3 králičí nohy
100 g slaniny
300 g cibule
1 bobkový list
špetka tymiánu
1 lžička mletý pepř
sůl,
olej,
kousek másla
Porce králíka nasolíme, popatláme umletou cibulí (tou nešetříme) a necháme 1 – 2 dny uležet v chladu.
Na oleji s kouskem másla zpěníme drobně nakrájenou cibuli. Na ni přidáme porce králíka a chvíli je pečeme. Potom přidáme špetku tymiánu a mletý pepř.
Podlijeme vývarem (já si pro tento recept dělám vařící vodu s jednou kostkou zeleninového bujonu) a dusíme doměkka za občasného přilévání horkého vývaru. Skoro měkké porce králíka zasypeme na hrubo nakrájenou cibulí ( a opět jí nešetříme) a na kousky nakrájenou slaninou. Ještě asi ½ hodiny pečeme.
Podáváme s bramborovou kaší a ke každé porci můžeme přidat lžičku brusinek.
Pozn: hledala jsem na internetu podobné recepty, ale tenhle je nejjednodušší a nejvíc zachovává chuť králíka.
Recept po babičce oprášila: Jana Macůrková
Když se na rodovém zboží ještě chovali králíci, dělali se na paprice, na divoko, na hořčici, pečení s bůčkem, řízky a na zelenině. Občas se vyštrachal nějaký další recept, ale cibuláře nepamatuju ani jednoho. Tak jestli se ta naše mazlinka rozhodne upřednostnit mateřství před kariérou (příští týden půjde k samci), mohla by slavnostně přivést na svět i Cibuláře. Pěkné jméno! A vypadá chutně.
No nevím jestli tvoje potomstvo by tohle narozené potomstvo nechalo sežrat…tedy pardon,sníst 🙂
To je dohoda. Jejich mazlika dělí od smrti a sežrání právě jateční potomstvo… 🙂
A není to od tolika cibule nasládlý? Jinak králíka bych brala všemi deseti. Manželova babička ho dělala načerno, s ořechama, švestkama… Mňam ?
Není, až mne to samotnou překvapilo. A králík načerno už tady je.
Taky mi tam připadá té cibule dost, ale asi to tak
má být, když to Jana má odzkoušené. Já bych spíš měla
strach z té namleté. Kdysi jsem ji přidala do rybí
pomazánky a zhořkla mi. Králíka mám slíbeného, až
březnu, tak nezbývá než čekat. Ale slíbené nejdýl
vydrží. 🙂
Pokud cibuli meleš, není dobré, aby přišla do kontaktu s hliníkem (některé starší typy mlýnků) potom hořkne. Když tak ji nadrtit, nebo jako má já takový ten ruční kráječ cibule a prohnat několikrát. Smíchat s trochou soli a porce tím natřít. Nebo tyčákem…
Mně taky občas zhořkne. V robotu, na struhadle, v mickéru i pod tyčákem. Mám dojem, že trochu na to má vliv odrůda. Když to jde, tak přístroj, nástroj nebo stroj naolejuju, nebo strouhám s něčím, co nože trochu obalí. Třeba do pomazánek strouhám na střídačku cibuli a sýr.
Zrovna mě to čeká, protože jsem objevila, že v našich zásobách cibule je jedna sekce, které se přestává líbit skladování. Tak jí nakrájim a upeču. A bude cibulačka. …Nebo cibulový kroužky?Brekeke! A taky sirup; nějak se tu rozchrchlává Benjamína.
Lidi, taky u vás docházej mrkve? Tady je sněhuláků už víc, než lidí. A je taaak krásně!
Tady v okolí Brna žádný sněhulák, jen skoro denně opravdu slabounko padá sníh, nebo k tomu prší. Teplota když moc, tak O°, závidím vám sníh, tady byl jen jeden den a to je moc málo, snad ještě bude.
Když loupu cibuli , to je smradu jako v Cařihradu, bleee. Takže vezmu více cibuli a co zrovna nepotřebuji , zabalim jednotlivé do smršťovaci folie, klidně i půlku, co mi zbude . Vydrží v lednicce dlouho svěží . A chodím do ledničky pro cibulicky už oloupane . Takhle to mám i se stroužky česneku . Pokud té cibule nemáš moc, tak takhle se da uchovat ? v dobre kondici
Napsala jsem sice bleee, ale to pro toho , kdo ji zrovna nepapa. Já si ji sypu v silenem množství na všelijaké Chleby a tlacenku Atd a i ty kostičky , které zbudou , sup do té folie a druhy den to přijde vhod
Prý dvacet roků. 😉 Jinak cibuli na králíka mám odzkoušenou taky, králík jí opravdu snese hodně. Nejvíc jí dávám, když dělám králičí guláš.
Tak to neznám, asi máš králíčky domácí. Pro mne je králičí masíčko lepší, než jakékoliv jiné, doma králíky nepěstujeme, ale jak mám možnost, tak ho kupuji.
