1 kg švestek
0,5 kg cukru krupice
šťáva z 1,5 citronu
1 slabá KL kyseliny citrónové (lze použít i kyselinu askorbovou)
Ovoce nakrájet na menší kousky ( někdo prý např. švestky mele, ale to jsem nechtěla, máme rádi, když jsou tam kousky ovoce ), zasypat cukrem a zalít citronovou šťávou. Promíchat a nechat přes noc v chladu odpočívat.
Druhý den přidáme nejprve kyselinu askorbovou nebo citronovou, promícháme, rozpálíme hořáky na kamnech, postavíme na ně dvě pánvičky, na každou pánvičku jsem dala 6 menších naběraček ovoce a začala vařit. Jakmile hmota začne pěnit, zmenšila jsem plamen a od tohoto okamžiku asi přibližně 15 min. míchala, aby se rozvar nepřipaloval. Postupně se odpařovala voda a rozvar začal krásně houstnout. Poté jsem sundala pánev z hořáku, naplnila skleničku, dala 1 PL rumu, zavíčkovala a otočila.
Pro jistotu je možné zasterilovat – na 80 stupňů asi 20 minut.
To je vše. Dělala jsem džem ze dvou dávek, za hodinu a půl jsem byla hotová. Těch 6 menších naběraček je akorát na skleničku o velikosti 0,375 ml. Z této dávky mám 4 skleničky 0,375 a 1 skleničku 0,250 ml.
Možná by se celá dávka dala udělat najednou, nezkoušela jsem, mně se líbil tento postup, měla jsem vše pod kontrolou a nic se mi nepřipálilo.
Recept poslala: Ivana Kezniklová
To moje „švestkové cosi“ je výborné a vlastně ani pořádně nevím žádné poměry. Ve sklínkách to hezky ztuhlo, má to krásnou barvu a když jsem vylizovala hrnec po naplnění skleniček tak moooooc dobré.
Teď jsem spáchala další „jablečné cosi“ – čtvrtky těch letních jablek jsem svařila s hřebíčkem, mandlovou trestí a troškou třtinového cukru. Pak jsem to rozmickovala, protože ty mrňouse jsem neloupala. Vznikla taková jablečná kaše, do té jsem přidala deci rumu a naplnila sklínky. Je to pyré do jogurtu, ale myslím, že to zželíruje samo, jablka mají pektinu dost a bude to dobré i třeba do buchet nebo na koláč v zimě. Chutnalo mi to taky moc dobře.
Koukám, aby před Tebou schovávali i hadr na nádobí, nebo ho zarexuješ taky. Holka šikovná :-).