200 g másla nebo Hery,
kypřicí prášek,
140 g cukru,
2 vejce,
500 g polohrubé mouky,
10 lžic mléka (lepší je smetana ke šlehání)
vanilkový cukr
Náplň:
strouhaná jablka (mohou být i sterilovaná),
cukr,
rozinky namočené v rumu,
mohou být i ořechy.
půl lžičky skořice.
1 uvařený vanilkový puding hodně tuhý
Všechno smíchat dohromady.
Připravíme těsto podobné lineckému (máslo + cukr do pěny + vajíčka + mléko, pak postupně vmíchat mouku s kypřicím práškem). Těsto rozdělíme na 2 díly a oba vyválíme na plát. První plát položíme na plech, rozprostřeme náplň a přikryjeme druhým plátem těsta. Ten je dobré vyválet o něco větší a na náplň ho pokládat po kouskách nakrájených rádýlkem. Pečeme zvolna cca 30 – 40 minut.
Pozn: původně jsem chtěla tenhle recept dát až někdy, ale syn přijel s tím, že mu skoro všechno sestřičky snědly a že chtějí recept. Tak to asi bylo dobré.
I rozložil jsem v (v práci) cca půl sedmé ráno pět kousků na talíř. Po druhé hodině odpolední byl talíř prázdný. A byl by jistě dříve, kdyby pracovištěm nebylo lůžkové oddělení jedné interní kliniky, což opravdu není místo, kde by byl přebytek volného času. Nejenže jsem z těchto pěti kousků neměl ani jeden, ale ještě … A kdy že tohle přinesu znova…?
Tak tomu ráda věřím!
Dotaz: kdysi maminka nastrouhala nahrubo jablka, přidala rozinky, skořicový cukr a promíchala. Pak to napěchovala do sklenic a zavařila. Jen tak, ve vlastní šťávě. Do štrůdlu vynikající. Jenže to měla jablka od babičky – podzimní, taková pevná. Kamarád má jabloň s letními, která jsou hodně šťavnatá a nic nevydrží. Dá se toto dělat i z nich? On jich vždy spoustu dává naproti sousedovic drůbeži, králíkům, prasátkům…….. připadá mi to škoda, když pak v zimě by se hodila.
Tak udělej jednu věc – po nastrouhání ta jablka hodně vymačkej (klidně přes nějaký plátno) a potom teprve je steriluj. A do sklenic je hodně namačkej. Já to tak dělám i s těmi podzimními, když jsou hodně šťavnatá, a ještě mám kvalitní mošt. Jinak nepřidávám ani skořici ani rozinky, to dávám až když z těch jablíček peču.
Díky, vyzkouším, je mi těch jablíček líto a štrůdl máme oba rádi. Ale vím, že maminka tam ty rozinky dávala, teď si ale tou skořicí jistá nejsem.
Bude to muset nějakou chvíli počkat?. Včera jsem spáchala hraběnčiny řezy – zvenčí jablka bez chyby začaly od prostředka hnědnout. Tak honem, honem…taky jsem nemusela tak spěchat..?
Někdy záleží i na tom, jaká jablka to jsou, některá zůstanou světlá bez jakékoliv úpravy a některým nepomůže ani to doporučované propláchnutí citronovou šťávou nebo octem. Trochu silnější než citron je roztok kyseliny citronové nebo vinné (ta dokáže odstranit i skvrny po ovoci z oblečení).
Asi jsem se špatně vyjádřila.. jablka nehnědla při krájení, ale odprostředka ještě ve stavu celistvém. Před strouháním je neloupu, jen rozčtvrtím, odstraním jádřinec a strouhám tak, že mi v ruce zůstane jen slupka. Je to rychlejší a taky není tak velký odpad.
Citronová voda je fajn, když mám těch jablek hodně a zavařuju.
No prosím… Tak já se tady naučím i jak efektivně strouhat jablíčka. Teď už jen doufám, že se letos urodí a zase se budou péct dobrůtky. Dneska je to po delší době lžícovka ,ale na hraběnčiny řezy bych se tedy pozvat nechala – jenže ty si Laky pěkně hlídá 🙁
Já na zahradě žádné jabloně neám, ale v okolí je spousta jabloní podle silnic a tak taková škarpová reneta to také jistí. A letos to vypadá, že jablka budou, loni nebylo ani jablíčko.