(657) Hlavička

300 g uzené maso,
300 g vařené jehněčí nebo kůzlečí maso
1/2 lžičky soli (podle slanosti uzeného masa)
6 vajec, 100 g másla
pečivo nebo toustový chléb (1,5 balení)
1 cibule, pepř, strouhanka
něco zeleného (kopřivy, petrželka, libeček)
trocha mléka a trocha vývaru z masa

Maso uvaříme doměkka, vývar si ponecháme. Pečivo nakrájíme na kousky, přidáme nakrájenou cibuli, něco zeleného a maso. Dochutíme pepřem, přidáme vejce, mléko a trochu vývaru a dobře promícháme. Formu vymažeme rozpuštěným másle a vysypeme strouhankou. Zbytek rozpuštěného másla vmícháme do hmoty.

Přendáme do formy, a pečeme asi 40 minut až se nelepí na špejli a povrch lehce zčervená.

Pozn: název Hlavička je od toho, že se do hmoty dává uvařené maso z jehněčí nebo kůzlečí hlavy.

Malou generálku na Velikonoce pekla: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: (657) Hlavička

  1. jarybarka napsal:

    Ještě že není cítit jak voní!Už takhle slintám stačí jenom vidět. Vypadá krásně.Určitě voní úžasně.A ta chuť.
    No ke konci března zamávám a řeknu sbohem Whole30?.

  2. blahovka.h napsal:

    Tedy Jani, u nás sníh a tady už jsou Velikonoce. Nádivka je v každém kraji trochu jiná, snad i v každém okrese.
    Já kostičky pečiva nechám oschnout a pokapu máslem. Ze zeleného dávám hlavně kopřivy a nesmí chybět popenec, bez toho to není ono a majoránku. Vajec dávám na tohle množství tak 12-15 (máme svoje a tak nemusím šetřit), žloutky s mlékem, vývarem (tady se dává vepřové a uzené), česnekem a solí projedu tyčákem. Naliji na pečivo. Opatrně zamíchám a počkám až se vsákne. Na konec sníh z bílků. Musí být vidět struktura pečiva a masa. Dávám na vyšší plech, aby nebyla vysoká a bylo hodně toho křupavého, to máme nejraději.

  3. Devětapadesátka napsal:

    Já kostičky pečiva trošku opeču v troubě, aby chrastily. A dávám sníh, aby nádivka byla lehoučká a nadýchaná.

  4. Jiřina napsal:

    Nádivka vypadá krásně a jistě je moc dobrá. U nás doma se ale nikdy nedělala, já jsem ji několikrát dělala, ale bohužel nemám jehněčí ani kůzlečí, tak bude muset stačit jen uzené. Dělám skoro stejně, pečivo taky trošku opeču v troubě nakonec vmíchám sníh. Tady kolem Brna mrzne nasucho/alespoň u nás/, sníh žádný, ale do Velikonoc je ještě dost času, tak snad budou kopřivy a libeček a petrželku musím koupit.

    • IvaC napsal:

      Miluji nádivku,někdy jí udělám i během roku.Protože bych kůzlečí ani jehněčí
      nesehnala,a ani bych nesháněla,tak dávám uzené a vařené vepřové a potom použiji i ten vývar.To pečené vepřové zkusím,sice nebude vývar,ale asi to za tu chuť stojí.Pamatuji si,že můj bývalý šéf,pocházející s jižních Čech,říkal:no jo,pražáci,ty nedávají cibuli,to není ono.Od té doby cibuli,resp.cibulku jarní ,dávám a taky přidávám muškátový květ a všechno zelené,jaké najdu a třeba i listový špenát.Už se moc těším.

  5. BOYE napsal:

    U nás se vždycky tahle věc jmenovala sekanina. Z bylin je pro mě základ popenec, v druhé řadě kopřivy a až když je těchto dvou nedostatek nastupují další plevely. Až nakonec kulturní rostlinstvo – petržel, listový špenát, … Maso uzené a jakékoli další, rozhodně část musí mít „špíček“. Čili k libovému uzenému přidávám kousek pečeného bůčku. Je-li uzený bůček, pak klidně kus slepice, nebo cokoli (jehňata a kůzlata nemaje). Z uzeného nejraději používám žebírka. Kořením pepřem a květem. A pečeme jí opravdu hodně a jen o Velikonocích. Velikonoční trio: Beránek, mazanec, sekanina. Víc na velikonoce nepeču.
    A už si slintám do klábosnice. Já se na tu sekačku taaaak těšim. Nó, teď mi došlo, že budu péct premiérově taky bezlepkouny. To zas bude eine kleine komedie…

  6. 60anda napsal:

    V naší rodině se hlavička říká takové buchtě z kynutého těsta, do kterého se přidává pokrájené uzené, dělávala to tak i babička. Z rohlíků je to prostě nádivka. Oboje máme rádi, jen ty názvy máme trochu jinak.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..