Kravské nebo kozí mléko
kousek chleba
nebo půl lžičky octa
nebo 1 lžička citronové šťávy
Mléko necháme na teplém místě, počkáme asi 3 dny, až zkysne. Pokud chceme rychleji tvaroh, přidáme do mléka buď lžičku octa nebo citrónové šťávy, moje maminka dávala kousek chlebové kůrky.
Kyselé mléko přelijeme do většího hrnce a pomalu zahříváme téměř k bodu varu, čím tužší tvaroh chceme získat, tím déle mléko na kamnech necháme.
Když se tvarohovina usadí nad syrovátkou, pomalu lijeme směs na plátno, které položíme přes cedník. Pomalu přiléváme, tak jak nám dolů protéká syrovátka. Na konci plátno trochu utáhneme, abychom dostali zbytek syrovátky, tvaroh vyklepneme z plátna na talíř.
Použití – jak má kdo rád, na nové brambory, na výrobu domácí Lučiny, na koláče, na pomazánky apod….
Maminčin recept oprášila Jana Macůrková
Jak z toho udelas domaci Lucinu? Ta se dela z jogurtu…
Přidat plnotučný jogurt a šlehat a šlehat.
Jo, a budes mit naslehany zaklad na tvarohovou pomazanku. Lucinu fakt ne 🙂
Ale urcite to bude dobry, jenze ja mliko, ktery by dokazalo zkysnout, nikde nekoupim 🙁
Když si řekneš, pošlu po Vaškovi (2 l láhev 25,- Kč.)
Diky, zatim ne 🙂
Mam toho nad hlavu, tvarozit zatim nebudu 🙂
Já jsem tvarožila,protože jsme se nějak blbě domluvili a já přivezla mlíko, a Vlastik si toho nevšimnul a přivezl taky. A ono bylo po dvou dnech ve vedru nakyslý (mám dojem, že ho dokonce zapomněl v autě). Tak se nějak muselo zpracovat. A tak jsem si vzpomněla na doby, kdy moje mamka takhle tvaroh vyráběla.
Doby kdy jsem “ tvarožila “ jsou dávno pryč . Domácí mléko v dosahu není a to upravené nezakyše , jen tedy spolehlivě zhořkne. Teď už bych se do toho ani nepouštěla, moje kondice je delší dobu na bodu mrazu a tak jsou jen vzpomínky. Domácí tvaroh na ovocné knedle a stloukání másla a pak to podmáslí s kousíčky másla a čerstvý chléba, no jen vzpomínat.
Já bych to teda i zkusila, ale asi je potřeba čerstvé mléko od krávy, ne ‚jakoby‘ čerstvé z krabice? A tvaroh by byl pak hrudkovitý, že? Takový tady totiž neseženu, tak proto bych to možná prubla, kdyby to mléko… však víte…
Z krabicového na tenhle tvaroh úplně zapomeň. to je mléko tepelně upravené, takže to ti nezkysne, ale je pekelně hořké. Musí být opravdu čerstvé mléko, tenhle tvaroh dělávala moje maminka, když jsem měla dietu po žloutence a tvaroh nikde nebyl k dostání. To je „echt babiččin“ recept.
Není u vás mléko ve skle? Z toho by to šlo, z krabice určitě ne.
Není i to ve skle pasterované?
Pasterizace nevadí, je potřeba, aby na něm bylo napsáno „mléko čerstvé“. I ve statku, kam si jezdím, mají pasterizér – to je rychlé zchlazení na teplotu cca 4 st.C, mléko nám vydrží v ledničce vydrží 5 – 7 dní bez problémů, když zůstane venku na stole, tak je do druhého dne kyselé. Krásná hustá kyška, výborná k bramborám v jakékoliv úpravě.
Z mléka od krávy děláme jogurt, čerstvý sýr a z něj cosi jako domácí mozzarellu. Ovšem výtěžnost u té mozzarelly je dost nízká a pokud se nezužitkuje syrovátka u čerstvého sýra a něco jako syrovátka u mozzarelly, což u nás ano, je otázka, zda to vůbec zkoušet,…