(666) Bramborová omáčka

Syrové oloupané brambory
kmín
sůl
sádlo, cibule
hadká mouka,
šlehačka, pepř

vejce
chleba

Oloupané brambory nakrájet na kostky a uvařit s kmínem v osolené vodě – vodu nechat. Na sádle zpěnit cibuli, zasypat moukou, promíchat a zalít vodou s bramborami. Dobře rozmíchat a provařit. Podle chuti dosolit, opepřit a okyselit octem, na závěr vmíchat šlehačku. Podávat s vařenými vejci a chlebem.

Recept pro postní období poslala: A.rena

Příspěvek byl publikován v rubrice Bezmasá jídla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 komentářů: (666) Bramborová omáčka

  1. Vera M. napsal:

    Znám od tchyně a ta tam dávala jako hlavní ingredienci bobkový list . Vytvori zajímavou chuť , dávno tomu , ale kdysi jsem ji často vařila . Je to dobrota

  2. Jarka Březinová napsal:

    Tato omáčka se mi líbí, určitě ji udělám a věřím, že i manželovi bude chutnat, on se klidně bez masa obejde.

  3. lakysa22 napsal:

    Taky jsem párkrát ochutnala – ale bez kmínu. Nějak ho nemusím, dávám jen,když peču vepřové, a to ještě vyjímečně.

      • BOYE napsal:

        Já ráda kmín. …Totiž jíšku. …Totiž frťana!…

        • Mira napsal:

          Safra, nějak jsem to poslala dřív než jsem dopsala, že já vlastně na rozdíl od Čochtana jíšku jen tak samotnou vůbec nejím.

          • Jana Macůrková napsal:

            Z našeí Bramboračky se stává všeobecně vzdělávací web. Od kuchyně k literatuře….jesti to nebude tí, že to vede jedna bláznivá učitelka.

          • a.rena napsal:

            A tak se to patřy, tak to ma byť. 😉

        • Mira napsal:

          Zatím jsem ještě na nic nového, úžasného z máku nepřišla. Tak teď aspoň máčím a budu mixovat makové mléko, to se dá pít pořád a je moc dobré. Už jsem ho kdysi ochutnala, tak snad ho já teď budu mít stejně skvělé.

          • lakysa22 napsal:

            Jestli přijde někdo s foťákem, upeču makový dort podle Věrky Lacinové a samozřejmě dám recept.

          • BOYE napsal:

            Miro, taky neustávám v makování. Zatím všechno jen sladké, ale na něco přijít musíme! Mě napadla dosud asi jediná varianta, kterou si dovedu představit – vrazit ho jako podstatnou složku do falafelu. Nebo tedy do něčeho, čemu je původní falafel vzorem (abych nepobouřila nějaké pravověrné externí pozorovatele z řad falafelistů). Jo a mlíčko taky můžu 🙂 Asi si taky namočíme na ráno.
            Ať se ti vydaří!

          • Mira napsal:

            Já jsem teď stvořila tapiokový pudink právě z makového mléka. Jako super delikatesa se mi to zrovna nejeví, ale s pocitem, že baštím něco zdravotně velmi pozitivního to velmi ráda posnídám. Určitě je to lepší než když brouk Pytlík snědl pavučinu, aby mohl vytvořit novou..když už pavouk odmítl spolupracovat (to teď miluje náš malej škodič a já už to znám zpaměti).

          • BOYE napsal:

            A dělalas z tapiokové mouky, nebo z perlí? My máme teď období, kdy já prosazuju průzkum zvláštností rostoucích v okolí, holky zas touží po exotech 🙂 Tak to u nás občas při jídle vypadá jako klokano knedlo zelo. Kdysi, když byly velké děti malé, tak jsme tapiokový puding párkrát dostali, ale děti to moc nenadchlo a na mě byl příšerně sladký. Jenže byl z továrny – tap. tu ještě nebyla v surovém stavu k mání… Asi ji koupím a uvidíme. Touhy po bubble-tea bych ukojit mohla. Třeba k nějakým narozkám.

