plátky staršího chleba
vejce
sůl
olej
zelenina
Střídám dvě varianty:
1. Na pánvi si rozehřejeme olej, na něm rychle srazíme rozšlehaná vejce s trochou soli. Obrátíme, dosmažíme, položíme na chléb, ozdobíme zeleninou a sežpapáme…
2. V misce rozšleháme vejce, osolíme. Na pánvi rozehřejeme olej, chleba namočíme do vajíčka a vložíme na pánev. Po chvilce otočíme a dosmažíme.
Obložíme zeleninou a pojídáme.
Pozn: druhá způsob dělali v Mléčném baru v Nymburce, 1 ks za 1,50.
Místo zeleniny můžeme použít kečup, hořčici ap., kdo co má rád.
Retro připomněla Jana Macůrková
V každém mléčném baru je dělali, ale já je pamatuji výhradně s hořčicí….
Na našich táborech jsem vařívala převážně já, jen smaženky byly Bimbova specialita. Ono smažit je na kamnech byť sedmiplátových, pro 40 – 50 lidí není sranda, ale smažit je na ohni pro 12 – 24 hladovců po celodenní jízdě na kanohehi, to je opravdu odvaha. To jsem si vždycky vzala něco ke čtení a ty tři až čtyři hodiny odpočívala. Taky po tomhle jídle nebylo prakticky žádné špinavé nádobí. Smažilo se do posledního vejcete, pokud skautíci nevyběhli do civilizace a nějaké to vajíčko nevykoledovali
U nás je ještě třetí varianta:ve vajíčku namočené chleby osmažíme potřeme hořčicí,posypeme najemno pokrájenou cibulkou a na to pokožime „řízek“z rozšlehaneho o smažené ho vejce. Dozdobíme plátkem rajčete petrželkou nebo šnitlíkem.Zkrátka aby to bylo i pro oko!
O:K: taky to tak tvořím , ještě máme rádi i z toustového chleba nebo večky.
Naučila jsem to “ baštit “ i vnoučata , rychlá večeře , zvládnou to pod dohledem i oni. Dobré “ retro “ , jak píše Jana
co já se jich v mlíčňáku na Ulricháči v Hradci najedla, když jem chodila na Pajdák…tam jsme snídávali a mnozí z nás tam chodili i na pozdní oběd… chutnala mi s kakaem, kombinace strašná, ale mělo to něco do sebe…a k obědu salát a sekaná nebo salát a houska..ale smaženky se neříkalo, to byl vaječný řízek, smaženka byla sýrová šiška – osmažená – jako čevabčiči, s cibulí a hořčicí na krajíčku veky….
Také jsem na ně chodívala jako studentka do mléčného baru v Ostravě. Mívali tam velký výběr různých chlebíčků, s uzeninami i sýrové, saláty, koktejly, kakao.
Bohužel už neexistuje, stejně jako další bufety a cukrárny, do kterých jsme chodívali. Tedy až na jeden, který je naproti Nové radnice.
Liduš, pozor ! U nové radnice na rohu ten mléčný bar pořád existuje a mají tam denně čerstvé saláty a chlebíčky, dokonce obry Chleby s máslem a vajíčkem natvrdo jako kdysi .
Ježíš , já jsem ani nedočetla a už psala. Takže tam asi taky někdy zabrousiš. Já mám vedle v ulici kadeřnici, tak jsem tam pravidelně
Ano, když jedu do Ostravy a mám dost času, tak si tam zajdu. Bohužel ty ostatní bufety a cukrárny už neexistují. Třeba mléčný bar na dnešním Masarykově náměstí, Perličky, cukrárna Monika, Dům potravin.
A před Monikou v podchodu na rohu malá cukrárna, vedle Bati na náměstí, a ten mléčný bar byl moc fajn…
Kupodivu znám ještě šílenější kombinaci – smažýenka + eskimo za 50 haléřů.
V Holešově se zas smaženka říkalo plátkům veky spojeným tvarohem a osmaženým. Jedna taková mi důkladně promastila latinu… Seděla jsem u prvního stolku a latinářka, taková milá, kapku popletená tetička se ke mně pořád dívala – asi by si taky dala.
Tohle jsou u nás „chudí rytíři“…namočené ve vajčíčku a strouhance.
Tak tohle jsou chudí rytíři! A taky s džemem, ale neobalovali jsme je. Ani tvarohové.
Smaženky, ty se u nás odjakživa dělají tak: V hrnku se rozšlehá vajíčko s dvěma lžícemi studené vody skoro do pěny, rozehřeje se na pánvi olej (musí být ready), do vajec se rychle vmíchá vrchovatá lžíce strouhanky, bleskově, ale dokonale rozmíchne a na pánev se nalijí dvě smaženky, které vlastně kopírují tvar krajíce chleba. Osmaží se z obou stran, plácnou na chleba a u nás povinná výbava je hořčice, cibule, velmi důrazně se doporučuje naložená kapie a okurka a když je sezona, tak notně doplňujeme rajčaty a čerstvou zeleninou obecně. NIKDY se nedělá těsto do zásoby, vždycky z jednoho vajíčka! Protože záhy se strouhanka rozmočí a celé to zhnusní a z nadýchané parády vznikne nepovedená placička ze zbytku trojobalu.
Ano, mlíčňák na roku Grohovky a hlavní ul.