Ano, občas máme králíků tolik, že nevím, co s nimi. Když přijde jejich čas, aby položili život za naše plné žaludky, do mrazáku je porcuju, Zvlášť cemr, zadní nohy a přední nohy s břišní stěnou. Hrudní koše uvařím a zavařím – mám vývary k dalšímu vaření. Takže guláš dělám právě z přeních noh. Do hotového guláše pak z kostí maso oberu .
Jejda, až nebudeš vědět co s nimi, dej znamení a my, co nemáme šanci na domácího karlika, se sjedem!
Tak jo, budeme připouštět, tatínek Evžen už se těší, až si dupne. 😉
Tak načerno bych ho nepozřela ani omylem. Jednou stačilo a šlo ze mě i mateřské mléko. Nene to fakt ne. Ale cibulář vypadá skvěle. Odp.jedu zpátky do špitálu. To zase bude mňamek
tak nezapomeň nějaký provijant. držím palce :o)
Králíka já můžu na všechny způsoby. Ale u nás je dnes a vlastně už několik dnů bezmasá dieta (bolí nás klouby), takže v pekáčku nakrájené brambory, na to povařená brokolice, přelité ochuceným bešamelem a zapečené se sýrem. Cibulář by byl asi o moc lepší, ale nedá se nic dělat než vydržet.
Květu, na bolavé klouby třešně ? i kompotované a čaj z tužebníku jilmového. Obojí pomáhá.
Díky za rady, Jani. Třešně ale bohužel nikde nemají jako kompot, pouze višně, a ty jsou ještě slazené cukrem, takže pro mě zase nic. Čaj zkusím koupit.
Čaj z tužebníku je dobrý na spoustu neduhů, na klouby je dobrý v případě artritidy. Jinak na močák, pálení žáhy čaj z něj také pomůže. Je to vlastně přírodní aspirin, takže také snižuje horečku. Čaj z něj voní po mandlích a je i dobrý. Nasbírala jsem si ho v létě a tak dvakrát v týdnu ho piju. Také ho přidávám do zázvorového čaje s medem a citrónem.
Na klouby piju vodu ze studánky „Kloubovka“, jezdíme si pro ní. Tu doporučoval už páter Ferda.
Pro „blahovku“- prosím, ten čaj z tužebníku jilmového – koupit květ, nať, nebo kapky. Teď jsem se dívala na internet, tam je toho spousta. Zkusila bych ten čaj, údajně klidní i žaludeční šťávy, pálení žáhy. Jen nevím co koupit. Děkuji.
Já piju čaj, hodně mi pomohl na žaludek. Byliny jsem kupovala od Lerosu sypané, sáček za cca 15 Kč.
Na dnu jsou dobré všechny peckoviny-švestky,meruňky,broskve,třešně
i višně.Teď však jen v kompotu nebo sušené.Držím palce,ať to povolí,znám
to moc dobře,masožravci máme smůlu a když je to ještě genetické,dvojitá smůla.
Ivo, díky za přání. Ano, máš pravdu, také jsem velký masožravec a ještě to mám jak píšeš, dané geneticky po mamince.
Králík cibulář vypadá nádherně, s cibulí jsem ho ještě nejedla. U nás doma se dělal taky jen smažený, na paprice, s bůčkem. A nestačilo by cibuli jen na hodně jemno nakrájet, posypat králíka, nechat marinovat – místo mleté cibule. Stejně se to celé rozpeče. Já jsem koupila králíka v pátek v Lidlu. Mám vykostěné zadní nohy na řízek, kosti a část trupu na polévku a zbytek na omáčku na paprice. Ale na cibuli mě to láká a s brkaší, super.
Ale ta noha na obrázku – je vidět, že je domácí, musel být krásný králíček. 🙂
K tužebníku: Já si ho sbírám sama a čaj dělám z květu s kouskem natě. Piju ho i na pálení žáhy, mám reflux, takže pálením žáhy trpím dost často. Tuhle bylinku mám moc ráda a od června do srpna jí nasbíráš koš za chvilku. Teď bys musela k dvanácti měsíčkům :-). Takže nějaký ověřený obchod s bylinkami.
Já se musela podívat na int. jak tužebník vlasně vypadá.
Má dojem, že roste tady u nás u Moravy. Ale nejsem si
jistá, tak raději do lékárny.
Jak to tady čtu tak poběžím taky koupit čaj.Jen doufám,že mi půjde dohromady s mými léky.
A ten králík je moc lákavý i s tou horou cibule.
Já se ale pořád nedokážu rozhoupat koupit králíka v řetězci, tak mám smůlu ?
Teď do lékárny a v létě k řece. Roste na vlhčích místech. Neboj nespleteš se, krásně voní po mandlích a milují ho broučci zlatohlávci. Já si bylinky sbírám sama, protože vím kde rostly.