400 g rýže (kulatozrnná)
200 g mořské plody – směs
200 g krevetky
vývar (kuřecí)
bazalka
špetka šafránu (není nutný)
2 ks zeleninová paprika
4 rajčata, 2 ks červená cibule
300 g směs zeleniny
2 lžíce rajský protlak
2 – 3 lžíce olej (olivový nebo slunečnicový)
Paella je další z receptů, kde kolik vesnic, tolik variant. Našla jsem recept na kuřecí, králičí, Valencijskou, madridskou ap. Nejvíc se mi zamlouvala paella s mořskými plody.
Zeleninu (mrkev, květák, celer, petržel) nakrájíme na nudličky nebo na drobno, červenou cibuli na půlkolečka, která se rozpadnou na nudličky. Zeleninu a cibuli na oleji osmahneme, podlijeme vývarem, přisypeme studenou vodou propláchnutou rýži, osolíme, přidáme, pokud máme, špetku šafránu a pomalu dusíme, až je rýže skoro měkká.
Promícháme s trochou rajského protlaku.
Přidáme mořské plody a krevetky, na proužky nakrájenou zeleninovou papriku (já měla kapie), na kolečka nakrájená rajčata. Vše posypeme sušenou bazalkou (zkusila jsem i provensálské bylinky, a je to možná i lepší). Ještě asi 10 – 15 minut dodusíme a z pávne hned můžeme servírovat.
Experimentovala Jana Macůrková
Všechny tyhle recepty mají hodně společného – ať je to Rýže Jambalaia, krevetky na balkánský způsob, Paella. Občas trochu jiné koření podle místa, ale jinak potfory, rajčata, cibule…
Tak paellu vařím ráda , sice jsem musela , jak píšeš, experimentovat a to tím směrem , že nedávám mořské plody. Ty u nás “ nefrčí “ , tím bude určitě odezva že to není paella. Neva , já tomu tak říkám neboť všechny ostatní ingredience jsou jako na paellu, místo “ potvůrek “ dám kuřecí masíko. Koření na paellu si kupuji u kořenářky na trhu.
Tak dobrou chuť.
Já jsem psala, že jsem našla kuřecí, králičí… takže i toto jsou varianty paelly. A hlavně, že co vesnice, to jiná paella.
Helenko, s kuřecím určitě problém nemám, ne každý má rád mořské potfory. Já mám problém s protlakem a zeleninovou směsí, to tam podle mého nepatří. Ale 100 lidí 100 chutí?
Co jsem našla, to jsem našla. Ani BOY (má příbuzné ve Španělsku) mi nebyla schopná nějaký úplně přesný recept napsat, tak jsem hledala. A té zeleniny je ve všech receptech více než dost. Základ dělá vždy mrkev, potom podle receptu.
Moje snacha je Valenciánka. V té oblasti je paella národní jídlo a odtud se rozšířila do celého Španělska a dál. Jedla jsem jich hodně – všedních, jednoduchých i slavnostních, různě vytuněných, s různými druhy masa. Základ byla vždy rýže a nikdy v žádné nebyla kořenová zelenina, ani rajský protlak. Pokud rajčata, tak drobně pokrájená a v malém množství.
Zdejší obrázek mi připomíná zapečená rajčata – možná se pod jejich vrstvou paella skrývá ??
Pro kvetulu – najdi si přímo paellu z Valencie, a ta je úplně jiná, než když si najdeš třeba kuřecí nebo králičí. Já, protože jsemtu měla dost mořských potfor, tak jsem hledala Paella s mořskými plody.
Jesti máš recept na tu z Valkencie, udělěj a pošli, nic to nebrání, budu jen ráda. Já chce vyzkouet ještě tu kuřecí. A rajčata jsem dala opravdu až nahoru, pod nimi jsou potfory (převážně krevetky) a pod tím rýže se zeleninou.
No to jsem netušila, kde mám příbuzný. Možná, že tam jel někdo na dovolenou… Že přišel můj prapředek nechat si rozbít zobák na Bílou horu a pak si v roce 1625 nadrancoval babičku v šumavských hvozdech? No, nevim, jestli už v tý době byla ve Španělsku rejže, ale rozhodně vim, že neměl recept na paellu.
Dále bych ráda podotkla, že po mně nikdo recept na paellu nechtěl, alébrž slovník a po jeho vypracování nějaký španělský recept…
Tímto prohlašuju, že k paelle už nic dalšího neprohlásim.
Jo a ještě jedna drobnost: Nemám ráda, když jsou na webu zveřejňovány jakékoli informace o mé rodině a další údaje ze soukromí. Ať jsou pravdivé (když jsi tu, Jano do celého světa chrstla moje bydliště), nebo zcela mimo mísu (třeba španělští příbuzní).
mořské plody nejsou nutností…ve vnitrozemí je tam nedávají,v horských oblastech taky ne…..
Jano, neumíš číst? Květa nemusí nic hledat, ona zná originál. A nevím, kde jsi hledala, ale žádná paella neobsahuje kořenovou zeleninu. To, co jsi stvořila, je rýže s čímkoliv, ale není to paella. Asi příště líp hledej.
Spousta receptu na netu korenovou zeleninu obsahuje, podivej se sama. Dokonce i ten protlak. Ze je to paella po cesku a Spanela by trefil slak, je vec druha.
Myslím, že hledat by ses měla naučit ty a pořád jen neurážet.
Ale já jsem nic nehledala, a nejsem si vědoma, že bych kohokoliv čímkoliv urazila. Použila jsem tvou obvyklou argumentaci: nauč se hledat, kup si brýle, nauč se číst…. Já se jen zeptala. Kvetula napsala, že má snachu z Valencie, čili tamní paellu už nejednou okusila. A ty jí doporučíš, aby si na ni našla recept!?
Já to chápu takto, pokud jídlo v originále neochutnas, neuvaris. Navíc stejně nedoladis. To je jako kdyby vařil Ital svíčkovou. Jambalaya a paella jsou trochu odlišné. Dost cestuji, stejně docela nedoladim chuť. Ale polévky p h o už se mi to docela podařilo.
Tak mi to nedalo – jak píše Jana, našila jsem si tu paellu z Valencie.. viděla jsem ji připravovat 3 kuchaře – drůbeží, mořské potfůrky – NIKDE ani zmínka o kořenové zezlenině, rajčata nadrobno a minimum, fazole, cibule, česnek, šafrán…
Ta Valenciánská je úplně jiná, než ty další (kuřecí, králičí, mořská a ještě asi 5 dalších, které jsem našla), mám je všechny stažené. Ten text u receptu je okopírovaný – ne přepsaný a upravený.
Pro BOY – když ti volala ohledně paelly, tak jsem ti rozuměla, že tam máš nějaký příbuzný, tak to beru zpět.
Paellu miluju a ráda zkusím i tuhle verzi, ať už je odkudkoli.