Přidávám několik receptů, které jste mi poslaly(i) na téma švestky:
Foto: ilustrační, zdroj Seznam – obrázky
Hraběcí klevela:
3 kg vyzrálých švestek
1/2 kg cukru
1/8 l rumu
Vyloupané švestky nahrubo umeleme, vaříme 1/2 hodiny.Přidáme cukr a vaříme 15 minut. Odstavíme, nalijeme rum, lehce promícháme a hned plníme do skleniček.
Sterilujeme 20 minut.
Pokud jsou švestky míň zralé a hodně šťavnaté povaříme (před přidáním rumu) déle.
Recept poslal: Hrabeboto
Černá omáčka:
sušené švestky ( na 4 porce 100 g)
povidla švestková
skořice, hřebíček, badyán – přiměřeně
mandle, ořechy
rozinky
strouhaný perník (nestrouhám ten tvrdý, ale normální, klidně i s tou čokoládovou polevou)
máslo, rum
Sušené švestky se pokrájí na menší kousky, dají se vařit. Přidají se mandle, vlašské ořechy – taky trochu pokrájené , hrůzinky, jak se na Bramborce říká rozinkám a koření…skořice (klidně mletá) hřebíček a badyán…množství podle chuti..(dáme do čajového vajíčka, nebo zavážeme do gázy, pak by se to těžko hledalo). Po dvaceti minutách přidáme švestková povidla a vaříme ještě asi 10 minut. Zahustíme nastrouhaným perníkem. Koření vytáhneme až před podáváním.Při podávání polijeme rozpuštěným máslem, nebo rumem. Já dávám obojí.
Recept poslala: Lakysa22
Litý koláč:
30 dkg hl. mouky
5 dkg hr. mouky
1/4 mléka
15 g droždí
2 tloutky
5 dkg cukru
6 dkg tuku
sůl, švestky + drobenka
Těsto nalít na vymazaný a vysypaný plech, nechat vykynout, poklást švestkami a drobenkou a upéct.
Recept poslala: Úsměvka
S černou omáčkou jsem se setkala poprvé u své budoucí tchyně.Měla jsem 3 měsíce před svatbou.S mým nastávajícím jsme šli o vánocích navštívit jeho rodiče.
Dostali jsme kávu a hluboký talíř s kusem vánočky politým hustou, kolomaz připomínající,hmotou.Navíc v té hmotě ještě cosi plavalo. Zírala jsem do talíře a přemýšlela jak z toho ven.Všichni se ládovali a já nemohla polknout ani vlastní sliny.Když mi paní nastávající tchyně ŕekla,že je to výborné taky s rybou,naskočila mi husí kůže jako pralinky.
Moje babi ani mamka nikdy černou omáčku nedělaly.Já taky ne.
Saši díky za recept určitě ji udělám a vím že si budu taky mlaskat.Člověk zkrátka do něčeho dospěje.?
Tak já do černé omáčky nedospěju nikdy. Maminka jí jednou udělala na chalupě a přelila jí kapra. Pečeného, kterého jsem já milovala jako jediný způsob vánoční úpravy této ryby – pěkně na másle (sádle) a spoustou kmínu a česneku, krásně vypečené kousky a k nim jen brambor. Brsalát jsem měla ráda samostatně. Jak mně bylo po té omáčce zle, to se nedá popsat. Šlo ven snad i mateřské mléko. Od té doby jen zmínka stačí.
S tím dospíváním budeš mít pravdu – doma jsem nikdy nechtěla povidla v ničem, kromě té omáčky. Co je teď vařím hlavně pro syna, tak jsem si je dokonce namazala na chleba!
Ale dát mi to k rybě, tak se osypu…
Mě ale přijde že jsou v tom věci které mám ráda a tak ji určitě zkusím.Chutě se mění.Jen ji nebudu dávat na rybu.Tak trochu mi to přijde jako čatný na sladko.
no taky bych to možná ochutnala, ale vařit to jen kvůli ochutnání? to by se mi nechtělo:)
Když jsme byli s bráchou malí kluci dala babička černou omáčku k pečenému zajíci. Někde to vyhrabala ve staré kuchařce(snad ještě podle Dobromily). Dospělí ofrňovali ale my s bráchou talíře vylízali. Od té doby už se nikdy nevařila.
Až budu dělat králíka na černo, tak tě na něj určitě pozvu. Moje dcera s vnoučaty a synm to zbožńují. A tak se samozřejmě občas dělá, hlavně mezi vánočními svátky a omáčka se skutečně dojídá s vánočkou.
V Polsku se dává k uzenému jazyku, ale nejsou tam všechny výše uvedené ingredience.
Tam se spíše dává tzv. polská omáčka, ale ta není ze švestkových povidel, ale z rybízové marmelády.
Máš pravdu (ostatně jako vždycky), jen teta měla v Polsku rodinu, a ti ji dělali ze švestkových povidel – je hutnější, a víc jim chutnala. Já rybízovou ochutnala, ale připadala mi moc řídká.
No jo, každý jsme mlsný jinak?
