pekáčku, osolte.
Na olivovém oleji orestujte na tenká kolečka nakrájenou cibuli a stroužek česneku. Přesuňte na brambory, navrch dejte porce osolené ryby ( treska, losos, kapr, pstruh…). Rybu pokryjte krustou z rozmixovaného toustového chleba smíchaného se stroužkem česneku, hrstí sekané petrželky a olivovým olejem – toho dejte poměrně dost, ať ryba a krusta není suchá.
Zapečte a podávejte s řezem citronu nebo limetky (ke sladkovodním rybám dávám citron, k mořským limetu).
Netradiční recept na úpravu ryb poslala: Devětapadesátka
No konečně něco nesladkého a hlavně zdravého, určitě takhle udělám tresku tmavou, které jsme si minulý týden koupili v Ma..u asi 3 kg. Mám vyzkoušeno, že když ji koupím čerstvou a doma si ji pevně zabalím a dám do mrazáku, tak po rozmrazení není plná vody tak, jako když se koupí filety již zamražené.
Pokud chceš ulednit rybu – tak zmrazit, potom lehce postříkat vodou (používám rozprašovač) a dát znovu mrazit. Udělat asi 3-4 x a potom do mikrotéňáku.
Určitě není potom nacucaná vodou jak houba.
Úplně nejlepší je zavakuovat a zamrazit. Pokud nemáš vakuovačku, dobrý je obyčejný sáček, pusou (brčkem) vysát co nejvíc vzduchu a zauzlovat. Při rozmrazování rybu ponořit do studené vody. V případě kapra večer předem osušit a nasolit. Ryba se prakticky nedá přesolit, vezme si jen část soli. Před samotným smažením nebo pečením rybu osuš a zpracuj. Toliko rady od zkušeného rybáře (mého muže).
Díky za cenné rady, určitě vyzkouším s tím brčkem. Jinak kapra většinou dělám jen pokud je čerstvý a když už je nějaký mražený, tak ten většinou peču na cibuli nebo zelenině (paprika a rajčata) v troubě.
Já, protože mám muže rybáře, musím mrazit, protože ne vždycky se dá všechno sníst za čerstva. Tenhle způsob mražení i následného zpracování mám léty vyzkoušený. A bez obav dělám na všechny možné způsoby. Někdy stačí rybí porce obalit zlehka v polohrubé mouce a osmažit na přepuštěném másle. K tomu brambor a zakysanka…. do ní kopr nebo petrtelku, pažitku, nebo jen špetku soli…. Po novém roce začnu zase psát rybí kuchařku, kus už mám, ale neměla jsem energii k dokončení.
A zase taková delikatesa! Já dnes jen bagetu sebou. Jedu za chviličku s mladýma na pár hodin na Churáňov. Já s pinďou v kočárku, oni na lyže.
Určitě si všechny tři recepty od 59 udělám, ale na vikend jsem dětem uvařila vývar s knedlíčky a plněné papriky, rajská. Tatranskou zelňačku a slané mandle, hlavně nic sladkého ?. A rybičky sním provokativně před nimi, pořád krákaji, ze rybu nechtějí, tak vyzkouším jejich odolnost.
A když nebudou chtít, tak jim udělej trampský obložený chleba – jeden slabší krajíček suchého chlena mezi dvěmi silnějšími….náš mladý včera opovrhnul křenovou omáčkou s uzeným a tak měl jen polívku, cibulačku.
Budou tu minimálně na 3 obědy a 3 večeře, takže moc lidi a moc jídla uvařit, poprvé to musím zvládnout úplně sama, holky budou muset trošku pomoct. Zatím byly zvyklé jen se postarat o děti a jinak tady hotel all in. Aspoň si tady odpočinuly a my s dědou po jejich odjezdu prospali celý den.
Krásná to představa, celý den nevylézt z vyhřátého pelíšku.
Mám plyšové mazlivé povlečení, tak se mi z pelíšku nechce ani normálně, natož, když mám možnost jednou za čas lenošit a pelešit…
Já nevím, ale mně všechny zamrazené ryby připadají pak nechutné, jakoby tu chuť tím zmrazením úplně ztratily. Mů ex měl rád tuňákový steak. Mívali jsme ho i na Štědrovečerní večeři. Jenže vždy koupil velké balení zmrazených steaků a mně to přišlo jako když koušu do prkýnka. To samé s lososem. Já rozhodně preferuji čerstvé ryby i když možná ověřené a prověřené rady výše uvedené to maso tolik neznehodnotí. Ale čerstvé je halt čerstvé, zvláště u toho jemného masa ryb to platí dvojnásob.
No u nás to bez zmrazení nejde, to bych toho musela spoustu vyházet. Myslím, ze je rozdíl mezi kupovanou zamrazenou rybou a rybou zamrazenou hned po chycení a taky záleží na způsobu rozmrazeni. Ale je to samozřejmě jen můj názor. Kdyz muž přivezl ryby z rybolovu v Norsku, nic jiného se s nimi dělat nedalo.
Pod petrželovo-strouhankovou krustou se dá zapékat spousta věcí a vždycky to poskočí o dvě patra výš. Ale je fakt, že když jsem takhle prvně spatřila kambalu, zamilovala jsem se na první dobrou. Protože jsem kůžožrout, zkusila jsem rybu jednou obrátit – dole vypeču kůžku, masíčko bude s krustou… No, kůžka byla, místo krusty roztomilý lázeňský knedlíček… -takový spíš vařený, než křupavý. Jíst to šlo, ale kulinářský dvojzážitek to tedy nebyl. Tak kdyby vás některou napadlo, že něco přelstíte, tož v tomhle případě leda sebe. Ale ta krusta nemá chybu.
Vzhledem k dostupnosti ryb v našich zeměpisných polohách, se zvýšenou měrou soustředim na kapry a začínám je považovat za plnohodnotné ryby. A jak koukám, díky Bramborajdě a Devětapadesátce je povýšim na lahůdku a snad mě přestane vadit že jsem se nenarodila na pobřeží jakéhokoli moře. Nebo alespoň, že můj táta nebyl Jakub Krčín (dobře, že nebyl, dědek vzteklej – J.K., ne táta) a nedal mi věnem rybník…
Tedy já se tady dostávám do varu! Holky, jedly jste někdy čerstvý sardinky jen tak nad ohněm na roštu?
Pryč odsud, nebo si proslintám oblečení v němž potřebuju ráno odvézt dorostenku na ušní. Dneska poprosila při těláku, jestli by nemusela dělat kotrmelec, že jí nějak začalo hučet v hlavě. Pochopeno to bylo jako výmluva. Udělala kotoul a prasklo jí ucho. No tak cestou domu koupíme ty ryby. Ale krusta – nekrusta, první bude kapří šunka. Tu jsme nikdy neměli ani v jiném vydání…
Boyko, moc držím palce hlavně dorostence, ať je jí dobře. A kapří šunka se povede, jsem si jistá. Joo, a ten Krčín – tam fakt nebylo o co stát. Ale chytrej byl, to zas jo.
Jo, a když strouhneš do krusty trochu kůry z citronu /limety, taky je to dobroučký. A někdy z rozmaru přidám nepatrně strouhaných ořechů. Jooo, mlsná huba si umí vymejšlet….