          • Mira napsal:

            Z perlí, nemáčela jsem, o to déle se to vařilo, nejdříve jen ve vodě a ke konci jsem přilila to mléko. Přidala jsem skořici a trošku cukru. Možná je lepší perly přes noc namočit.

          • Mira napsal:

            Tak a pro dnešek už snad stačilo. Manžel si s nadmutou hubou maže housku medem, má totiž úplně praštěnou babu, která z máku místo buchty vytvořila něco podivného a já jsem si právě pokecala hodobóžovou domácí halenu zubní pastou. Tak bych ještě mohla třeba spadnout z postele nebo něco podobného, abych to měla do třetice.

          • BOYE napsal:

            🙂

        • Vera M. napsal:

          Chlap by Napsal : nemusím kmín , musím pivo ?

        • a.rena napsal:

          Kmín, jíšku, frťana… totiž víno. Jen ne bubliky. Ono to tak nepříjemně foukne do huby…

          • a.rena napsal:

            Bublinky. A jejich zpětný chod.

          • BOYE napsal:

            Ani já nemusim buble. Piju je jen v povinných dávkách ve společnosti, kde je neslušné je odmítnout. Vinný střik mi nevadí ani s bublavou vodou, ale jakéhokoli šampáňa je pro mě škoda. Neocením ani to nejdražší… Radši tedy rozhodně víno. Jen kategorii „dá sa Pražákovi“ bych, s dovolením, nahradila frťanem… Moravandě to vysvětlovat nemusim, že jo…
            A je tu chladno. Dneska jsme netopili, bylo teplo. Tak asi rozdělám na chvilku v kamnech, želva hrozně chrastí, jak se třese v krunýři. Ještě aby tak začala hibernovat, když je jaro za bukem.
            A já si dám svařák. Postní – jen s jedním hřebíčkem 🙂

  4. jarybarka napsal:

    Taky dělám s bobkáčem.Druhá varianta jsou brambory na paprice.Stejný postup jen na tu zpěněnou cibuli přidám papriku.Pak šlehačku…
    Když byli klucí malí bylo to jejich oblíbené jídlo. Nejedli maso.A pokud bylo v omáčce tak ani tu.?

  5. Mira napsal:

    A před koncem bych tam ještě přidala trochu nastrouhané, na sádle (másle) osmahnuté kořenovky.

  6. a.rena napsal:

    Ten bobkový list tam patří, tchýně ho dávala vždycky, já jak kdy. Mně tu moc nesedí, a tak jsem ho i zapomněla napsat. Naše rodina tuto omáčku miluje a myslím, že se budou líbit i brambory na paprice. Brzy vyzkouším a taky bez mouky.

  7. Jiřina napsal:

    Páni, tak o takovém receptu slyším poprvé v životě a to mi bude co by dup sedmdesát let. Děvčata, kam na ty nápady chodíte? To je úžasné co všechno se vaří. My jsme s mým dědem oba bramboroví, tak tuto majdu zkusím, co to s námi udělá. Kdo jste z Jižní Moravy, prosím, ozvěte se jestli tento recept znáte, nebo jsem zaostalá jen já. U nás se vařívalo hodně z mouky/tak 2×3 týdně/, bývalo prase, tak maso taky bylo. Co jsem na „Bramboračce“, už hodně receptů jsem viděla poprvé a stále to pokračuje a je to dobře. 🙂

  8. Devětapadesátka napsal:

    Brambory na smetaně jsem neznala, tudíž nikdy nevařila, ale když už bych tedy vařila brambory, tož bych k nim přihodila hrstečku sušených hub, a dále dle postupu. Zakvedlat smetanou, mrsknout tam pár vajec, do hotového ždibec másla, trochu kopru a ejhle, vona je to kulajda! A protože jsem mlsná, přidávám si do talíře lžíci zakysanky ?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..