(658) Zdobení kraslic

Protože se nám kvapem blíží Velikonoce, máte možnost si vyzkoušet netradiční zdobení kraslic technikou lepících papírů (koupíte v papírnictví) a vzorů ražených pomocí „raznic“ nejrůznějších tvarů a velikostí. I tyto raznice koupíte v papírnictví, jsou sice trochu dražší, ale výsledek stojí za to a je hlavně pro děti velmi jednoduchý.
Malé tvary si připravíte do zásoby na hromádky podle barev a tvarů, připravíte si molitanovou houbičku, kterou opatrně navlhčíte povrh skořápky a potom už jenom lepíte a lepíte. Doporučuji lepit několik vajíček najednou, a po částech nechávat dobře zaschnout.
Pozn: na toto zdobení nejsou vhodné samolepící papíry, ty drobounké tvary nejdou sloupnout z podložky a nejde s nimi dobře pracovat.

Kraslice zdobily děti 6. a 7. třídy školy v Ondřejově.

Příspěvek byl publikován v rubrice Experimenty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: (658) Zdobení kraslic

  1. lakysa22 napsal:

    Moc šikovné děti!???
    Malovala jsem každý rok synům kraslice se jménem a letopočtem. Jednou vzala za své celá krabice, a teď už se mi do toho moc nechce. Možná jedno pro prcka.

  2. Katyp50 napsal:

    Léta už Velikonoce nedržím. Dokud jsme je trávili na chalupě, chodili koledníci, svět byl ještě normální………. tak jsem barvila kraslice, krájela uzené, sýr, pekla králíka nebo jehněčí, nádivku, prostě dodržovaly se zvyky. Pak mi začali lézt na nerv opilci, co dorazili klidně až odpoledne, mlátili opačným koncem pomlázky a bylo jim to jedno jestli to bolí nebo ne a jestli je mi to příjemné. Takže zvyky šly pomalu do háje a já ráno vstala, uvařila si kafe a vyrazila někam do přírody, hlavně, že jsem nebyla doma. A tím pro mne Velikonoce skončily. Poté, co jsem zůstala sama a život se mi postavil na hlavu mě nezajímají žádné svátky a mám klid.

  3. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Bývaly doby, ještě když byla doma dcérenka, tak jsem zdobila s dětmi vajíčka, ale dnes? Dnes už ne, pravda, již delší dobu, a to od té doby, kdy měla dcérenka po jedné takové „veselici“ modřiny až na zádech. Tenkrát jsem si řekla, že již nikdy více, od té doby jsme prostě nebyli doma a nejsme většinou ani nyní.
    Ale to nic nemění na tom, že ta vajíčka jsou opravdu krásná a dětičky jsou šikovné. Toto jak když v životě najdou …… teda takto, nejlepší je paní učitelka, to se musí nechat.

  4. lakysa22 napsal:

    Já jsem pomlázku vyřešila dávno. Kluci na pomlázku nechodili, tím pádem jsem ani nikoho nepouštěla. A protože dětem nepopřeju žádnou radost, tak když už byli větší, pohrozila jsem, jestli mě zbijou, nevařím. Tak to bylo jen jemně, kraslice dostali, ale to zklamání se přehlédnout nedalo.?

  5. Jana Macůrková napsal:

    My bydlíme až na konci světa a tak k nám nikdo nechodí. Sice pár vajíček nachystám, vnoučata dostanou čokoládové zajíce (ač je k smrti nenávidím, ty zajíce, ne vnoučata?), upletu jednu nebo dvě pomlázky, které většinou zasadím někde u řeky a ony rostou jako“Pomlázkovník“ a ten mazanec nebo briošky dětem také upeču.

  6. raduna.ha napsal:

    Na Velikonoce odjíždíme ke známým na chatu. Já v neděli večer udělám
    sekanou, nebo řízky. V pondělí ráno jen počkáme na sousedovic hošíky-předškoláky.
    Odříkají pomlázkové říkanky, dostanou Kinder vajíčka a nějaké sladkosti, jejich
    tatínek jako doprovod si dá panáka slivovice a tím je hotovo. A valíme do přírody.

  7. jarybarka napsal:

    U nás to dopadlo velmi podobně.Koledníci vykoledovaná vajíčka použili na vajíčkovou bitvu rovnou před domem.Chtěli spíš peníze nebo alespoň čokolády.Tudíž nejsem doma nebo neotvírám.Kraslice ale vždycky maluju.Poslední dobou s vnučkama a těším se na návod na zelné od Boye.