Manželova babička ji dělala s králíkem. Mana nebeská ??
Králík načerno je tady někde schovaný, ale číslo hledat se mi nechce.
Babička také s kralikem a to se opravdu každý olizoval . A přitom králík- nemá moc chuti sám o sobě
No ani králíka, zajíce a jiné maso bych si tím „nekazila“.
Tedy litý koláč co kyne jsem ještě nedělala. Určo zkusím, bude li nějaká vhodná slíva, tak ještě tento víkend 😎
Já mám téměř stejný rozpis na běžný kynutý koláč, , dokonce mouky jen 30 dkg, ale těsto mi neteče…
A jéje, tak to bude „dobrodružná výprava“ 🙂 No což, kdyby náhodou nevyšla, lžícovka to jistí 😎
Děvče moje, my chytré holky si poradíme vždy, nemusíme kvedlat vařečkou, bouchat do těsta k zbláznění, nechávat vykynout pod utěrkou …… prostě to smícháme, nalijeme na plech, necháme trochu vykynout, lupneme na to ovoce a dáme péct.
Můžeš na to lupnout jakékoli ovoce, na tom asi nezáleží, si myslím. jednou jsme ho zkoušela s rybízem a také výborný, jen jsem víc přisladila.
No momentálně ovoce v dosahu nemám, dneska „dělám o zelenině“ . Blanšírovanou pokrájenou mrkev právě nese mužskej do sklepa do záložního mražáčku, rajčata co bez varování ráno „přišla“ ve vysokém stupni zralosti dostala „první pomoc“ povařením- zítra někde musím splašit pár jablíček a výborný kepuč bude i letos, ne že ne, a červená řepa – několik bulev takové kropenaté červenobílé – trpělivě čeká na svůj den v lednici. Nakládat už nechci, tak pomalu vařím a vymýšlím, jak jinak ji uložit než do skleniček strouhanou s křenem a nebo na kostičky s fenyklem. A to jsem si myslela, že letos nic zavařovat a nakládat nebudu – holka bláhová 😕
Já včera lítala pod stromem a sbírala oklepané modré blumy do sudu, údajně z toho bude skvělá slívka.
Pár kilo jsem jich vyloupala a zamrazila k dceřině velké radosti. Zítra budou patizony, tak už se těším, to bude dobrota. A kamarádka vyhrožuje, že donese květáky (opravdu množné číslo, že se jí nějak urodilo), tož zavařím na kyselo.
Ale mám recept do těchto veder:
Dnes jdeme s tím mým z kolbenky přes vyprahlé pole a říkám:
„Mám pocit, že ze mne odpadávají už hotové škvarky.“
Jak chtěl udělat krok, tak mu zůstala jedna noha ve vzduchu (už to byla docela dobře komická situace), na té noze na zemi se otočil a říká:
„Našla bys igelitku v tom pořádku v kabelce? Já že bych šel za tebou a zrovna bych je odchytával, s chlebem bych si je dal k véči.“
Pokud budete chtět, Haderach a Jani, fotky, tak se zítra po cestě z kolbenky vyfotím a pošlu ☺
Teda… já tu brečím smíchy jen si to představuju – mužskej jen decentně nadzvedl koutky (nevím co si představoval). Ty fotky by mohly být zajímavé – origoš recepis. Že bych se po tom vašem kouzelném poli šla projít? To by bylo škvarkůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů…………..
Osobně si myslím, že to půjde na každém místě ….. každý se musí škvařit na škvarky ☺
A nebreč, za to nestojím (chybí mi vyplazený jazyk) …… teď známá dovezla dva koše modrých blum, tak místo klidného večera budu opět loupat a loupat a loupat ☻
😮 nebude z tebe loupežník? No to bys asi musela loupit. Ale i tak tolik blum, není to už o zdraví?
Já si odpoledne přivezla koš hrušek a koš jablek. Ale zpracovávat budu až zítra. Něco zavařím, něco chci vyzkoušet nový nalezený recept, tak uvidím. MAximálně to bude pokus-omyl.
Jablka – padavčata si přivezu v sobotu, budu dělat pro malou přesnídávky, ona je miluje. Mamina má tak obalený strom, že to padá, ale pořád jich je ještě dost a dost. Hrušky nemáme, ale on se někdo smiluje a daruje ☺
S fotkami sem, že vůbec váháš. A já to doplním fotkou, jak jsem naložená ve vlastní šťávě v bazénku. (je velikosti právě tak na dva menší keporkaky – já a manžel)
☺☺
Jani, nebylo by lepší dát do bazénu vodu místo šťávy?
Jako věřím, že jí umíš určo výbornou, ale přece jen ….. musí trochu lepit, ne? ☺
Pozdě, četla jsem to až teď, tož foto z dnešního pole není, ale není všem dnům konec, zítra má být ještě hůř.
U nás dneska přišla zatím jedna bouřka s parádním krupobitím. Asi 25 minut, z toho 10 minut kroupy průměr cca 1 – 1,5 cm. Naštěstí měkké a tak nenadělaly žádnou velkou škodu. Ale zalito je po dlouhé době pěkně.