400 g velké bílé fazole
sůl
olej
jarní cibulka
uzené maso
Fazole namočíme do vlažné vody na noc. Vaříme do měkka, (trvá to déle než u hrachové kaše). Že jsou fazole měkké poznáme podle toho, že z vody vyndaná fazole na povrchu popraská a slupka se z ní loupe.
Můžeme vařit do úplného rozvaření, nebo umlít na střední hrubost, ev. můžeme rozmixovat.
Na oleji usmažíme cibulku nakrájenou na kolečka, většina byla zelená nať.
Podáváme s uzeninou nebo uzeným masem, někdo přidává krajíček chleba.
Babiččin recept připravila Jana Macůrková
Uzené by bylo, ale bude sezelím?. Kaši ne, ale babička dělávala fazole „nahusto“ ať dělám co dělám, tak dobré je neuvařím, futr tomu něco chybí. Asi že to vařila s láskou, a já se zas tak moc ráda nemám?
Ale zato my Tě máme rádi, no a fazole taky.
já mám raději celé fazole nebo část na kaši a vmíchám ty zbylé,baví mne ta struktura, bílé oblibuju na kyselo (jako čočku), ale přidávám trochu smetany a bílej pepřík. Vařím je společně s kostmi od uzeného a vavřínem…. ježiši,já mám na ně takovou chuť!!!
Já tyhle velké dělám i jako guláš a chleba k nim. Buď s kouskem mletého masa nebo bez, klidně i tuhle variantu vegetariánskou. Koneckonců mají bílkovin dost.
jani,já bez masa, jen ty kostě na ovonění tam mám…a navrch osmaženou cibulku do zlatova, na sádle 😀
Pokud není maso příliš slané, tak vařím fazole rovnou ve vývaru z uzeného. Když je hodně slané, tak je uvařím zvláš´t, ve slané vodě jsou většinou dlouho tvrdé, pokud je uvaříš vůbec. Moje blbá zkušenost (jednou jsem je v začátcích vaření osolila a broky hadr….)
kosti slané nebývají….
Podle fotky jsem myslela, že je to poblivka
Je fakt, že jak jsem ji dost dlouho nedělala, tak se povedla troochu řidší, ale i tak zmizela a přišla nám k chuti. Aso to bude tím, že přišel čas sena a my jsme v jednom kole.