    • BOYE napsal:

      Pokud se mi podaří teď v týdnu sehnat pár bílých, dodám je i s obrázkem. Když ne, pošlu alespoň návod… I když, proč ne hned (stejně vypukne kraslicová galerie):
      Základ jsou samozřejmě dokonale odmaštěné skořápky. Menší hlávku červeného zelí nakrájím nadrobno (no asi jako do segedínu) a v kastrolu zaleju vodou do potopena. Když projde varem, přiliju ocet tak lžíci na dvě deci – není třeba se tím moc zabývat – prostě okyselit, ztlumím na stupeň, kdy jen lehounce buble a vložím vajíčka – syrová. Je třeba je vařit déle – alespoň 20 minut, proto opravdu co nejnižší plamen. Občas něčím měkkým, aby se nepoškrábala barva, vejce obrátit. Po uvaření vypnu a nechám je v nálevu vychladnout. Výhodou je, že i když prasknou, jsou stále jedlá (ovšem jste šikulky, tak neprasknou 🙂 ).
      Další dobrou zkušenost už mám jen s cibulovýma slupkama. Všechno ostatní přírodní mi zatím moc nevyšlo. Letos dám poslední šanci řepě a zelené z plevelů, případně olšové kůry.
      Jinak krásně na vejdumkách drží lihové! fixy. Obyč fixky jsou mdlé a divné, ale lihovky krásně kryjou i hnědé skořápky. Nejlepší je červená. No a pak ráda dělám vlněné a jinak špagátkové… To jen tak, až dojde na ta vnoučata…

  8. Jiřina napsal:

    Krásná vajíčka, děti jsou moc šikovné. Je dobře, že se učí zdobit kraslice ve škole. Nepamatuji si, že bychom něco takového ve škole dělali, pokud si vzpomínám, tak jsme malovali vajíčka na papír a pak vystřihovali, ale vyšší ročníky už nic. Ale mám jednu vzpomínku – když byl můj syn ještě malý/4-5 roků/, tak na Velikonoce jsem chtěla aby mě vymrskal abych nebyla prašivá. Moc se k tomu neměl, bít maminku se nesmí, ale trvala jsem na tom. Nakonec se rozmáchnul a dostala jsem takovou ránu, že mi až zatrnulo. A od té doby jsem říkala, musím dostat, ale jen trošku. Je to tak dávno…:)

  9. raduna.ha napsal:

    Mamka barvívala vajíčka jen v cibuli. V červené i světlé. My jako
    děti jsme je zdobívaly vodovými nálepkami. Taky jsme to zkoušeli
    s gumičkami, nebo s pončochou a nějakým lístkem. Nejlepší se
    pracovalo s listem pampelišky. Ale to už je dávno.

  10. IvaC napsal:

    Máte pravdu,maminka to taky tak dělala a s lístky jsme taky zkoušeli,moc dobře
    vypadal lístek jetelíčku,nebo čerstvé břízy.Jé,to už jsem dávno zapomněla,díky.

  11. kvetula.v napsal:

    Nám tatínek barvil vajíčka v cibulových šlupkách a my do nich malými nožíky vyškrabavaly. Nakonec je pomastil šlupkou ze špeku. Já jako mladá hospodyňka v tom pokračovala a když se pak objevilo v punčoše nebo gáze balené s lístečkama, běhala jsem po zahradě a sháněla vhodné. Když byly Velikonoce brzy, byl to někdy u nás na severu velký problém. Nejhezčí se mi dařila zdobená řebříčkem. To už je dáááávno. Tady co bydlím ani koledníci nechoděj, tak si jen tak cvičně něco hodím uvařit do šlupek (letos bych zkusila to zelí – Boye díky za nápad) a pak máme vajíčkový salát. Když mne chytně nějaká velikonoční výzdoba, mám od neteře krásně malované kraslice. 🙂

  12. a.rena napsal:

    Taky barvím vajíčka v cibulových slupkách. Dobře vypadají i z kávy nebo čaje. Ten přidávám, pokud chci mít cibulová vajíčka hodně tmavá. Nebo spíš dělávala jsem, páč k nám nikdo nechodí, jen dva vnoučci. A nemám Velikonoce ráda, protože hodně špatných věcí v rodině se událo právě o Velikonocích, tak jsme je zrušili. Taky jedeme raději někam ven.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..