1 kg vařených brambor
25 dg krupičky
40 dg hrubá mouka
3 vejce, sůl
špenát
karí
mrkev
červená řepa
Z nastrouhaných brambor, vajec, mouky, krupičky a soli vypracujeme nelepivé těsto. Rozdělíme na 5 dílků – do prvního nedáváme žádnou přísadu, do druhého lžičku karí koření (nebo špetku šafránu), do dalšího vařenou mrkev, špenátový protlak nebo kousek vařené červené řepy.
Vypracujeme asi 1,5 cm silný dlouhý váleček, který krájíme na 1 – 1,5 cm špalíčky, doporučuji šikmo. Vaříme jen krátce, dokud nevyplavou, tj. asi 3 – 5 minut.
Pozn: Špenát, mrkev i červenou řepu před vmícháním vyždímáme od přebytku vody (po nastrouhání je zabalíme do kousku pláténka a co možná nejvíc vymačkáme).
Používáme jako přílohu k omáčkám, nebo jen polité máslem.
Lze jich uvařit i více najednou a zamrazit.
Barevně kouzlila: Jana Macůrková
Dávám na zítřek, mám teď v práci trochu frmol a tak ráno nestíhám.
Bramborové noky jsem jednou zamrazila, ale rozmražené nikomu nechutnaly ?. Takže u nás musí být jen čerstvé. Ty barevné vypadají hezky.
Nesmíš je rozmrazit před vařením, ale hodit do vařící vody zmrazené. Vaří se asi o polovinu času déle, ale chuť je úplně jiná.
Jaja, bramborové noky ty se u nás můžou. Ty nemá na indexu žádné z dětí. A když na ně dojde, rozhodně k zamražení nezbydou!
Jsem ráda, že se objevilo barevné téma. Do jídla chemické barvy nenávidim. Nejsem radikál, moje děti samozřejmě můžou jíst lentilky, ale domů mi to nesmí. Dokud si jeden vystačí s pastelovými a světlými, tak ovoce a zelenina, koření… Jak Jana píše. Horší je to se sytými barvami… Holkykluci, barvíte-li, tak čím?
O to víc mě baví barevná zelenina. Škála mrkví a rajčat třeba. Překvápko byly fialové brambory. Chuťově nám sedly, ale barva po uvaření je natolik divná, že chcete-li jíst i očima, dá zatra práci naservírovat to malebně. O bramborové kaši jsem se od vnuka dozvěděla, že vypadá dooost nemocně. Její repete holky vyžadovaly na helouvín.
Jednou u nás doma ( ještě v Nymburce) nešla voda. A maminka uvařila knedlíky v poděbradce. A poděbradka obsahuje nepatrné množství jodu….kdo zná trochu chemii, tak si vybaví, jak se škrob barví při reakci s jodem do modrošedé…
Taky mám ráda barevnou zeleninu, tedy kromě fialových erteplí. Ty ve mně nevzbuzují důvěru ani chuť. Mimochodem – semínka prarajčat jsi nabízela Ty, nebo už blbnu?
Já určitě ne, ale myslím, že Jiřinka.
Já. V noci, když jsem to psala, jsem na tebe myslela. Už se na ně chystám! 🙂
To jsi hodná ?
No, on ten fialovej karfiól po uavření TAKY vypadá děsně.
Ty fialový potfory vypadají všechny hrozně. Možná tam přikapávat kyselinu – červený zelí taky je nejdřív hnusně namodralý a po octu zkrásní.
Jo kdyby tak šlo na barevné jídlo „nachytat“naší malou . úplně nejraději má hohlíky.Každou chvíli slyším :já to nejím a nasadí svůj nejrostomilejši kukuč a babičko prosím dej mi hohlík.Ani jablka mandarinky…
Teda děvčata, obarvit noky, to by mě nenapadlo. Jak je možné, že máte takové nápady, u nás nikdy nic takového nebylo. Myslím, že hlavně děti by to ocenily, je to pěkně barevné a polité máslíčkem. Jednička *** 🙂
Jo, jo, to já ráda, bláznivé nápady, to je moje parketa…