500 g fazolové lusky
1 smetana 12% (1/2 l)
pepř
sůl, cukr, ocet
máslo
hladká mouka
příloha: vařený brambor,
může být vařené vejce nebo hovězí maso
Fazolové lusky (sterilované nebo zmrazené) vsypeme do vařící vody a vaříme do měkka.
Pokud máme lusky sterilované, vodu ochutíme solí a octem.
Mezitím, co se lusky vaří, připravíme si bešamel z hladké mouky, másla a smetany. Když jsou lusky měkké, ocedíme je, přendáme do běšamelu, který podle potřeby můžeme doředit trochou vývaru z lusků. Promícháme a dochutíme solí, cukrem a octem. Podle chuti opepříme.
Jako říloha je nejlepší vařený brambor, ev. vařené vejce nebo kousek vařeného hovězího masa. My nejraději jen bez masa, proto řadím do bezmasých jídel.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Omlouvám se za pozdní publikování receptu, ale vzhledem k pololetní klasifikaci jsem si vzpomněla až teď. Zíra a úterý je na Haderach.
Super nápad. Už dlouho nebyly, vařím stejně, jen přidávám trochu kopru a ztracené vejce. Fazolek mám spoustu v mrazáku a tak do konce týdne budou.
U nás byly včera 🙂 zelené a žluté… S těstovinami – v tom případě dávám jen smetanu, ne bešamel. A špetku muškátového oříšku. K bramborám s bešamelem a ztraceným vejcem.
Dobrůtka.
Fazolové lusky nakyselo dělám stejně. Nejraději je máme s vařeným hovězím masem a plackami.
Plackami? Z bramborového těsta? Nebo nějaká jiná úprava? My je máme rádi s vejcem nebo s vařeným hovězím a bramborami nebo jen tak.
Placky děláme z hrubé mouky, mléka, rozpuštěného sádla a trochu soli a opečené na pánvi.
Lído, zaujaly mě ty placky. Smícháš mouku, mléko,sádlo, sůl, vyválíš placky a pečeš na pánvi? To by mohlo být k fazolkám dobré, možná lepší než brambory.
Odpověděla jsem trochu níž. Zapomněla jsem napsat, že do těsta patří ještě vajíčko.
Brambory na fotce vypadají krásně, ty bych si dala jen polité máslem a posypané pažitkou. Fazole na přírodní způsob ano, na smetaně brekeke.
Brambory jsou moje a fazolky taky. A nedám ani jedno….
V létě jsem jako urvaná z řetězu a fazolkama se doslova přejídám
Fazolky jakkoliv jinak ano, ale nakyselo se smetanou ani omylem. Nejlepší jsou jen spařené a prohozené s osmaženou (anglickou) slaninou. To v množství větším než malém.
Jano a co ještě je v té omáčce na obrázku? Šunka?
Nic, já měla sytě žluté lusky a ony takhle lehce zrůžověly. To je to kouzlo barevných zelenin a ovoce v kombinaci s kyselým prostředím.
V rámci bezmasé diety byly u nás fazolky na smetaně na konci týdne. Jedla jsem je jenom já, neb manžel toto nee, tak měl houbové rizoto.
Třebaže se při představě fazolek nakyselo také oklepávám hrůzou, rozhodla jsem se dát jim ještě jednu šanci. Protože jsem je nedala do huby více než 40 let (nojo, jsem mladá holčina, ale už hodně dlouho), nemám tuchu, jak mají správně chutnat. Hlavně nechci podpořit odpor vůči nim. Proto si dovolím pro znalce hloupou otázku: Kolik cukru a octa si to půlkilo fazolek asi tak žádá? Je jasné, že záleží na osobní chuti každého, ale nechce se mi cmrndat to po špetičkách nebo něco přešvihnout. Propočet na jednu porci snad zvládnu. Děkuji za pozornost
Já bych asi měla odpovědět slovy klasika – přiměřeně, přiměřeně…ale to bych si asi dovolila hodně: cukru dávám asi 1/2 čajové lžičky a ocet opravdu podle chuti – pokud je vařím ze sterilovaných, tak nedávám ocet vůbec, je v tom nálevu, pokud ze zmrazených tak asi 1 polévkovou lžíci.
Diky.
přiměřeně je moje obvyklá míra, ovšem tam, kde mám nějaké ponětí, jak má výsledné dílo vypadat.
Protože taky dávám přiměřeně, možná bych ti navrhla jako míru koprovku a stupnici 1 – 10: O jeden až dva stupně kyselejší, než koprovka…
Fazolky na kyselo dělám dost často, ale trošku jinak. Zpěním cibulku na oleji, přidám mražené pokrájené fazolky/v létě syrové/chvilku podusím, přidám vývar zeleninový a vařím až jsou fazolky měkké. Osolím,opepřím,přidám ocet a trochu cukru. Zahustím kuličkou hladké mouky a másla. Smetanu nedávám, ale zkusím, bude to zase jiná chuť. K tomu brambory a vařené maso, nebo bez masa.
Měli jsme je minulý týden. Dělám je bez bešamelu, jen rozmíchám mouku ve smetaně, jinak postup stejný. Příloha vařené vajíčko a brambory.
Ano, smíchám všechno dohromady, dělám to podle oka, aby těsto nebylo tuhé. Rozpálím olej na pánií, dám trochu těsta a lžicí rozdělám po pánvi, aby vznikla silnější placka a opeču. Máme tyto placky k fazolkám raději než brambory. Jak tak koukám na recept, zapomněla jsem tam napsat vejce. Takže hrubá (může být i polohrubá) mouka, vajíčko, mléko, rozpuštěné sádlo a trochu soli.
Lído děkuji, líbí se mi to, určitě vyzkouším.