Těsto na jakýkoliv závin (to které máte rádi)
jablka, švestky (v zimě může být i kompot, pokud je pevný)
strouhanka
ořechy mleté
skořice
mletý hřebíček
cukr
vejce na potření
Těsto rozválíme, posypeme strouhankou smíchanou se skořicí, hřebíčkem a cukrem.
Poklademe kousky jablek a půlkami švestek. Opět lehce posypeme strouhankou.
Zavineme, potřeme vajíčkem a pečme do zčervenání.
Pozn: tak tohle je asi pravý vánoční závin. S vůní hřebíčku, skořice, jablíček a švestek.
Pekla: Jana Macůrková
rozmíchejte povidla s rumem tak,aby šla potřít na rozválené listové těsto, žádná tenká vrstva povidel, důkladně, ale ne moc..prostě akorát, zasypte to na tenoučkými mandlovými lupínkya sviňte do ruličky, na koncích zaškrťte tak,aby povidla nevytekla…potřete mašlovačkou namočenou ve vodě a dejte do horké trouby upéct… i to j eobrovská dobrota a krájené roládičky- šnečkové,jsou moooc dobré….
S drzostí sobě vlastní rvu povidla a mandle do listového těsta, syn to má rád.
nás se to tak dělá roky, ale když jsem to někde vybalila nebo o tom mluvila,koukali na mě podivně…dokud neochutnali….
Odhaduju, zes to delala do toho testa na pernikovy zavin … fotky jsou prakticky totozne 😉
I s rozsypanym cukrem 🙂 🙂 🙂
Zřejmě ano, proto tady není ani rozpis na těsto. Oba záviny budou dobré, o tom žádná, ale připadá mi to, jako upéct pekáč buchet, některé s tvarohem, další s povidly a ostatní s mákem a ejhle!, mám tři recepty.
Zachytila jsem nějaký cosi v TV a tam jakás hospdyň dělala perníkový závin. Těsto nebylo tažené, ale tak nějak válené na tenko, protože se muselo motat opatrně. Podstatné ale je, že do těsta dávala spoustu perníkového koření. Tak tomu bych říkala perníkový… Jinak je to „s perníkem“.
Vánoční štrúdl je pro mě tažený s jablky. Taháme se s ním jen svátečně. Jinak peču ten mouka, máslo, jogurt… A vlastně ani ten moc často ne, protože většina mých strávníků nemusí tepelně zpracovaná jablka…
Jo, když se tady v receptu nakouslo to pravé vánoční (skořice, jablíčka…), tak pro mě vánoční vůně je smažení kořenovky a cibule na másle – při přípravě štědrovečerní polívky. Spoustu lidí to rozchechtává…
koukala jsme Boyko,že to je teď nějaká modní záležitost, rvát všude hrstě perníkovýho koření…jenže ono to má jinou chuť, než když se tam dá strouhanej perník….je to ostřejší…ale zase jsou jídla,kam se perník dát nedá a perníkový koření ano…
takovej tekutej štrůdl – horkej jablečnej mošt nebo juice,svařenej s perníkovým kořením a skořicí,s kousíčkem másla a velkým rumem…přislazovat se to dá medem..a jablečnou spirálou ve sklenici na ozdobu ..to je taky dobrota…a bez rumu to můžou i děti 😀
Dcerka mě překvapila k svátku domácím vaječnákem se špetlou perníkového koření, byla to mňamka, bohužel už není.
Já spáchala smetanový bez vajec – poradila dobrá duše, a je fakt dorbej!!
Aaaaano! Tomu se u nás říká Kurcův vánoční nápoj a bezrumové formě Uštvahous. A podobně dělám i obyč grog, který tím o svou obyčejnost přichází. Ale dostává i pepř. Někdy i pláteček morugy, ne kvůli chuti, alébrž kvůli palu. A to pak se s výhřevností může jít i Temelín bodnout.