(721) Kreolská rýže Jambalaya

500 g kuřecích prs
100 g krevet
1 hrnek dlouhozrnné rýže
1 velká cibule
3 stroužky česneku
1 zelená paprika
1 stonek řapíkatého celeru
200 g pasírovaných rajčat
1 lžička worcesterové omáčky

500 ml kuřecího vývaru, 2 lžíce másla,
2 bobkové listy
Kreolské koření: 2 lžičky sušeného česneku, 2 lžičky sušené cibule, 2 lžičky sladké papriky, 1 lžička kajenského pepře, 1 lžička černého mletého pepře, 1 lžička tymiánu, 1 lžička oregana, 1 lžička bazalky, 1 lžička soli

Nejprve si v hrnku smíchejte všechny ingredience na kreolské koření. Nakrájejte si kuřecí maso na nudličky a nasypejte na něj jednu lžíci koření. Promíchejte.

Nakrájejte si zeleninu: cibuli, celer i papriku nakrájejte na drobné kousky. Česnek nasekejte na plátky.
Na větší pánvi rozpusťte 2 lžíce másla. Vhoďte kuřecí maso a dozlatova jej osmahněte ze všech stran. Přidejte zeleninu k masu a další 3 minuty opékejte.

Přisypte dlouhozrnnou rýži, vývar, pasírovaná rajčata, zbývající koření, worcestrovou omáčku, bobkové listy a také krevety. Promíchejte, snižte teplotu a nechte probublávat pod pokličkou, dokud se rýže neuvaří. Jednou za čas promíchejte, aby se rýže nepřipékala ke dnu.

V originál receptu je ještě 1 klobása, tu jsem ale klidně vynechala.

Recept vyzkoušela:  Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Experimenty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: (721) Kreolská rýže Jambalaya

  1. jarybarka napsal:

    To vypadá velmi velice chutně. ZELENINA MASO RÝŽE to je ono.

  2. Katyp50 napsal:

    Tak tohle jídlo bych si dala hned. Je to něco podobného jako paella. Tu taky můžu.
    Včera jsem upekla šišku plněné sekané (hmota, uvnitř vajíčko, klobáska a špalíčky sýra, navrch plátečky vynikající slaniny). Přijeli přátelé, zavěsili lustr, opravili 2 stojací lampy poškozené stěhováním, sestavili jsme knihovny (jeden nástavec jsme ráno otáčeli neb se nám ho podařilo umístit opačně), vyčistili jsme je a ti hladi pak skoro celou šišku zlikvidovali k večeři a v noci chodili ujídat do ledničky. Ráno jsme se podělili o zbylou patičku. Hurá, nic nezbylo. Dneska budu čistit a rovnat první várky knížek. Také vyprané prádlo už má svá šuplata ve „veškostnu“.
    Bordýlku a krabic pomalu ubývá, už je co kam dávat, takže hned tu je veseleji a volněji se chodí i dýchá. Ještě tak pár měsíců a možná budu s tím stěhováním i hotová!
    Vykostím 2 upečená kuřecí stehna (teda to, co po nich po ochutnávce zbylo – pekla se s tou sekanou) a promíchám je s vařenou rýží a zeleninou. Bude to taková „pseudojambalaya“, kreolské koření nemám a není čas ho vytvářet, nicméně i tak to bude dobré. A když budu z toho chtít mít rizotto, tak na horký pokrm nastrouhám sýr.

  3. BOYE napsal:

    No, tohle je jedno z jídel na téma COULO. Šéfkuchaři to budou vařit, předepisovat chorizo a koření. Když uvaříte něco stejnýho z domácích zásob, nazvete to coulo, tak se dozvíte, že jste Babicové, Hruškové a spol. Zkuste někam veřejně napsat, že jste smíchali králíka, vysočinu, kapra, mrkev a zelí, cibuli česnek kmín a majoránku, povařili to s erteplemaa podávali s tatarkou – to abych vyjmenovala jen český ingredience, ne že bych to někdy dělala. Třeba by to v určitým poměru bylo i poživatelný, ale zní to děsně. Nazvěte to Budějická selská bašta, prodejte ve stánku na Staromáku pár turistům a do roka se to vaří po Evropě, do dvou po světě… A doma se budete válet smíchy, jak jste vyčistili ledničku a kterak vás to proslavilo.
    Jo a jambalaya mi chutná.

      • BOYE napsal:

        Bububu!
        Něco mi konečně jednou vyšlo: Občas si jdeme koupit mořský obludárium a v podstatě stejně jako bylo onehdy v receptu si ho dáváme s rejží. Holky tomu říkají petshopí riziko, protože ty živočiši připomínají hračky. No a zrovna jsme je měli, tudíž když děvenky nakukovaly, nebyl problém sáhnout a udělat. Plánovitě. Byl to zvláštní zážitek, když čteš, naděláš si chutě a v tu chvíli je můžeš i uspokojit a ještě není třeba mít pocit, že je něco jinak, než jsi původně řekla. Třeba u brambor je to jednoduchý, ale mořkáče (tedy aspoň my) doma většinou nemáme… 🙂

        • Devětapadesátka napsal:

          U nás byli dneska čerstvě ulovení pstruzi. Jen na másle, sůl, kmín, do pánve jsem přihodila pár lístků šalvěje a jehliček rozmarýnu, jen aby se máslo ovonělo. Zakápnuté a posléze zapíjené dobrým tramínem. K tomu brambůrky s pažitkou. Jednoduché, prosté, chutné. Holt ne každý den jsou mořské potvory…

          • BOYE napsal:

            Jo, o tobě a šalvěji. Nikdy jsem ji nepěstovala, u nás doma se nějak nepoužívala. Ale tak jsi mě navnadila, ža jsem zakoupila sazenice a už šalví. To zaklínadlo „pár lístků šalvěje na máslíčko“ mě dostává. A o pstruhovi nemluvě. Rybu můžu vždycky. Z vody vlastně všechno. Jen na krokodýla jsem nedostala chuť nikdy ani ze zvědavosti…

  4. Jiřina napsal:

    Vypadá to skvostně a jak píšeš, taky to tak chutnalo. Na kreolské koření mám vše doma, až na kajenský pepř a krevety, ty jsem nikdy nejedla – nemůžu se nějak odhodlat pozřít cokoliv z mořských plodů. Ale ta rýže může být opravdu moc dobrá.

  5. IvaC napsal:

    U nás dnes bylo CDD-co dům dá- a to smíchané brambory na čtvrtky s uzenými
    a vepřovými nudličkami,do toho stroužky česneku,kapii,ředkvičky nakrájené na plátky,k tomu na zahradě nasbírané bylinky-bršlice ,hluchavka,list pampelišky,kopřiva,libeček
    a pažitka,jarní cibulka s kouskem pórku,olejem a zalité vejci s mlékem.Zapečené,samozřejmě osolené a opepřené.
    K Jiřince-krevetky jsem mražené koupila jen jednou .Věděla jsem,že se to musí orestovat krátce,ale neznala jsem tu chuť a nechutnalo mi to .Šlo to do koše a od té doby nemám odvahu,takže to moc dobře chápu.

    • Jana Macůrková napsal:

      Já jsem krevety koupila už hotové, malý pouze na toto jedno jídlo 100 g balíček.
      Jen jsem jimi tu rýži nazdobila a teprve potom je do ní zamíchala po vyfocení.
      Ale byly fakt dobré. Jinak na výročí svatby (letos máme 40 v srpnu) jsem si objednala humra nebo kraba nebo jinou takovou potforu. Manžel ji jedl v Pákistánu, tak to chci ochutnat taky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..